MATTERHORN | foto: Repro z knihy Hory z vesmíru (v českém překladu z německého originálu vydalo nakladatelství Slovart)

Známé hory, jak je neznáte. Unikátní snímky z vesmíru.

  • 7
Odedávna lákaly hory svou nedostupností a krásou cestovatele, filozofy či dobrodruhy, byly a jsou považovány za sídlo bohů. Technický pokrok však nyní otevírá nové obzory: výzkum Země z oběžné dráhy odkrývá fascinující pohledy, které nám dosud zůstávaly odepřeny.

Zapomeňme teď na chvíli na hlavní trápení letošní zimy - na otázky, zda bude vůbec v horách dostatek sněhu - a hleďme na vrcholy hor z vesmíru, jak nám je představují digitální modely a snímky ze satelitů obíhajících po oběžné dráze.

Družice jsou vybaveny nejmodernějšími digitálními kamerami, radiometry, spektrometry a radarovými systémy, jejich "oko“ vidí i infračervené a neviditelné radarové záření. S optickými a radarovými snímacími senzory lze navíc sestavit digitální modely výšek a zaznamenat i sebenepatrnější pohyby na zemském povrchu.

Díky dálkovému průzkumu Země jsou plošně zachycena rozsáhlá území i ta nejnedostupnější místa na Zemi. Alpy, Himálaj, Andy či Skalnaté hory se před námi otevírají ve zcela jiné perspektivě a měřítku.

Dálkový průzkum slouží k získávání dat o povrchu Země, oceánech, pevninách či atmosféře, která využívají klimatologové, geologové i vědci pro výzkumy proměn životního prostředí a globálních změn klimatu.

Snímky shora však mají co říci i lidem mimo vědecký svět. Jak říká jeden z autorů knihy, známý horolezec, který pokořil ty nejvyšší horské vrcholy, Reinhold Messner: "Dole stojíme příliš nízko... Vyplatí se vylézt nahoru. Všichni bychom měli uvidět pohoří shora, alespoň na snímcích, abychom lépe pochopili svět, ve kterém žijeme.“

Okrouhlá hora, Nový Zéland

OKROUHLÁ HORA, NOVÝ ZÉLAND
Snímku z družice Landsat-7 z roku 2000 dominuje Mount Egmont. Vulkán vysoký 2518 metrů existuje teprve asi 10 tisíc let. Výrazná zelená nevznikla přirozeně, ale odrazem infračerveného záření v promítání vegetace.



Mont Blanc

MONT BLANC

Snímek z družice Landsat-7 z léta roku 1999. Žulový masiv pokrytý sněhem a ledem se rozkládá podél francouzsko-italské hranice a sahá až do Švýcarska. Mohutné ledovcové jazyky stékají do údolí. Nejvyšší vrchol Alp je vysoký 4808 metrů.


Fjord Ultima Esperanza

FJORD ULTIMA ESPERANZA

Snímek pořízený z paluby Mezinárodní kosmické stanice v roce 2003 zachycuje ve skutečných barvách jihochilské území s mohutnými masami ledu z patagonského vnitrozemského ledovce. V roce 1558 tu námořníci hledali přístup k Magellanově cestě - tento fjord byl pro ně poslední nadějí (v překladu do španělštiny: ultima esperanza).


Ellsworthovo pohoří

HORY Z LEDU

Snímek Ellsworthova pohoří na jihu antarktického poloostrova na konci Ronova šelfového ledovce snímal senzor ASTER na palubě družice Terra v roce 2002. Obrovská ledová pustina nejvyšších antarktických hor se vyjímá v okolních ledovcových polích.


Matterhorn

MATTERHORN
Nejznámější hora Alp na počítačově zpracovaném snímku z letadla a družice Landsat-7. Neobyčejný pohled na sněhem pokrytou východní stěnu Matterhornu (4478 m) je výsledkem počítačového zpracování dat z dálkového průzkumu Země. Na úpatí hory lze rozeznat ledovec Zmutt, vpravo uprostřed vrchol Dent Blanche (4357 m), obklopený počítačově sestavenou průsvitnou vrstvou mraků vláknitého vzhledu, cirostratus.




Kniha Hory z vesmíruSnímky jsou převzaty z knihy Hory z vesmíru (v českém překladu z německého originálu vydalo nakladatelství Slovart)