Země, kde se v sauně neobejdou bez satelitu

  • 23
Satelitní televize v sauně a kobereček na golfu uprostřed pouště, abyste mohli odpálit míček do písečného nekonečna. Chladicí tunely, které jako břečťan ovinují supermoderní nákupní centra. Internet a fax ve vězeňských celách. To jsou Spojené arabské emiráty.

 


Druhý největší emirát v Perském zálivu, Dubaj, je fascinující dynamická moderní metropole obchodu, zábavy a odpočinku s přibližně 1,2 milionu obyvatel, obklopená tyrkysovým mořem, bílými čistými plážemi a pouští.

Tradiční bariéry mezi evropskou a arabskou kulturou se stírají a vzájemná tolerance různých kultur, náboženství a tradic je přirozenou realitou. Taxikář je Pákistánec, kuchař v hotelu Syřan, většina číšníků Indové, číšnice Rusky, pokojské Filipínky. Dvě třetiny obyvatel tvoří právě gastarbeiteři.

Emirát Dubaj je součástí Spojených arabských emirátů založených 2. 12. 1971 sedmi emiráty (Abu Dhabi, Dubaj, Šarjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khajman a Fujaiha), ležících na Arabském poloostrově jihozápadně od Perského zálivu. Dříve patřily pod svrchovanost Velké Británie.


Zatímco Evropané mají za domácí mazlíčky psy a kočky, bohatí šejkové zase krásné sokoly. Cvičí je na lov a dopřávají jim mimořádnou péči, podobně jako svým arabským plnokrevníkům, kteří mají dokonce i bazény na udržení kondice. Hrdí opeřenci mají i své veterináře a podle nepsaného zákona si je majitelé mohou brát i do hotelových pokojů.

Sedm hvězdiček a mobil pod abájou

Ještě před třiceti lety tady stálo jen pár domů obchodníků, lovců perel a stany beduínů. Pak objevili ropu a z chudé země se stala velmoc, která se proměnila v luxusní ráj a ve světovou metropoli zlata. Spojené arabské emiráty, zejména Dubaj, jsou oblíbené i kvůli ojedinělé architektuře i pro výhodné nákupy.

Současná Dubaj je rozdělena umělou řekou, tzv. Dubaj Creek, na dvě části, a to na Bur Dubaj a Dejru. Dejra je starší část a nachází se tam downtown s výškovými budovami.

Emirát je proslulý neutichajícím stavebním boomem - nejdříve se postaví budovy, pak se dovezou trávníky a palmy. Vše se musí po celý rok zalévat, vždyť první pouštní duny jsou od města vzdáleny pouhých 20 minut jízdy. Vydáte-li se opačným směrem, narazíte na horskou oázu Hatta uprostřed palmového háje.

V Dubaji se čas počítá na dobu před a po ropě. A protože její zásoby se jednoho dne vyčerpají, již nyní se chytří Arabové připravili na dobu "po" a investovali miliony do rozvoje turistiky (již nyní vynáší cestovní ruch dvakrát víc než černé zlato).

Nejznámějším příkladem extravagance je největší hotel světa, sedmihvězdičkový hotel Burj al Arab (v překladu Věž Arabů) vysoký 321 metrů, který z letadla vypadá jako napnutá plachta lodě. Za apartmán o rozloze 169 metrů čtverečních zaplatíte (tedy spíše nějaký ropný magnát) od 1100 eur za jednu noc. Menší pokoje nehledejte, spíše naopak. Největší zájem je o královské pokoje velké 780 metrů čtverečních.


Bez výletu do pouště se žádný pobyt v Emirátech neobejde. Můžete vyjet na safari v džípech, udělat si romantický piknik při západu slunce nebo také surfovat na hlubokém rozpáleném písku v dunách. Žádný spěch, pěkně pomalu, zaboření do zlatavých zrníček. Kdo má vedra dost, může v poušti bruslit na ledě v uměle vytvořeném zimním parku, kde 2. prosince otevřou i sjezdovku.

V emirátu zmizely hranice mezi beduínskými vesnicemi a hospodářskou metropolí, mezi arabskou kulturou a orientální společností.

Také móda je kombinací tradice a moderny. Muži v dlouhých bílých burnusech, připomínajících noční košile, zvaných dishdasha s bílým šátkem na hlavě, který drží černý kruh, mají na nohou poslední model italské módy. Arabky zahalené do svých dlouhých černých abájí, zpod nichž vykukují značkové džíny a drahé hodinky a moderní mobil na ne jiném než na zlatém řetízku.

Tradice se ale rozhodně dodržuje v přístavu, kde kotví obchodní lodě ze dřeva zvané dhau. Jejich stavební plány dodnes zůstaly utajeny a výrobci si předávají toto tajemství z generace na generaci.

Ve větších dhau lze plout po prastaré námořní a obchodní cestě až na východoafrický Zanzibar, odkud v 15. století dováželi také otroky.

Jedna loď právě přistála, samozřejmě nikoli s otroky, nýbrž nabitá zbožím. Zdá se mi, že břicho lodě je snad bezedné, protože muži v turbanech neustále vykládají obrovské pytle s rýží, ledničky, koberce, matrace, videorekordéry, počítače. Vše odnášejí na bazar v Dejře, kde turisté překřikují prodejce a ventilátory a kde to hučí desítkami jazyků jako v Babylonu.


Bazar ve čtvrti Dejra skrývá desítky obchodů s výlohami plnými 18, 21, 22 a 24karátového zlata. Je oříšek vybrat si v nepřeberném množství tvarů za neuvěřitelně nízké ceny.

Voní tady káva, kardamom, skořice, šafrán, pepř v jutových pytlích a hlavně kadidlo. A třpytí se zlato. Tuny zlata. Kolem se veší hordy kvalitních látek, brokátu, kašmírových šálů, vše mi splývá se žlutočervenými odlesky prstenů, náušnic, náramků, masivních náhrdelníků, které se odrážejí v zrcadlech.

Začínám být lehce opojená jako v polospánku díky vůni parfémů i vonných tyčinek, které zde zapalují indičtí a pákistánští prodejci.

Smlouvá se u více než 500 výřečných a zručných zlatníků a klenotníků. Na cedulce je napsána cena za jeden gram zlata, například gram 22karátového kousku stojí 42 emirátských dirhamů, k tomu se připočítá doplatek za práci. Konečná cena se ale musí usmlouvat, jinak byste urazili.

Zlatý prsten či náušnice mohou být ideálním suvenýrem nejen pro turisty, ale i forma "vkladní knížky" pro filipínské či indické pokojské nebo také pro námezní dělníky z desítek zemí, kteří v Dubaji pečují o rozmazlené potomky bohatých šejků nebo jim staví paláce. Svou výplatu investují právě do koupi zlata. Čím více bude totiž jejich věno vážit, tím lepší jsou pak vyhlídky najít si doma příhodného ženicha či nevěstu.

_____________________________________________________________

*** Chcete prožít dva dny v luxusním hotelu v Praze se svým partnerem či partnerkou? Chcete vyhrát slavnostní večeři v jednom z nejlepších hotelů v Praze a další atraktivní ceny? Zkuste své štěstí v naší soutěži - ZDE

 

HOTEL BURJ AL ARAB V DUBAJI. Nejluxusnější hotel na světě. Noc v nejdražším apartmá vyjde v přepočtu asi na 240.000 korun. Zato má návštěvník k dispozici vlastní výtah a soukromé kino. Ve všech pokojích jsou lampičky, rámy plazmových televizí a zrcadel pokryty zlatem.

Dubaj je turistický ráj zalitý sluncem po celý rok. Hotel BURJ AL ARAB ve tvaru plachetnice je nejluxusnější na světě. Noc v nejdražším apartmá vyjde v přepočtu asi na 240.000 korun. Zato má návštěvník k dispozici vlastní výtah a soukromé kino. Ve všech pokojích jsou lampičky, rámy plazmových televizí a zrcadel pokryty zlatem.

Dubaj

Dubaj je turistický ráj zalitý sluncem po celý rok. Nabízí křišťálově čisté moře, pláže s jemným bílým pískem, zelené parky, bezkonkurenčně nízké ceny, naprostou bezpečnost, moderní hotely, perfektní infrastrukturu a jedinečné možnosti pro obchodníky a firmy, kteří se zde mohou prezentovat na odborných veletrzích.

Prodavač ryb na tržnici v Dubaji

Dubaj

Bazar ve čtvrti Dejra skrývá desítky obchodů s výlohami plnými 18, 21, 22 a 24karátového zlata. Je oříšek vybrat si v nepřeberném množství tvarů za neuvěřitelně nízké ceny. Mezi klenotníky a zlatníky se ocitáte uprostřed tun zlata a naleštěné čistoty výkladních skříní a krámků, kde jsou v pohotovosti kalkulačky a přepočty cen do měn nejrůznějších národů.

Bez výletu do pouště se žádný pobyt v Emirátech neobejde. Můžete vyjet na safari v džípech, udělat si romantický piknik při západu slunce nebo také surfovat na hlubokém rozpáleném písku v dunách. Žádný spěch, pěkně pomalu, zaboření do zlatavých zrníček. Kdo má vedra dost, může v poušti bruslit na ledě v uměle vytvořeném zimním parku, kde 2. prosince otevřou i sjezdovku.

Zatímco Evropané mají za domácí mazlíčky psy a kočky, bohatí šejkové zase krásné sokoly. Cvičí je na lov a dopřávají jim mimořádnou péči, podobně jako svým arabským plnokrevníkům, kteří mají dokonce i bazény na udržení kondice. Hrdí opeřenci mají i své veterináře a podle nepsaného zákona si je majitelé mohou brát i do hotelových pokojů.

,