Zvrácenost jihoafrické medicíny

Po celé jižní Africe přichází každodenně ke slovu tradiční medicína, známá pod názvem "muti". Výraz odvozený od slova "umu thi", což znamená "strom", se stal označením tradiční medicíny - ať již dobré či špatné. Rostlinný folklór se svým neškodným záměrem však může maskovat mnohem temnější úmysl. Dostal se do spojitosti s hrůzným obchodem s částmi lidského těla a jejich používáním takzvanými "sangoma" (medicinmany) při výrobě životadárných lektvarů a "léčebných prostředků" na potírání neduhů.

Víra v kouzelnou moc částí lidských těl je v afrických tradicích hluboce zakořeněná stejně jako víra, že pojídání lvího masa či oblékání se do leopardí kůže přináší sílu. Využívání částí lidského těla pro léčebné účely je považováno za obzvláště účinné. Někdy může odťatá ruka zakopaná pod prahem obchodu přivábit zákazníky, mnohem častěji jsou však části těla smíchávány s dalšími přísadami a natírány na tělo jako mast či příležitostně upravovány jako pokrm. "Muti" považuje za léčebně
hodnotné veškeré části lidského těla, obzvláště ceněny jsou však genitálie chlapců a panen. Jejich opatřování a prodej je lukrativním byznysem.
   

Přestože nelze říci, kolik pohřešovaných osob v Africe bylo zavražděno právě kvůli získání částí těla, je Jihoafrická komise pro čarodějnictví přesvědčena, že značná část pohřešovaných dětí se stává každoročně obětí "muti" vražd. Jistý sangoma byl loni souzen za vraždu 11letého chlapce, jehož mrtvé tělo bylo nalezeno s vyříznutým žaludkem a srdcem. Ty byly prodány s ujištěním, že se stanou zdrojem mocné síly. "Hovoříme pouze o okraji společnosti, ale tato praxe musí být vymýcena," řekl jeden místní policista.