V době, kdy byl v Americe stále hluboce zakořeněn rasismus, Martin a Osa...

V době, kdy byl v Americe stále hluboce zakořeněn rasismus, Martin a Osa Johnsonovi zasvěcovali Afričany do své práce a učili je filmové řeči. Nechávali jim také své kamery. | foto: Safari Museum / M. a O. Johnsonovi

Do Česka zavítaly unikátní, 100 let staré fotky z Afriky. Podívejte se

  • 5
Milovníci přírody by si neměli nechat ujít příležitost prohlédnout si téměř 100 let staré fotky z černého kontinentu. Výstava Zrození filmové Afriky, na kterou zve Americké centrum v Praze, láká na unikátní snímky manželů Johnsonových, zakladatelů žánru wildlife fotografie.

Na  výstavě, která potrvá od 19. března do 31. května, si návštěvníci prohlédnou snímky Martina a Osy Johnsonových z 20. let minulého století.

Součástí expozice jsou i fotografie Jana Svatoše, který před dvěma lety podnikl úspěšnou expedici Fotografické návraty po stopách manželů Johnsonových do severní Keni. K vidění tak bude např. i objev lokalizace Martinovy temné komory uprostřed divočiny marsabitského pralesa. V rámci výstavy budete moci zhlédnout i ukázky z oceněného dokumentárního filmu Jana Svatoše Africa obscura a nahlédnout do knih Martina Johnsona, které vyšly ve 30. letech v Československu.

Lovy beze zbraní

Martin a Osa Johnsonovi byli průkopníky tzv. fotografického safari a můžeme je
právem považovat za nejvýznamnější popularizátory této oblíbené fotografické
disciplíny.

Johnsonovi svou filmařskou a fotografickou prací reagovali na rozšířené lovecké safari, zejména na jeho negativní dopady na africkou přírodu, na masové vybíjení nosorožců, vzácných antilop či šelem. Lovem beze zbraní chtěli Johnsonovi bojovat proti bezduchému střílení zvěře pro trofeje. Už ve 20. a 30. letech minulého století si totiž plně uvědomovali, že tehdejší chování bílého člověka v Africe, zejména k její zvěři, je neudržitelné.

Výstava Zrození filmové Afriky

Kdy: 19. 3. – 31. 5. vždy od pondělí do čtvrtka, 13–16 hodin
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Malá Strana, Praha 1
Vstup: zdarma 

Své starosti o budoucnost africké divočiny vyjádřili Johnsonovi několikrát ve svých knihách. Jako první natočili v Africe ozvučený film Congorilla (1932) a byli také první, kdo pořídili unikátní letecké záběry Afriky z ptačí perspektivy.

Manželé Johnsonovi patřili k uznávaným odborníkům a jejich jména byla proslulá v celé Britské východní Africe. Mezi jejich přátele patřil například George Eastman
"Kodak", Jack London, Charlie Chaplin, Carl Akeley či vévoda z Yorku.

Stohlavá stáda slonů v Lorianských močálech patří již pouze minulosti.

Fotografování s nočními magneziovými blesky bylo kvůli explozím mnohem nebezpečnější než setkání se lvem.

Fotografie na výstavu zapůjčilo Safari museum Martina a Osy
Johnsonových, které je jediným správcem jejich odkazu. Nachází se v rodném městě Osy, ve městě Chanute ve státě Kansas a je považováno za nejvýznamnější muzeum v tomto státě USA.