Zimbabwe vymírá na epidemii AIDS

Nejprve do kostela přijíždějí nejbližší pozůstalí Jerryho Tongogary, pak následují dva plné autobusy plačících přátel, známých, kamarádů, spolupracovníků. Poslední do přeplněného sálu vstupuje čtveřice černě oděných mužů nesoucích rakev. Za emotivního nářku a křesťanských zpěvů pronáší z pódia smuteční řeč bratr zemřelého. "Zákeřný mor svržený na naši zemi si odnáší i Jerryho. Nemoc zvaná AIDS vraždí naše bratry a sestry a bez rozdílu si je odnáší z tohoto světa…"

Ovšem ne každý si může v Zimbabwe dovolit stejně luxusní pohřeb. "Situace je kritická, vždyť ty mrtvé už není ani kam pohřbívat. Krematoria jsou doslova přeplněná nekonečným množstvím zemřelých, a to je pouze jen zlomek těch, kteří mají peníze na řádný obřad," stěžuje si jeden z pracovníků pohřební služby v Mutare, jednom z větších měst jihoafrické Zimbabwe. Současná kapacita krematorií se musela zvýšit na dvojnásobek a stejné je to i se hřbitovy. Společným jmenovatelem je zákeřná choroba AIDS.

Zimbabwe má po Botswaně největší počet lidí na světě infikovaných smrtícím virem. Podle statistik Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) trpí nevyléčitelnou chorobou více než pětadvacet procent sexuálně aktivního obyvatelstva. "Tato prognóza ovšem není zdaleka konečnou. Uveřejněná čísla zahrnují pouze tu část populace, která si nechala udělat krevní testy. Podle našich střízlivých odhadů se domníváme, že mohou procenta stoupnout vysoko nad hrozivou pětatřicetiprocentní hranici," doplňuje výroční zprávu Brian O'Neall z organizace UNAIDS.

Největší výskyt viru HIV je tradičně mezi "lehkými ženami". Statistiky se opírají o fakt, že devět z deseti prostitutek rozšiřuje chorobu dále mezi klienty. Obdobná situace panuje i u mužů a žen se stejnou sexuální orientací. Homosexuální a bisexuální menšina je nakažena z 67 procent. "Kolem roku 2005 bude průměrný život Zimbabwanů pravděpodobně čtyřicet let," uvedl pro časopis BBC Focus profesor Adler vyučující genetickou medicínu na univerzitě v Londýně.

"Zároveň musím varovat před další smutnou statistikou, totiž že více než šedesát procent všech těhotných žen ve větších městech je infikováno virem HIV. Po porodu třetina novorozeňat do tří let zemře." Virus HIV je na africkém kontinentě největším zabijákem. Příští rok v Zimbabwe pravděpodobně podlehne 73 procent ze všech zemřelých právě AIDS. Tento problém před sebou hrne lavinu dalších komplikací. Pakliže bude křivka konstantní nebo se, jak se předpokládá, ještě zvýší, bude země prožívat neuvěřitelný úbytek práceschopných lidí. Již tak nevýkonná ekonomika se zhroutí, zároveň se sníží životní úroveň a rapidně stoupne počet dětí, kteří přijdou o své rodiče. Už nyní je evidováno v Zimbabwe 900 000 sirotků, z nichž většina doslova živoří a je nucena žebrat na ulicích. Ve městech se drží stále šedesátiprocentní nezaměstnanost, zatímco ceny potravin, benzinu a služeb nepřirozeně rychle stoupají.

"Vlády musí považovat rozšiřující se epidemii za důvod k uzavírání míru a zabezpečení klidu na africkém kontinentě. Za těchto podmínek mohou teprve společnými silami bojovat. Dopad AIDS není o nic méně destruktivní než samy války, vždyť může způsobit daleko větší ztráty na životech obyvatel," komentoval zprávu UNAIDS generální tajemník OSN Kofi Annan.