Na nádraží v britském Warringtonu vyhlásili v únoru 2009 zákaz líbání, protože...

Na nádraží v britském Warringtonu vyhlásili v únoru 2009 zákaz líbání, protože se kvůli loučení řidičů se spolujezdci dělala před nádražím dopravní zácpa. | foto: Profimedia.cz

Pozor, nelíbat! V řadě zemí hrozí za polibek pokuta i vězení

  • 92
Zahalená ramena, vlasy či prsa jsou poměrně častým požadavkem na turisty v řadě zemí, kam se jezdí na dovolenou. Ale že by se mohli lidé dostat do problémů kvůli polibku, zní v 21. století mírně neuvěřitelně. Dokonce i v oblíbených letních letoviscích platí leckdy bizarní nařízení.

I malý polibek na dovolené může někde znamenat velký průšvih. Například ve Francii stále platí zákon vyhlášený roku 1910, který zakazuje líbání na nástupišti na nádraží. Mělo se tím zabránit zpožďování vlaků. Jenže zákon nikdo nezrušil ani v době rychlovlaků TGV. Za jeho porušení sice není stanoven žádný trest, ale i tak můžete být velmi důrazně vyzváni k tomu, abyste nástupiště neprodleně opustili.

V některých dalších zemích se pak turisté za vyměňování něžností na veřejnosti mohou dostat do konfliktu nejen s místními kulturními zvyklostmi, ale dokonce i se zákonem.

Zatímco ve Španělsku se nikdo nebude pohoršovat nad tím, když si s partnerem vyměníte na ulici polibek, v tureckém vnitrozemí si můžete zadělat na problém a ve Spojených arabských emirátech je takový projev vzájemných citů naprosto nepřípustný i v letoviscích. A to i v případě, že jste manželé. V roce 2010 se v Dubaji jeden britský pár políbil v restauraci a byl zatčen a následně odsouzen k měsíčnímu vězení.

Nejbizarnější zákazy

Nejvíce bizarních zákonů mají USA. 

Například v Logan County ve státě Colorado je zakázáno líbat ženu ve spánku, v Connecticutu, Michiganu nebo Bostonu zase nesmíte ženu políbit v neděli, která patří duchovnímu rozjímání. 

V Iowě se nesmíte líbat déle než pět minut, na Rhode Islandu více než tři minuty a v přísném Marylandu se smíte políbit jen na jedinou vteřinu.

V britském Oxfordu se nesmí líbat v kampusu slavné univerzity, pro zamilované je vyhrazena líbací zóna v místní menze.

Také v Egyptě je líbání před ostatními považováno za nežádoucí, v Thajsku byste se na veřejnosti správně neměli ani držet za ruce, ale tamní přístup je zejména k turistům značně benevolentní. Přísný zákaz líbání platí třeba i v malajsijském metru. Ruští zákonodárci zase míní, že veřejné projevy náklonnosti by mohly vést k větší benevolenci v sexu.

V islámských zemích mohou být prohřeškem i další z našeho pohledu maličkosti. "Jeden z našich klientů mi například líčil, jak v jedné části Istanbulu, kde je řada náboženských pamětihodností, jej personál v restauraci vyzval, aby se u stolu usadil naproti manželce a nikoliv vedle ní," uvedl Petr Šatný z Cestovní kanceláře Alexandria.

Polibky jsou předvoj sexu

V islámských zemích je vůbec třeba být na pozoru. V Dubaji se za nevhodné chování považuje objímání, tančení nebo pouštění hlasité hudby na veřejnosti. Podle vládních směrnic hrozí pokuta nebo vězení také tomu, kdo bude přistižen pod vlivem alkoholu, byť i v malém množství, mimo místa, kde je alkohol povoleno podávat. Nepřichází v úvahu, aby se tu nesezdané páry držely za ruce. A pozor, značka muže a ženy na jedněch dveřích od toalet rozhodně neznamená, že tam mohou být spolu. Jeden český manželský pár kvůli tomu na letišti vyslýchala policie.

Líbání na veřejnosti je zakázáno také v Japonsku. Považuje se tam totiž za regulérní předehru k sexu, a tak jsou polibky na veřejnosti přísně zakázány. 

Stejné je to v Indii, kde jsou citové projevy považovány za vysoce intimní a odehrávají se výhradně za zavřenými dveřmi. Láska na veřejnosti je zde dopřána  jen filmovým hrdinům.

Pokutu za líbání můžete dostat dokonce i v Itálii, kde se jinak všichni líbají na potkání. V kampánském Eboli však platí zákon, který zakazuje líbání v autě, byť by byli aktéři řádně sezdaní. Je to kvůli bezpečnosti silničního provozu a za porušení hrozí pokuta až 500 eur, tedy skoro 14 tisíc korun.