Závody psích spřežení nabízejí atraktivní podívanou.

Závody psích spřežení nabízejí atraktivní podívanou. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Závody pro 8 až 40 (a více) psích tlapek a dvě až čtyři lidské nohy

Pokud jste závody psích spřežení nikdy neviděli na vlastní oči, věřte, že je to atraktivní podívaná. A když navíc přeje počasí a všechno se odehrává na čistém bílém sněhu, je to radost dvojnásobná. Na známé české závody a také do míst, kde si mushing můžete vyzkoušet, vás zve portál Kudy z nudy.

Mushing aneb závody psích spřežení možná znáte jen z dobrodružných knížek Jacka Londona, ale je to sport jako každý jiný. Závodí se v několika kategoriích, někdy na sněhu, někdy bez něj, jen bez obvyklých dramatických a drsných filmových zápletek.

Šediváčkův long přes Orlické hory

Závodí se v několika kategoriích a musheři musí dodržet řadu pravidel.

Na lidské i psí účastníky čtyřetapového závodu Šediváčkův long čeká od úterý 26. ledna do soboty 30. ledna přibližně 220 kilometrů dlouhá trať, kličkující po údolích i po hřebenech Orlických hor.

Pro výlet na závody je ideální závěrečná sobotní etapa, ovšem pokud chcete vidět ranní přípravu musherů a bikerů, musíte si pořádně přivstat – ta totiž začne u chaty Bedřichovka v Orlickém Záhoří už mezi pátou a šestou hodinou ranní. Startuje se v 7 hodin a závodníci zamíří na Pěticestí, traverzem pod hlavním hřebenem k Luisinu údolí a pak do cíle k chatě Kristýna v osadě Jedlová.

Šediváčkův long se letos jede podvacáté – nepočítáme-li nultý ročník – a není to jen jeden z nejtěžších závodů psích spřežení ve střední Evropě a nejdelší závod v Česku, ale také závod mimořádně oblíbený; opakovaně sem jezdí desítky závodníků ze dvanácti států.

Šediváčkův long je závod s extrémní délkou i převýšením, psi i lidé nastoupají během čtyř dnů více než 7 000 výškových metrů.

Slavnostní zahájení s představením závodníků a zábavným programem pro děti proběhne v úterý 26. ledna od 17 hodin u chaty Kristýna. Během čtyř dnů musí závodníci alespoň jednou povinně přenocovat na sněhu – a právě zimní bivak uvidíte v sobotu ráno u Bedřichovky. Nejhezčí pohledy na spřežení pak nabízejí zejména úseky na hřebenech Orlických hor mezi Šerlichem a Pěticestím a pak v okolí kostela sv. Matouše v Jedlové.

Ledová jízda v Krkonoších

Závod psích spřežení Ledová jízda se jezdí v Krkonoších.

Jubilejní 25. ročník letos zažijí i fanoušci závodu Ledová jízda, který jeho zakladatel Radek Havrda pořádá jako memoriál polárníka Václava Vojtěcha. Jede se od soboty 13. února do pondělí 15. února a jeho účastníci před sebou mají téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů.

Ovšem pozor, je tu jedna zápletka: družstvo totiž netvoří jen musher a devět až deset psů, ale také lyžař. Ten se občas nechá táhnout spřežením, občas klouže vedle něj anebo pomáhá musherovi. Trasa po Krkonoších je sice rozdělená do několika dnů, ale týmy si veškeré vybavení vezou s sebou a mezi etapami přespávají ve volné přírodě ve stanu.

Startuje se v sobotu 13. února ve Ski areálu Family v Dolním Dvoře, horské obci mezi Vrchlabím a Pecí pod Sněžkou, a hned první etapa je noční. Začátek je drsný a divácky atraktivní: startuje totiž všech třicet spřežení a 290 psů najednou, a závodníci vzápětí začnou prudce stoupat vzhůru po osvětlené sjezdové trati. Na stejném místě také závod o dva dny později, v pondělí 15. února v odpoledních hodinách, končí.

Pár tipů pro dobrodruhy

Barbora Vlčková má ve spřežení nejen sibiřské a aljašské husky, ale i chesapeake bay retrívra Bonýška, který si nejspíš myslí, že je také haskoun.

Kdo si chce jízdu se psím spřežením vyzkoušet na vlastní pěst, nemusí cestovat až na Aljašku. Mushing si totiž užijete i na českých horách, samozřejmě v doprovodu zkušených instruktorů. Krátké i delší jízdy se psím spřežením pro děti i dospělé například nabízí musherka Barbora Vlčková spolu se svou smečkou, a to v Jeseníkách a v Rychlebských horách.

Mimochodem, na svých webových stránkách vtipně představuje jednotlivé členy týmu, takže si předem můžete zjistit, s kým budete mít čest. Jízdy se psím spřežením nabízí rovněž penzion Bečvářův srub v Hojsově Stráži na Šumavě.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz