Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zámecké novinky - atomový kryt nebo ohnivý pes

  8:00aktualizováno  8:00
Obrovské pantofle a spousta paroží. To je patrně to první, co každého napadne, když si vzpomene na dávnou prohlídku některého ze zámků v dětství. Hrady a zámky se však snaží návštěvníky nalákat i na něco, co ještě opravdu nikdy neviděli.

Zámek v Hradci nad Moravicí bude od května otevřen i ve všední dny. | foto: MF DNES

Opravdovou lahůdku v tomto směru připravil zámek v Rychnově nad Kněžnou. V zámeckých sklepeních lidé uvidí dvoupodlažní protiatomový kryt.

"Ten byl vybudovaný pro okresní funkcionáře komunistického režimu," řekl správce zámku Pavel Sršeň. Kryt se nejvíc využíval v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Vysílalo se odtud totiž rozhlasové zpravodajství, jímž redaktoři informovali posluchače o pohybu okupačních vojsk.

zámek v Rychnově nad Kněžnou
Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Vstupenky přes internet

Větší komfort si užijí návštěvníci dvou nejpopulárnějších středočeských hradů. Lístky do unikátní kaple svatého Kříže na Karlštejně a do soukromých pokojů Františka Ferdinanda na Konopišti se budou poprvé prodávat přes internet. Místo tlačení ve frontě si lidé vstupenku vytisknou doma na počítači.

"V rámci ústavu je to novinka. Nic podobného tady zatím nefungovalo," uvedl provozní náměstek Petr Svoboda. Zatím si lidé museli vstupenky objednávat přes rezervační systém.

"Zaplatili takzvaný voucher buď osobně, anebo platebním příkazem. Voucher si pak vyzvedli a na místě vyměnili za vstupenku," popsal Svoboda.

Nový systém, který bude zkušebně spuštěn od června, postup výrazně zjednoduší. Lidé vyplní na webových stránkách rezervace.npu.cz dotazník a pomocí platební karty vstupenku zaplatí. Tu si pak sami vytisknou.

"Během léta bude ve zkušebním provozu možné rezervovat jen mimořádné prohlídky. Třeba kaple na Karlštejně nebo soukromých pokojů Františka Ferdinanda na Konopišti. Od roku 2009 půjde o běžnou službu," dodal Svoboda s tím, že seznam bude rozšířen o všechny památky spravované Národním památkovým ústavem.

Kopie koruny
Plastová kopie císařské koruny

Královský průvod na Karlštejn

Na dvě velkolepé akce letos sází Karlštejn. Jednou z nich je královský průvod, který z Prahy na Karlštejn vyjde první červnový víkend už podruhé.

"Je to dobrý pokus o rekonstrukci historické události, kdy se císařská koruna, poté co byla vystavena na Dobytčím trhu (dnešní Karlovo náměstí v Praze), vozila zpátky na Karlštejn," řekl karlštejnský kastelán Jaromír Kubů. Na hrad tak zamíří stovky lidí v dobových kostýmech, kejklíři, sedláci i rychtáři.

Příští rok by měl být královský průvod atraktivnější o věrnou kopii císařské koruny. Středočeské hejtmanství si objednalo její výrobu za 800 tisíc korun. (více zde) Letos ještě pořadatelé vystačí s divadelní atrapou.

Císařská koruna váží 3,5 kilogramu a její originál je vystaven ve vídeňském Hofburgu. Kopie jsou v Cáchách, ve Frankfurtu a na hradě Trifels v Porýní-Falci.

Turistům vyjde vstříc také nejznámější jihočeský zámek - Hluboká. Právě na něm totiž začíná "nekonečná sezona", takže zámek bude turistům přístupný už celoročně.

Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká

Tři nová místa zpřístupní Pražský hrad. Kromě opravené Fürstenberské zahrady to bude Schwarzenberský palác s novou expozicí barokního umění a poprvé v historii se veřejnosti otevře i palác jménem Ústav šlechtičen.

Unikátní barokní hospitál Kuks ve východních Čechách rozšíří expozici o čtyři místnosti s exponáty o historii rodu Šporků, k vidění bude také model Kuksu. Zájemci se dostanou i do Šporkovy rodinné hrobky, která byla v minulých letech uzavřena.

Nejpohádkovější zámek má nové nádvoří

V Moravskoslezském kraji se návštěvníci po sedmnáct let dlouhé rekonstrukci projdou po nádvoří zámku Hradec nad Moravicí. Novou obrazárnu odhalí zámek Linhartovy poblíž Krnova.

Bez omezení bude nově přístupné severní sklepení hradu. Dosud mohli turisté místo navštívit jen za slunečného a teplého počasí. Do sklepení však teď nově přibyla elektroinstalace, která zabrání zimě a vlhkosti.

Od prvního května bude zámek otevřen i ve všední dny. A jedna z tras návštěvnického okruhu je prodloužena o tři místnosti hostinských pokojů s nábytkem z přelomu 19. a 20. století.

Zámek, na kterém pobývali Ludwig van Beethoven, Nicola Paganini nebo Ferenc Liszt, nedávno vyhrál anketu Národního památkového ústavu o nejpohádkovější hrad či zámek. - více zde

Křivoklát
Hradní nádvoří Křivoklátu

Křivoklátu bude 900 let

Na velkolepé oslavy se chystá hrad Křivoklát na Rakovnicku. Příští rok uplyne 900 let od jeho založení a 80 let od převedení na český stát.

"Letos poprvé jsme se rozhodli prodloužit sezonu až do konce prosince," prozradil kastelán Luděk Frencl.

Od června do srpna tradičně Křivoklát ožije festivalem koncertů, divadelních představení a výstav, které jsou pořádány pod názvem Léto na Křivoklátě.

Pokračovat budou i vyhlášené akce, jako je řezbářské sympozium Křivořezání. Popáté se na Křivoklát sjedou 20. září rychtáři z okolních obcí na tradiční Křivoklátské panování.

Karlovarský Bečov a svatý Maur

Zámek Bečov, v jehož trezoru se ukrývá relikviář svatého Maura - po korunovačních klenotech nejvzácnější česká památka - chystá novinek několik.

Například krytá skříňová vévodská nosítka, která sloužila podle erbu některé ze šlechtičen rodu Beaufortů. A rodinnou zpovědnici.

"Vzhledem k tomu, že kněz věděl, kdo z rodiny se zpovídá, není zakrytá," uvedl správce bečovských sbírek Ondřej Cink.

Zámecké interiéry jsou dovybaveny historizujícími textiliemi a koberci. Na volně přístupném počítači v prostorách s pokladnou můžete poslat přátelům bezplatně virtuální pohlednici z bečovského zámku, který vloni navštívilo téměř šedesát tisíc návštěvníků.

Relikviář sv. Maura
Relikviář svatého Maura

Na Radyni se zabydleli Radouš i ohnivý pes

Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na pohádkové bytosti, které se nově zabydlely na hradě Radyni. Setkáte se tu třeba se skřítkem Radoušem nebo ohnivým psem.

V přízemí hradní věže byla zcela nově a natrvalo instalována pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni a jejím okolí.

"Návštěvníci se mohou těšit na audiovizuální představení s oživlým Radoušem, ohnivým psem a dalšími pohádkovými bytostmi, které jsou s krajem spjaty," říká Eva Vlachová, která má na starosti památky ve Starém Plzenci.

V budoucnosti by mělo být první patro hradní věže vybaveno historickou expozicí, která se vztahuje k hradu Radyně a jejímu zakladateli Karlu IV.

Autoři: ,
Nejčtenější

Na parkovištích v Dolním Adršpachu stálo asi tisíc aut (14.8.2017).
Turisté v autech zahltili Adršpach, policie odkláněla Poláky z přechodu

Stovky turistů v autech zablokovaly kolem poledne příjezdové cesty do Adršpachu a Teplic nad Metují na Náchodsku. Policie odkláněla dopravu na některá...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Další z rubriky

Chalupská slať. V okolí jednoho z nejznámějších míst Šumavy se převaděči často...
Výlet za Králem Šumavy. Projděte si trasu slavného převaděče

Lesem, přes potoky i močály vodil Král Šumavy lidi z Československa do Německa, ještě než se spustila železná opona. Vydejte se s námi po stopách této...  celý článek

Vltava v těchto dnech teče rychle. Jez ve Zlaté Koruně prověří vodáky na...
PŘÍMÝ PŘENOS: Podívejte se na sjíždění jezu Zlatá Koruna na Vltavě

Vodácká sezóna je již v plném proudu a řeky se těší na prázdninový nápor vodáků. Pokud právě sedíte u počítače, můžete se zchladit sledováním vodáků na jezu...  celý článek

Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště...
Kukuřičná bludiště získávají popularitu, v Česku jich jsou desítky

Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště pro rodiny s dětmi. Vznikla na více místech v Česku, na jižní Moravě letos...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.