Zlatou stopou Kateřiny k nejkrásnější hoře Šumavy

  • 20
Šumava Šumavěnka - to je běžkařů ráj. Rozlehlé bílé pláně, nádherná příroda, malebné chaloupky, vytopené horské chaty a hospůdky. Výlet sem rozhodně stojí za to. Pokud se vydáte do oblasti Zadova a Kvildy, nezapomeňte si lopatu! Jo, a pokud za sebou uslyšíte STOPÁÁ, tak za vámi možná sviští naše šampionka Kateřina Neumanová.

Šumavské pláně běžkařům zaslíbené

Budete-li hledat na mapě České republiky oblast s plošně největším zastoupením hnědé barvy, pak váš prst ukáže přímo doprostřed Šumavy. Právě tady se rozkládá svérázná a neopakovatelná krajina nazývaná lidově šumavské pláně.

Terén převyšující 1000 m nad mořem se tady vlní tak mírně a pozvolna, že jen málokteré návrší snese označení kopec a jen málokterou sníženinu lze považovat za opravdové údolí. Zatímco jinde by obdobné nadmořské výšky náležely vrcholkům kopců a exponovaným hřebenovým partiím, na šumavských pláních se pohybujete ve vzrostlém lese mezi vesnicemi a osadami, které spojuje síť silnic a linie dřevěných stožárů elektrického vedení.
 
Není proto divu, že právě oblast šumavských plání ohraničená linií Churáňov – Zhůří – Filipova Huť – Bučina – Kvilda – Nové Hutě patří k místům, kde se vyznavačům běžecké stopy daří nejvíce. Na pravidelně udržovaných dvouproudých běžeckých "dálnicích" můžete naběhat desítky i stovky kilometrů, přičemž za celou dobu nenarazíte na žádný vyloženě strmý sjezd nebo příkré stoupání.

Navíc vás před případným mrazivým větrem ochrání všudypřítomný les a před vyčerpáním desítky penzionů, hospod a chat. Lepší oblast na běžkování u nás nikde nenajdete.



Na Šumavě je nyní sněhu opravdu víc než dost.
Pokud si chcete přečíst rozcestník, bude se vám hodit lopata
*ŠUMAVA, ŠUMAVĚNKA ANEB VÍCE FOTEK SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Kde se rodí zlato

Největším a nejznámějším lyžařským střediskem šumavských plání je Zadov. Nachází se na severovýchodním okraji planiny, kde se její svah prudce láme dolů. Z tohoto důvodu je Zadov nejen místem dalekého rozhledu do kraje, ale může se pochlubit i poměrně dlouhými a strmými sjezdovkami, které jsou na ploché Šumavě docela vzácné. Navíc tu nechybí sedačková lanovka, skokanské můstky ani běžecký stadion.
 
Zadov plně fungoval i za minulého režimu v době zadrátované Šumavy, což je dosud dobře patrné na socrealistické architektuře mnohých hotelových staveb. Ty novější, rostoucí jako houby po dešti, jsou vzhledem ke krajině mnohem vstřícnější a vycházejí z tradic místní lidové architektury.
 
Svůj nový penzion a zároveň dům zde má i novopečená olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Pokud vám to není hloupé, můžete si jej prohlédnout – stojí kousek pod hotelem Churáňov nad druhou serpentinou silnice (shora nebo i zdola). Pokud však nejste příliš při penězích, interiéru se spíše vyhněte – ceny rozhodně nejsou lidové.

Mnohem levnější příležitost, kde potkat sportovního miláčka národa, nabízí běžecký stadion nad horní stanicí sedačkové lanovky, odkud vyráží zlatá Kateřina na své tréninkové jízdy. Svou cestu za zlatem – třeba v podobě zlatého pěnivého moku – tady můžete začít i vy...



Kaple v osadě Šindlov

NEJHEZČÍ BĚŽKAŘSKÉ VÝLETY V ČESKU
*vyzkoušeli jsem za vás

Hostýnské vrchy: malé hory, velká pohoda

Orlické hory: od bunkru k bunkru

Vysočina: nejen ráj běžkařů...

Východní Krušné hory: převálcují i Krkonoše

Bílé Karpaty: poslední hory v Česku komercí nedotčené

Nejhezčí beskydské hřebenovky

Ve stopě nejhezčích tras v Hrubém Jeseníku

Javorníky: nejhezčí hřebenovka na světě

Vzhůru do smrkových plantáží

Od malého oválu lyžařského stadionu vás lyžařské stopy nasměrují do přilehlého lesa. V něm se můžete točit pořád dokola a vymýšlet různě dlouhé varianty kondičních okruhů. Pokud však nemáte v hlavě jenom vidinu zlata a vyhledáváte i jiné než sportovní zážitky, pak pokračujte dál.

Dobrý směr nabízí rozcestí Zlatá Studna, což je překrásná louka uprostřed lesa, kde kdysi stávala osamělá hospodářská usedlost. Míří sem sice téměř souvislý štrúdl běžkařů, ten však u rozcestníku řídne a dělí se do tří směrů – Popelná, Zhůří a Horská Kvilda.
 
Chcete-li vychutnávat kouzlo šumavských plání, zamiřte do obce Horská Kvilda a to buď přímo anebo oklikou přes osadu Zhůří. Jako všechna sídla na pláních se může i Horská Kvilda pyšnit překrásnou polohou uprostřed všudypřítomných lesů.

Malebnost bezprostředního okolí umocňuje vrch Antigl neboli Sokol (1253 m), kterému jako jednomu z mála v oblasti přísluší po právu název kopec. Nejkrásnější pohled na něj se otevírá od známé národní přírodní rezervace Jezerní slať, která se rozprostírá jižně od obce. Přírodní klenoty tohoto chráněného území s oblíbenou vyhlídkovou věží se ale nyní skrývají pod sněhem.

Další zajímavostí Horské Kvildy je řezbářská umělecká dílna a dnes už možná i skutečnost, že zde jistý čas bydlela a sázela stromky olympijská šampionka. Bohužel, zdejší přírodu svou poctivou prací asi příliš neobohatila – kolem dokola neuvidíte v lese jediný listnatý strom, všude jen samé smrkové monokulturní plantáže jednoho druhu, které se při nejbližším náporu vichřice nebo kůrovce složí jako domeček z karet. Na druhé straně je ale fakt, že smrčiny, byť monokulturní, dodávají Šumavě tajuplný ráz a zasněžené vypadají moc hezky.



Vrch Antigl (Sokol - 1253 m) od Jezerní slatě

Nejkrásnější hora Šumavy

Za jasného zimního počasí si nenechte ujít osadu Filipova Huť, kam vás z Horské Kvildy zavede vyfrézovaná lyžařská stopa kopírující zelenou turistickou značku. Filipova Huť totiž nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na druhou nejvyšší šumavskou horu – majestátní Roklan (1453 m). Jeho typický dvouhrbý masív leží vzdušnou čarou asi 10 km odtud a přestože leží kousek za státní hranicí na bavorské straně, patří tak trochu i k nám. Rozhodně je to jeden z nejkrásnějších kopců, které můžete na našem (či spíše z našeho) území obdivovat.

Další cesta vede z Filipovy Hutě logicky na Kvildu, která je jakousi největší střediskovou obcí v oblasti šumavských plání a má i celkem dobré autobusové spojení se světem, což o sousedních osadách nelze říci. Jezdí sem linky např. až z Prahy, Českých Budějovic nebo Tábora. Z Filipovy Hutě se na Kvildu dostanete buď přímo kolem silnice anebo velkou oklikou přes pramen Vltavy a Bučinu – kdysi nejvýše položení sídlo na území Česka.

Pokud na Kvildě nemůžete svou pouť šumavskými pláněmi zakončit, pak vás čeká ještě 8 – 10 km zpět na Zadovský stadion – místo odkud jste vyrazili za poznáním krásného kraje, v němž se zrodilo letošní české olympijské zlato. Vybrat si můžete trasu přes Nové Hutě a rozcestí Pláně anebo přes vrchy Hůrka a Přilba. Šťastnou cestu i bez zlata!



U Vydřího mostu na Horské Kvildě

Může se hodit

ITINERÁŘ TRASY:
Zadov-Churáňov (1100 m) – Zlatá Studna, 3 km  – Horská Kvilda, 7 km – Filipova Huť, 12 km – pramen Vltavy, 21 km – Bučina, 24 km – Kvilda, 31 km – Nové Hutě, 37 km – Zadov, Churáňov 41 km.

JAK SE TAM DOSTAT:
Zadov – autobusem z Vimperka (o víkendu odjezd 8.00, 8.15) nebo z Českých Budějovic (o víkendu odjezd 7.00).
Kvilda –  autobusem z Českých Budějovic (o víkendu odjezd 7.00), Tábora (odj. 6.00), Strakonic (odj. 7.40)

MAPY:
1 : 50 000 KČT č. 65, Šumava, Povydří
1 : 75 000 Šumava - zimní turistické a lyžařské trasy. Mapcentrum, Topograf. 2005.

 

Kaple v osadě Šindlov

Vrch Antigl (Sokol - 1253 m) od Jezerní slatě

Na Šumavě je nyní sněhu opravdu víc než dost

Běžecký stadión na Churáňově

Šumavské podhůří ze Zadova

U Vydřího mostu na Horské Kvildě

Magistrála mezi mezi Kvildou a Horskou Kvildou

Lyžování na Kvildě

Roklan (1452 m) od Filipovy Hutě

Krajina v okolí Nových Hutí

Šumavské místo U Matesa, kam chodí Neumanová před důležitými závody.