Zoo ve Zlíně dostalo mrštné opičky

Zlín - Párek neobyčejně mrštných opic, jejichž domovem je střední Amerika, přicestoval přes oceán až do zlínské zoologické zahrady v Lešné. Samec Louie a samička Rhoda se okamžitě nastěhovali do těsné blízkosti ostatních chápanů středoamerických, kteří už pátým rokem žijí v proskleném výběhu pavilonu opic. Nové přírůstky dělí od tlupy pouze průhledná stěna. Přes průhledné sklo je také mohou vidět lidé.

Louie i Ronda v zoo našli starého známého, kterým je samec Franky. Ten s nimi žil devět let v americkém Buffalu. "Všechna tři zvířata mají stejně pohnutý osud. Franky, Louie i Rhonda pocházejí z volné přírody. Do zoo v Buffalu je poslali američtí celníci, když je jako mláďata zabavili pašerákům," uvedl mluvčí zoo Tom Divilek.

Chápan má ocas delší než tělo
Chápan středoamerický obývá tropické lesy Střední Ameriky od Jižního Mexika na jih po Panamu. Tělo je dlouhé 40 až 60 cm, váží 6 až 9 kg a ocas měří 60 až 80 cm.

Poslední velmi ohebná čtvrtina ocasu je na spodině holá a je vybavena četnými hmatovými tělísky. Na této holé kůži jsou charakteristické rýhy, které vedou u každého jedince trochu jinak, podobně jako rýhy na lidské dlani.

Právě špička ocasu slouží chápanům doslova jako pátá ruka. Za ocas se udrží na větvi, ocasem si dovedou podat potravu a při námluvách se partneři svými ocasy vzájemně ovíjejí a laskají.

Chápani jsou praví akrobati
V rychlosti a v délce skoků předčí všechny ostatní jihoamerické opice. K pohybu po větvoví je přizpůsoben nejen ocas, ale i ruce.

Palce na předních končetinách jsou totiž z důvodu usnadnění přechytávání výrazně redukovány a ruka chápanů je tak de facto čtyřprstá. Existence pěti uchopovacích orgánů umožňuje zaujímat chápanům nejbizardnější pozice, ať už s hlavou nahoru, dolů nebo do strany, což samozřejmě není samoúčelné, ale uplatňuje se například při trhání plodů na konci větví.

Matka nosí mládě měsíc na prsou
Doba rozmnožování není vázána na žádné roční období. Po téměř 8 měsíční březosti se narodí zpravidla pouze jedno mládě, které matka nosí první měsíc na prsou.

Starší mláďata už sedí samici na hřbetě a přidržují se svým chápavým ocasem kolem těla matky, nebo jej obtáčejí kolem kořene matčina ocasu. Samice dospívají nejdříve ve 4 letech, samci pak ještě o rok později. V přirozeném prostředí chápani žijí ve skupinách čítajících 5 až 35 jedinců. V zajetí se nejstarší jedinci mohou dožít až 43 let. V zoologické zahradě je jídelníček chápanů tvořen především nejrůznějším ovocem a zeleninou, jako přídavek občas dostávají vařené ryby nebo kuřata.

Návštěvníci zoo Lešná mohou chápany obdivovat od roku 1996, kdy Zoo Frankfurt darovala zlínským prvního samce Juppa. Současná kolekce je jedna z největších v Evropě.

,