VIDEO: Světelné moře a krásná souhvězdí. Co dokáže inverze v Jeseníkách

  • 17
V době, kdy si většina lidí užívala hluboký spánek, vydávali se v zimě a s těžkou technikou na hřebeny Jeseníků a fotili. Na tisících fotografií zachytili unikátní světelný smog a zimní souhvězdí nad nádhernou krajinou.

Během inverze sice údolím vládnou mlhy, na hřebenech hor naopak panuje jasné počasí. Jiří Baják a Daniel Ščerba tak mohli během svých výletů sledovat jedinečné představení „barevného moře“, které zespodu osvětlují světla měst a lidských obydlí a z vrchu měsíc nebo hvězdy.

„Při focení těchto scenérií jsme měli možnost porozumět charakteru světelného znečištění a lépe poodhalit jeho zdroj i následky,“ říká Jiří Baják.

Obloze během mrazivých měsíců vládnou „zimní souhvězdí“, tím nejznámějším je nepřehlédnutelný Orion, ale také souhvězdí Blíženců, Býka atd.

„Nepřehlédnutelný jasný bod v tomto snímku hraje také Venuše v podání Večernice, která svým svitem na zasněžených svazích dokáže nahradit i svítilny a tak se zkušenější lidé mohou divokou přírodou pohybovat jako duchové.

Na první pohled klidné a nevinně působící počasí ovšem provázely drsné horské podmínky. Vydatný mrazivý vítr trápil nejen filmaře, ale i techniku. „Půlnoční namáhavé a nekonečné výšlapy na hřebeny hor s těžkou technikou na zádech byly opravdu hodně náročné. A přespávání v minus dvaceti pod širou oblohou a neustálé hlídání vyhřívání foťáků tomu zrovna nepřidalo. Ale výsledek opravdu stojí za to,“ doplňuje Baják.

Natáčení probíhalo v známých i méně známých lokalitách Jeseníků a v okolí Králického Sněžníku, například na Pradědu, Vysoké holi, Petrových kamenech. „Snažili jsme se objevit a zmapovat nová místa, která nejsou až tak zasažena světelným znečištěním. V létě se na tyhle místa budeme vracet,“ slibuje Baják. Video v plném 4K rozlišení si můžete prohlédnout zde.