Horská služba působí v České republice už více jak sedmdesát let

Horská služba působí v České republice už více jak sedmdesát let | foto: Pavel Kudrna

Zneužití Horské služby se prodraží

  • 22
Neuposlechnutí pokynů Horské služby nebo zbytečné vyvolání záchranné či pátrací akce se návštěvníkům našich hor možná již brzy pořádně prodraží. Ministerstvo pro místní rozvoj začalo připravovat nový zákon, který umožní záchranářům neukázněné turisty pokutovat.

"Nechceme v terénu a na sjezdovkách nahrazovat policisty. Nicméně v momentě, kdy dojde k porušení našich doporučení nebo při vyvolání zbytečné pátrací akce, bychom měli mít pravomoc viníka finančně postihnout. Plané zásahy nám zbytečně zvyšují provozní náklady a doplácejí na to všichni," uvedl náčelník krkonošské Horské služby Adolf Klepš.

Přestože Horská služba působí v České republice už více jak sedmdesát let, veškeré speciální záchranářské akce její pracovníci stále provádějí na vlastní nebezpečí. Horští záchranáři nemohou vydávat žádné zákazy a nařízení, jejich doporučení nejsou pro nikoho právně závazná a z jejich porušení neplyne turistům žádná právní ani finanční zodpovědnost.

Horská služba funguje v rámci republikového integrovaného záchranného systému pouze na vyžádání v krizové situaci, a její existence není nijak právně zakotvena.

"Ale návštěvníci hor musejí mít jistotu, že se jim dostane okamžité odborné pomoci i mimo tyto krizové situace. A tu dnes i přes špičkovou úroveň naší Horské služby nemají. Proto začínáme ve spolupráci s ostatními resorty připravovat legislativní návrh, který zakotví institut Horské služby do našeho právního řádu," informoval ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Ministerstvo chce vytvořit zvláštní pracovní skupinu, která připraví návrh upravující práva, povinnosti i financování horských záchranných služeb. Legislativní úprava by měla mimo jiné stanovit práva a povinnosti jak členů Horské služby, tak návštěvníků hor, a také povinnosti některých institucí v případě mimořádných událostí.

"V současné době se nabízejí dvě varianty legislativní úpravy. Tou první je samostatný zákon o Horské službě. Druhou možností je celková legislativní úprava všech záchranných složek jednou právní normou, která by situaci řešila komplexně," vysvětlil Gandalovič.

Pro návštěvníky Krkonoš, kteří již dnes dodržují doporučení Horské služby a na sjezdovkách i v terénu se chovají slušně a zodpovědně, se v případě úspěšného prosazení nového zákona nic nezmění. Neukázněné návštěvníky, kteří si zatím užívají naprosté beztrestnosti, by měla nová právní úprava pomoci usměrnit.
"Už včera pro nás bylo pozdě. Rádi bychom, aby nový zákon platil od příští zimní sezony," zdůraznil Klepš.