Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zillertal: špička pro rodinu, milovníka sportu i luxusu

aktualizováno 
Mohli jsme vybrat St. Anton či Lech/Zürs. Nebo Kitzbühel, či Saalbach/Hinterglemm, řekne někdo jiný. Každý bude mít svou pravdu. Vždyť na to NEJ rakouské lyžařské středisko kandiduje nejméně pět míst v zemi našeho jižního souseda. My jsme však s plným vědomím i svědomím vybrali Zillertal. A zde jsou hlavní důvody.

Zillertal - HODNOCENÍ. Německý Ski Atlas ADAC hodnotí Zillertal nejvyšší možnou známkou pěti hvězdiček. | foto: Österreich Werbung

Aktuální sněhové podmínky v Zillertalu - ZDE

Pět hvězdiček pro Zillertal

Dohromady na 450 kilometrů skvěle upravovaných tratí. Několik propojených oblastí blízko od sebe na všechny světové strany.

Výrazná pestrost a snadná dostupnost mezi jednotlivými středisky. Výborně organizovaný systém hromadné dopravy. Možnost relativně levného ubytování v těsné blízkosti skvělého lyžování.

A v neposlední řadě i fakt, že do Zillertalu nemusí jet český turista nekonečné hodiny. Z Prahy je to sem 530 kilometrů, z Brna 596 kilometrů.

Německý Ski Atlas ADAC hodnotí Zillertal nejvyšší možnou známkou pěti hvězdiček. A v německých testech řadí střediska tohoto údolí mezi deset nejlepších lyžařských oblastí světa.

Zillertal je zajímavý i tím, že představuje směsici 100leté tradice horských statků, moderní infrastruktury a zábavy. Nespornou výhodou je, že tady se kousek od sebe dokonale vyřádí sportovní fanatik, milovník luxusu a pozlátka i úplně normální rodina. Každý den osmidenního pobytu můžete lyžovat na jiném místě.

A ubytování se tu dá sehnat ve všech cenových úrovních. Kdo na to má, bydlí v pětihvězdičkovém hotelu u sjezdovky. Kdo ne, může dojíždět z levnějšího apartmánu z okolních vesnic za 15 minut autem. Dopravní systém skibusů propojujících ubytovací zařízení s lanovkami zde rozmnožuje nejen lokální železniční trať, ale i noční kyvadlová doprava mezi zábavními středisky.

Zillertal
V Zillertalu můžete lyžovat na 450 km skvěle upravovaných tratí

Zillertal Arena

Zillertal Arena, Hoch-Zillertal, Mayerhofen/Penken nebo Zillertal 3000/Hintertux - čtyři oddělené oblasti představují samy o sobě sjezdařskou špičku. Pojďme se dnes podívat na jedinou z nich - Zillertal Arenu, která je skvělým místem pro krásný dlouhý výlet a typickým příkladem toho, co nabízí Zillertal.

Cíl? Projet Zillertal Arenou pokud možno tam a zpět. Začněme, kde jinde než u dolní stanice Areny v městečku Zell am Ziller. Odtud nás moderní gondola Achterbahn I a II vyveze do výšky 1700 metrů.

Následují dvě varianty výstupu - buď rychlosedačkou Karspitz X-press na stejnojmennou horu, odkud vedou velmi sportovní, závodní tratě, nebo šestisedačkovým Hanser X-pressem až téměř do výšky 2500 metrů.

Uprostřed divočiny

Pouze pro pořádek, jen v této oblasti nad městečkem Zell am Ziller můžete klidně jezdit celý den do omrzení, aniž byste se nudili. Z nejvyššího bodu nad Zellem (2500 metrů) je to na mezistanici Achterbahn, kde končí sjezdové tratě, téměř 1200 metrů převýšení. My se pojďme vnořit dál a hloub do masivu zillertalských Alp.

Téměř z nejvyššího bodu nad Zell am Ziller, hory Übergangsjoch (2500 metrů), vede nádherná, velmi dlouhá scénická sedačka Krimml X-press. Z jedné strany divoká hora Kreuzjoch (2559 metrů), z druhé strany jezero Langensee.

Hintertux
Na ledovci Hintertux

Když je krásně, připadáte si tu jako ve sněžném ráji. Ale modlete se, aby tak bylo. Když fouká vítr a je deset pod nulou, stává se toto místo nepříjemnou ledovou pastí. Při výletech si navíc dejte pozor, abyste se tady neocitli po uzávěrce vleků. Je tu opravdu relativně daleko do civilizace.

O kousek dál na Krimml Alm jste pořád uprostřed divočiny. Odtud vede další sedačka vzhůru na Isskogel (2264 metrů) a teprve poté se terén prudce zlomí do údolí Gerlosu. Z Isskogelu až do nejnižší stanice lanovky v městečku Gerlos je to padák o převýšení téměř 1000 výškových metrů. Zkuste si to po sjezdovkách číslo 4, 2 a pak 1 pěkně v tempu.

Po černé číslo 6

Nebo po černé číslo 6 podél šestisedačkového Krummbach X-pressu. Kdo se přitom zastaví na kafe na Sunnalm, určitě nebude považován za sraba. To je sjezdovka jako víno, ale dá strašně zabrat. Dole člověk sotva cítí nohy.

Tlačeni časem však nebudete mít na výběr. Pokud to budete chtít stihnout ještě ten den nazpět, budete si muset pospíšit na Fussalm X-press a poté menší sedačkou Faischbach naposledy prudce vzhůru až na Königsleitenspitze do výšky 2315 metrů. Tady se rozkládá rozsáhlá lyžařská oblast zvaná Königsleiten.

Z vrcholu sesvištíte nejlépe po "jedničce“ až do gerloského průsmyku, načež vás bude čekat další, tentokrát už poslední výjezd -pod horu Plattenkogel (2040 metrů), kolem níž se rozprostírají vleky a sjezdovky lyžařského centra Krimml.

Pozor na cestu zpátky

Jste v nejzazší části Zillertal Areny, ale není čas na nějaké podrobné zkoumání. Zbývá stejně dlouhá cesta nazpátek, abyste neskončili opuštěni někde v pustině pod štítem Kreuzjoch.

Při dlouhém výletu je nutné neustále sledovat čas. Cesta na lyžích z Zell am Ziller až na Krimml a zpět je opravdu dlouhá a lze ji doporučit jen pokročilejším lyžařům.

Kdo bydlí v Zell am Ziller nebo v jeho okolí, nebude mít šanci oblasti Königsleiten a Krimml pořádně projezdit z časových důvodů. Vyplatí se proto udělat si sem jednodenní výlet autem nebo autobusem a pořádně si zdejší sjezdovky užít.

Jak ušetřit

Kdo chce ušetřit na vlecích i na ubytování, nemusí bydlet v údolí Zillertal. Jako šetřící varianta se nabízí kombinace s menším střediskem Alpbachtal ve vedlejším údolí. I tam si dobře zalyžujete a na den dva pak můžete vyrazit do Zillertalu autem.

Malá lyžařská oblast Alpbachtal se nachází kousek od dálnice na Innsbruck čtyřicet kilometrů od německo-rakouských hranic. Na úbočí Wiedersberger Horn (2128 metrů) jsou dvě sportovní střediska - větší Alpbach a menší a níže položený Reith. Dohromady 50 kilometrů sjezdovek všech obtížností.

Zillertal
V Zillertalu si přijdou na své všichni lyžaři - milovníci extrému i začátečníci.

Může se hodit

Zillertal Arena (v číslech)

 • 214 km sjezdovek: 17 km černých - 132 km červených - 65 km nejlehčích modrých
 • 62 lanovek a vleků, z toho 7 kabinových a 29 sedačkových lanovek, přepravní kapacita vleků 91.000 lyžařů/hod.
 • 135 hektarů sjezdovek s umělým zasněžováním, 10 lyžařských a snowboardových škol
 • 46 horských chat s občerstvením a 5 "sněžných barů“
 • 200 km běžeckých stop
 • 4 stálé závodní tratě

Kolik stojí skipass pro Zillertal Arenu

 • Jednodenní skipass stojí 35 eur dospělí, 28 eur mládež, 17,50 eur děti
 • 2denní 162/52/32,50 eur 6denní 172/137,50/86
 • děti narozené do 1. 1. 2001 lyžují zdarma, dětský tarif platí pro děti narozené 1. 1. 1992 a mladší, mládežnický platí pro mládež narozenou do 1. 1. 1988
 • Pro srovnání: jednodenní skipass v Alpbachtalu vyjde na 29,50/21/15 eur, šestidenní na 144/95/71 eur

Zillertal - mapa

Klikněte na mapku

Více na http://www.zillertal.at/Na co byste se měli připravit před pobytem v Rakousku

 • Každá země má svá specifika. Rakousko není výjimkou. Našinec musí počítat s tím, že ne vše funguje tak, jak si představuje. To hlavní je jazyk. Kdo si myslí, že se v rakouských střediscích domluví lehce anglicky, bude překvapen. Němčina, či alespoň její naprosté základy, jsou v Rakousku téměř nutností.
 • Nepočítejte také, že se všude setkáte s přehnanou vřelostí. Rakušané jsou k hostům z Východu často ještě mírně ostražití.
 • Jak si hostitele získáte? Přivezte s sebou malý dárek, buďte slušní, tiší, respektujte pořádek, parkujte na místě, které je vám u hotelu nebo penzionu vyhrazeno, a vždy pěkně pozdravte -Grüs Gott - to je nejlepší cesta, jak nastolit důvěru.
 • V restauracích nečekejte přehnaný výběr mezinárodní kuchyně. Rakušané jsou v tomto ohledu velmi tradiční. Na jídelním lístku najdete nejčastěji polévku s velkým játrovým či sýrovým knedlíkem, vídeňský řízek, opečenou klobásu s hranolky, dvoje špagety a nějakou tradiční specialitu: nejčastěji špecle - noky s masem a zelím či opečené brambory.
 • Pokud očekáváte, že budete moci všude platit kreditní kartou, budete zklamáni. Není snad země, která by kreditní karty měla v takové nelásce, jako je Rakousko. Zejména na lyžích mějte u sebe vždy hotovost a počítejte s tím, že občerstvení na kopcích nebude nijak levné.

Kam se ještě vypravit

REITH, kde se lyžuje do výšky 1300 metrů, je určen spíše pro rodiny s dětmi. Sjezdovky, mírné i prudké, jsou skvěle upravené a nechybí ani běžecká dráha, která je natočena přímo od paty lanovky. Malebné městečko, kde prodávají přímo na náměstí procházejícím lyžařům čerstvé koblihy mnoha druhů, nabízí hezké apartmány za velmi slušné ceny.
ALPBACH
Deset minut jízdy autem nebo skibusem dál údolím říčky Alpbach narazíte na stejnojmenné středisko, kde vás lanovky vyvezou do dvou tisíc metrů. Jsou tu slušné černé, 30 kilometrů červených sjezdovek a 10 kilometrů modrých pro začátečníky.

Svahy, kde jezdí přes 25 vleků a lanovek, jsou prošpikované vyhlídkovými hospůdkami, takže by bylo hříchem neochutnat zdejší kvasnicové pivo nebo jägertee - spařenou směs bylinek a kořalky. A dobrá zpráva na závěr: děti do 12 let tu jezdí od poloviny března zdarma!


DALŠÍCH 9 TIPŮ NA NEJ LYŽOVÁNÍ V RAKOUSKU - ČTĚTE ZDE
Autoři: ,
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Zdevastovaná zastávka Medzilaborce-město
Dobre tu už bolo. Bizarní svět kolem Lupkovského tunelu na Slovensku

Pokud máte dojem, že tunely souvisí s politikou, pak pro Lupkovský tunel na severovýchodním Slovensku to sedí stoprocentně. Po několikaleté pauze přes něj...  celý článek

Další z rubriky

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...
Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny dubna. Některá zdejší lyžařská střediska...  celý článek

Alta Badia
Pravé lyžování po italsku: od chaty k chatě za knedlíky a vínem

Lyžařské středisko v samém srdci Jižního Tyrolska nabízí ve výškách od 1 300 do 2 500 metrů zhruba 130 kilometrů sjezdových tratí. Byť jsou skvěle upravené a...  celý článek

Otestovali jsme lyžařské středisko Kohútka v Beskydech.
Zimní inspekce: Prověřili jsme lyžování na Kohútce v Beskydech

Kdysi tu trénovala naše bronzová medailistka z olympiády v Sarajevu Olga Charvátová, dnes si středisko vychvalují i současní lyžaři. Výkladní skříní krásného...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.