Švýcarsko, Ženeva

Švýcarsko, Ženeva | foto: Profimedia.cz

Ženeva, švýcarský kus Francie. A základna fanoušků českého fotbalu

  • 2
Ženeva bude základnou fanoušků českého fotbalu. Český tým tu odehraje dva zápasy základní skupiny: ve středu 11. června s Portugalskem a v neděli 15. června s Tureckem. Co na Čechy v této okouzlující metropoli čeká?

Ženeva není jen tak ledajaké město. V 16. století z ní udělal udělal Jean Calvin kulturní centrum Evropy, zpočátku 18. století se tady narodil Jean-Jacques Rousseau a v 19. století zde  Dostojevskij napsal podstatnou část proslulého Idiota.

"Ženeva je sice stará 2 000 let, ale přesto nemá žádné úžasné pamětihodnosti jako třeba vaše Praha nebo Paříž," říká Ženevanka Isabelle Hesse, "ale je velmi živá a má svého ducha."

I když i tohle srovnání poněkud kulhá, přinejmenším tento měsíc. Živo je možná za zdmi paláců, kde sídlí všemožné mezinárodní organizace, jako například Mezinárodní červený kříž či evropská centrála Organizace spojených národů, snad ještě přes den na ulicích při nákupní horečce v prý nejdražších obchodech světa, ale noční život? Ten byl na začátku května snad až příliš decentní navzdory půlmilionové populaci, složené z občanů ze 160 států.

To se má však zásadně změnit už během nadcházejícího fotbalového Eura. Obří fanouškovská zóna Plainpalais, k níž dojdete z centra pěšky zhruba za 15 minut a ze stadionu Eura či z fancampu asi za 40 minut, bude otvírat každý den už v poledne a zavírat až ve dvě hodiny ráno.

Na obří obrazovce tu odvysílají všechny zápasy turnaje, vzniknou tu i malá hřiště pro miniturnaje fanoušků, vyrostou zde desítky stánků s jídlem z celé Evropy a denně se zde chystá (zdarma) živý rockový koncert za účasti hvězd francouzské populární hudby včetně například Yannicka Noaha. Ne nadarmo se Ženeva nazývá výspou Francie ve Švýcarsku...

Švýcarsko, Ženeva
Jak se dostat na stadion - klikněte na mapu
Stade de Geneve najdete na okraji městské čtvrti Carouge, zhruba 30 minut pěšky od centra i ženevského fancampu, dojet tam lze tramvajemi číslo 12, 13, 14 (zastávka Bachet) či 15 a 17 (zastávka Etoile).

A komu se nebude chtít spát ještě ani ve dvě ráno, postačí přesunout se o pár set metrů dál do sportovního areálu Vernets, kde světoví dýdžejové namíchají muziku až do pěti do rána.

Síly na další fotbalové ponocování pak můžete přes den nabírat v některém z mnoha parků. Zeleň v Ženevě zabírá 320 hektarů a najdete tu například světoznámé květinové hodiny (na jižním konci mostu Mont Blanc poblíž malé fontány v anglické zahradě) či nádherně barevný růžový sad (v parku Grange na jižním břehu jezera nedaleko vodotrysku).

Švýcarsko, Ženeva

Ženevské atrakce

MONT BLANC

Může to sice v tropicky žhavém ženevském létě znít naprosto šíleně, ale je to tak. Nejvyšší hora Evropy se svou věčnou sněhovou čepičkou patří k hlavním atrakcím Ženevy. Tedy pokud není ve Francii zrovna zataženo. Za jasného počasí můžete vrchol kontinentu pozorovat jako na dlani z mostu zvaného Mont Blanc, rozkročeného přes břehy Ženevského jezera v jeho cípu, kde z něj vytéká řeka Rhona.

FONTÁNA
Z někdejšího přetlakového vodárenského ventilu se stal symbol města. Vodotrysk už je dnes poháněn motory, které dokážou vytlačit 7 tun vody rychlostí 200 km/h až do výše 140 metrů.
Stojí za to prohlédnout si ho z více perspektiv: z věže katedrály St. Pierre jej podtrhuje panoráma města a často též duha ve vodní tříšti, na jižním břehu jezera mu budete nejblíž, a tudíž si lze dopřát obvykle i "sprchu", zatímco ze severního břehu stojí za to sledovat západ slunce a východ měsíce nad osvětleným vodotryskem - obzvlášť za úplňku - to vše s vrcholem Mont Blanku v pozadí.

MUZEUM HODINEK
Patek Philippe - to je značka luxusních, dodnes převážně ručně vyráběných švýcarských hodinek. A je to také název rozlehlého hodinářského muzea v Ženevě, kde na čtyřech podlažích mezi všudypřítomným luxusem a diskrétními strážci nahlédnete do tajů hodinářství, prohlédnete si památné firemní výrobky a možná budete překvapeni z objevu, že u zrodu této prémiové hodinářské značky stál před staletími Čech jménem František Čapek.

ČERVENÝ KŘÍŽ
Ženeva je centrem mnoha významných světových organizací. Sídlí zde evropská centrála OSN, řada významných bank a od roku 1864 tu najdete také hlavní stan Červeného kříže. Čím vším tahle věhlasná humanitární organizace prošla od chvíle, kdy ji na břehu Ženevského jezera založil Henry Dunant, si můžete prohlédnout v místním Muzeu Červeného kříže a Červeného půlměsíce.