Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zbytečná smrt na jezu v Olomouci. Znalci radí, jak tomu zabránit

  14:57aktualizováno  14:57
Na řece Moravě nad Olomoucí se utopili vodáci. Bohužel nic překvapivého. Na jezech každoročně utone nejméně 20 lidí. Smrtelné nehodě na jezu v Řepčíně se ale dalo předejít. Stačilo dodržet základní zásadu záchranářů: "Nikdy neohrožuj vlastní život!"

Jez na Mlýnském potoku v Olomouci, kde se utopil žák novojičínské školy a učitelka, která mu skočila na pomoc. Instruktor, který skočil z raftu také na pomoc, bojuje v nemocnici o život. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Když místo rozumu promluví emoce...

Zdálo by se, že lidé budou rozumní a před jakoukoliv záchrannou akcí se napřed rozhlédnou, zjistí situaci, posoudí svoje možnosti, zavolají na nouzovou linku 112, a pak teprve začnou zachraňovat.

Jenže voda je živel, který budí emoce. Svědkům nehody se navalí adrenalin do těla a místo rozumu se řídí citem. "Vždyť mu musím pomoct, jinak se utopí!" bleskne mnoha lidem hlavou a okamžitě skočí pro topícího se člověka pod jez. Nestačí si uvědomit, že kde se topí jeden, utopí se i druhý.

Zásady chování na jezu

  • Nekoupejte se pod jezem.
  • Nenajíždějte lodí shora blízko k jezu.
  • Nenajíždějte lodí k jezu zespodu.
  • Neskákejte do vody kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu.

Zdroj: www.nebezpecnejezy.cz

Ve čtvrtek se to stalo vodákům v Olomouci. Zemřel patnáctiletý chlapec, který pod jez skočil, učitelka, která se ho snažila zachránit, a na pokraji smrti se ocitnul i instruktor, který se pokusil o totéž.

Na stejném jezu sklouzl do vody malý chlapec na jaře. Jeho maminka pro něj skočila a také se utopila.

Vloni ve Valašském Meziříčí skočil do Bečvy pán pro svého topícího se psa. Také tento muž zemřel.

Záchrana na vodě má přísná pravidla. Kdo je poruší, umírá!

Zatímco základní příčinou tří smrtelných nehod na jezu v Řepčíně je konstrukce jezu s nebezpečným vývařištěm, chyby se staly i při pokusu o záchranu.

Pravděpodobně to byly následující zkraty:

  1. Všichni: Děti, učitelka ani instruktor neměli u vody oblečené plovací vesty!
  2. Chlapec: Děti pod dohledem instruktora skákaly z betonové zdi pod jezem do bezpečné vody. Utonulý žák zřejmě porušil jeho příkazy a popošel blíž k jezu. Proč tak učinil a podepsal si tak rozsudek smrti, můžeme jen spekulovat.
  3. Učitelka: Zachraňující musí napřed zhodnotit situaci a poté ochránit ostatní účastníky nehody a především sám sebe. Učitelka ztratila hlavu a tuto nejzákladnější zásadu nerespektovala. V dobré vůli chtěla žáka zachránit, ale ocitla se ve stejné situaci jako on a ztratila život také. Neznáme detailní situaci v rozhodujících okamžicích, ale její roli by zřejmě nejvíce příslušela organizace záchranné akce.
  4. Instruktor: Ani vodácký instruktor nerespektoval zásadu ochrany sebe sama. Ani on si neuvědomil, že mrtvý už nikomu nepomůže. U něj se předpokládá, že je vyškolený na takové těžké okamžiky, zvládá záchranářské práce a má s sebou záchranné pomůcky. Těžko hodnotit, co se přesně v nekonečných minutách pod jezem dělo, ale modelové záchranné akce mají vypadat následovně: Buď chlapec pod jezem reaguje a instruktor mu háže záchranné lano, které má v povinné výbavě s sebou, a vytahuje ho na něm z válce, nebo topící se už nereaguje a záchrana je složitější. Instruktor přivazuje na svoji plovací vestu záchranné lano, lano předává do rukou pověřených a bezpečně stojících žáků, aby ho jistili a sám se snaží přiblížit k jezu zespodu. Pokud zachytí topícího se člověka nebo se sám dostane do nesnází, žáci ho na laně vytáhnou. Učitelka vše pozoruje a organizuje.

Stavbaři nemyslí, my zaplatíme životem

Smrtelně nebezpečné jezy na turistických řekách

Berounka: Roztoky, Beroun
Chrudimka: U Velryby, U lávky
Jizera: Dolánky, Káraný
Labe: Dvůr Králové (dva jezy)
Lužnice: Tušť, Pilař, Klec, Vlkov, Jemčina, Metel, Veselí, Červený mlýn
Metuje: Šestajovice (tři stupně)
Morava: Hanušovice, Aloisov, Otrokovice, Uherské Hradiště, Kopčany
Ohře: Kynšperk, Černý mlýn, Tuhnice, Radošov, Klášterec, Kadaň, Želina
Otava: Mrskoš, Pětikolský, Křemelka, Písek
Radbuza: Plzeň (dva jezy)
Sázava: Český Šternberk, Sázava, Kaňov
Úpa: Viktorčin splav, Ratibořice, Doubravice (3 stupně)
Zdroj: www.horydoly.cz

Je jasné, že prvotní příčinou vodácké smrti byla vždycky neopatrnost, lehkovážnost nebo neznalost řeky. Za tím ale stojí strašná nedbalost a šetřivost stavitelů jezů.

Vodáci se topí především na relativně nových jezech. Pod novými kolmými nebo parabolickými jezy se tvoří nebezpečné víry, vodní válce a vratné proudy. Přitom vodáctví bylo během jejich stavby nebo rekonstrukce už velmi rozvinuté odvětví rekreace.

Pod staršími jezy, které mají ještě vorové propusti, se obvykle nic nestane. I když někdy vypadají strašidelně a tvoří se pod nimi velké vlny, tak loď buď zalijí nebo obrátí, ale pak plavající vodáky i jejich vybavení vyplivnou dál do proudu, kde se navzájem pochytají a bezpečně vylezou na břeh.

Moderní jezy-zabijáci netvoří žádné vlny, ale není zpod nich úniku. Důvodem je, že projektanti, stavebníci, investoři a vodohospodáři nemysleli na vodáky a vůbec lidi (dětí, plavců a náhodných chodců se na jezech utopí mnohokrát víc než vodáků).

Přitom lze jez postavit tak, aby nebyl smrtelně nebezpečný. Jde jenom o to odebrat energii vodě, která přes něj padá. Nejjednodušší a nejlevnější ale je, když se nechá pod jezem "promlít" ve válci. Jenže za to platí každý rok desítky lidí svými životy.

S vodáky se nikdo nebaví. Nebezpečné jezy se staví dál

říká v rozhovoru Petr Ptáček, zkušený vodák a provozovatel serveru raft.cz.

Úmrtí vodáků na jezech, rok 2011 a 2010

Bystřice, jez Bystrovany, leden 2011: Dvě nafukovací kanoe sjíždějí vysoký kolmý jez,  pod kterým se tvoří válec. Průtok vody není velký a ani zdaleka se neblíží povodňovému stavu. Obě lodě se zvrhnou. Dva vodáci se dostanou za válec a ihned zahajují záchrannou akci. Jednoho kolegu vytahují podchlazeného, ale živého. Druhého najdou až po čtvrt hodině a na oživení je pozdě.

Cidlina, jez Chlumec, srpen 2010: Nafukovací rekreační člun se pokouší splout vysoký jez. Pod jezem se převrací a posádka padá do vln. Přivolaní policisté jednoho mladíka vytahují z vody živého, ale druhého najdou pátrači až za několik hodin.

Sázava, jez Horka, srpen 2010: Turistická kanoe sjíždí jez, ale v nenápadném vodním válci pod ním se převrací. Vratné proudy jsou velmi silné a stahují posádku pod vodu. Kormidelníka záchranáři vytahují zpod jezu a přivádějí ho k životu. Žena, která pádlovala vepředu, po vylovení umírá.

Chrudimka, jez Tuněchody, srpen 2010: Vodáci se pod jezem převrhnou s nafukovací kanoí. Jeden z nich nevyplave a druhý ho zahlédne až pár set metrů pod jezem, a proto běží pro pomoc. Záchranná akce je marná. Je nalezen mrtvý.

Ohře, jez Radošov, srpen 2010: Dva rafty se pokoušejí splout jez. Jedna posádka se štěstím projede a druhá se převrací v proslulém válci pod jezem. Všichni jsou zachráněni ostatními vodáky ze břehu až na jednu dívku, která umírá. Její tělo je nalezeno až večer.

Ohře, jez Loket, červen 2010: Raft se převrací pod jezem. Tři muži se dostávají zpět do člunu a pomáhají čtvrtému. Toho jim vytrhne proud a stáhne ho nazpátek pod jez. Mrtvola je nalezena až druhý den.

Sázava, jez Žampach, květen 2010: V turistické kanoi pádlují tři lidé přes jez. Pod ním narážejí na kámen, loď se převrací a jeden z nich se utopí.

Autoři:
Nejčtenější

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Chalupská slať. V okolí jednoho z nejznámějších míst Šumavy se převaděči často...
Výlet za Králem Šumavy. Projděte si trasu slavného převaděče

Lesem, přes potoky i močály vodil Král Šumavy lidi z Československa do Německa, ještě než se spustila železná opona. Vydejte se s námi po stopách této...  celý článek

Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště...
Kukuřičná bludiště získávají popularitu, v Česku jich jsou desítky

Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště pro rodiny s dětmi. Vznikla na více místech v Česku, na jižní Moravě letos...  celý článek

Švejnohovi vyrážejí na dovolenou do kempu každý rok už deset let. Postupně se...
Dovolená s dětmi v kempu je zase hit. Luxusní chatky už ale neseženete

Po loňské úspěšné sezoně se české kempy připravují na podobný nebo větší zájem ze strany domácích turistů, hlavně rodin a sportovců. Kdo však nechce spát ve...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.