Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zapomenutý kraj u Máchova jezera

  14:27aktualizováno  14:27
Kousek od Máchova jezera leží zapomenutý kraj, kde nevedou silnice ani turistické značky a mapy jsou značně nepřesné. Zachce-li se vám trochu samoty a dobrodružného výletu bez jasné orientace, vypravte se do lesů mezi Hradčany a Kuřívody. Vévodí jim dvojvrchol Velké a Malé Bukové hory.

Na kole jen pro 'masochisty'

Dá se tam sice vyjet na horském kole, ale rekreačním cyklistům takové galeje nemůže nikdo soudný doporučit. Na oba vrcholy je cesta podobná. Rozbitou asfaltku po chvíli vystřídá hluboký písek, po něm přijde strmý úvoz a nakonec závěrečná cesta svahem tak prudkým, že slabší jedinci nejenže sesedají, ale berou dokonce kola na ramena.

Obujte tedy raději pevné pohorky, vezměte batoh se zásobami pití a jídla na celý den a vyražte.

Německé duby na bývalé návsi

Od rozcestí Bílý kámen se vydáme po lesní silničce po náspu bývalé lesní železnice do bývalého Strážova. Na dalším rozcestí ve tvaru písmena ypsilon se vydáme doleva a po necelém kilometru dojdeme do bývalé obce Strážov.

Stojíme na travnaté pláni mezi kopci, a že tady byla vesnice Strassdorf, poznáme jen podle ovocných stromů v zaniklých zahradách a dubů na návsi. Jsme totiž v bývalých Sudetech. Lípy na návsích rostou o něco jižněji směrem k Mladé Boleslavi.

Obec zlikvidovala Rudá armáda, která ji zabrala stejně jako desítky dalších vesnic pro vojenský prostor Ralsko.

Na severovýchodním obzoru se zdvíhají dva vysoké zalesněné kopce. Vpravo Velká a vlevo Malá Buková. Tu poznáme podle stožáru na vrcholu. Cestou necestou k němu zamíříme. Nějaké cesty sice na mapách jsou vyznačené, ale většinou zarostly nebo vznikly při těžbě dřeva nové. Zkuste se tedy strefit do sedla mezi oběma kopci a odtamtud vystoupat doleva na Malou Bukovou. Ze Strážova je to o něco více než kilometr.

Navigační světla pro Rudou armádu

Na vrcholu stojí železný sloup, na kterém měla Rudá armáda umístěná navigační světla pro letiště v nedalekých Hradčanech. Výhledy skrz les jsou velmi omezené, ale Máchovo jezero je odtud okouzlující.

Padesát metrů od stožáru stojí pískovcová skalní věž, které horolezci říkají Větrný mlýn. Výstup na ní je zdánlivě jednoduchý, ale bez lana to nezkoušejte. Návrat by byl velmi nebezpečný.

Z Malé Bukové sejděte prudkým severním svahem s mohutnými buky a bizarními skalkami k další lesní silničce, překročte ji a stočte se trochu k severozápadu. Sledujte při tom v hlubokém lese nenápadný terénní hřbet.

Dojdete k opuštěnému ovčínu Víšek (Wischkenberg) a od něho vystoupáte na stejnojmenný kopec. Jděte podél nízkých skalních útesů až k osamělému pískovcovému bloku Karlova koruna. Sem to bylo z Bukové zase o něco více než kilometr, ale kvůli bloudění se může cesta protáhnout. Dále byste se ocitli na lukách nad Hradčanskými rybníky.Skalní věž Větrný mlýn

Severská tundra v českém lese

Od Koruny se vydáme lesem přímo dolů. Znovu překročíme stejnou silnici jako od Bukové a po pár desítkách metrů se ocitneme v bažiništích. Dají se sice obejít po levé straně, ale bylo by to škoda. Kde v Česku si můžeme projít řídký les připomínající severskou tundru? 

S přibývajícími dešti dejte pozor, abyste se nepropadli do bahna, občas se musí přeskočit odvodňovací kanál. Jdeme stále na jih, až se les zahustí, a my se ocitneme na bývalém železničním náspu u Strážova, kde jsme naši túru začali.

Ušli jsme sice jen kolem pěti kilometrů, ale určitě nám to trvalo několik hodin. Pravděpodobně jsme nepotkali ani jediného člověka.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejlepší výchozí místo je rozcestí Bílý kámen u Břehyňského rybníku. Dostanete se k němu autem nebo na kole po silnici od Máchova jezera do Mimoně. V prudké levotočivé zatáčce odbočuje kolmo doprava silnička se zákazem vjezdu. Vede po bývalém železničním náspu.

Auto je nutné odstavit na hlavní silnici nebo o kilometr dál na odstavném parkovišti pod Travní roklí, protože na lesní silničku je zákaz vjezdu. Pokud jste odbočku minuli, poznáte to podle hájovny Trojzubec po levé straně silnice.

Kde se vykoupat
Kromě Máchova jezera se dá zaplavat u hráze Břehyňského rybníku anebo v Hradčanském rybníku ve stejnojmenné obci.

 

Skalní věž Větrný mlýn

Opuštěný ovčín Víšek

Autoři:
Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Další z rubriky

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Nejvyšší kóta Devíti skal
Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy a poskytují nádherné pohledy do dálek....  celý článek

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.
Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti kamaráda. Jirka žije ve Vietnamu nějaký ten...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.