Zájem turistů opadl i o oblíbené Španělsko

Zájem o cestování kvůli zářijovým teroristickým útokům v USA značně klesl. Propad zaznamenalo i Španělsko, třetí největší turistická destinace. Rezervace hotelových pobytů na měsíc říjen, vykázaly ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propad o 30 procent. Tajemník ministerstva obchodu Španělska Juan Costa uvedl, že rezervace letů klesly ve Španělsku pro tento měsíc meziročně o 20 až 30 procent. Nejvýraznější pokles zaznamenaly lety na linkách, spojující Španělsko s evropskými zeměmi a s USA.

Nejvíce se rušily podnikatelské akce, což dolehlo na nejvyšší hotelovou třídu. Nejhůře zasaženy tak byly hlavně kvůli odřeknutým pobytům amerických zákazníků pětihvězdičkové hotely, jako madridský Ritz nebo barcelonský Hotel Arts.

Experti na cestovní ruch se podle agentury Reuters domnívají, že odvětví stojí před nejhorší krizí od války v Perském zálivu v roce 1991. Tato krize bude cestovní ruch stát miliardy dolarů a bude cítit ještě v následujících letech.

Odvětví cestovního ruchu se podílí na hrubém domácím produktu Španělska asi 11 procenty a přináší zhruba 60 miliard dolarů ročně. V masové turistice nastal propad již dříve a španělská organizace Zontur, zastupující 3000 plážových hotelů, uvedla, že prodej pobytů na trzích Německa a Británie v září meziročně klesl o 25 procent.

Z Británie a Německa se loni vypravila do Španělska asi polovina z celkem 48 miliónů zahraničních návštěvníků země. Pokles počtu německých turistů byl ve Španělsku patrný již před 11. zářím. Zčásti souvisel s pumovými útoky baskických separatistů, odrážel však i stávky pilotů a letištních zaměstnanců.

Turisté se v Barceloně nemohou nabažit atmosféry a pouličního života, ale jejich pozornost jistě upoutají i světově proslavené stavby architekta Gaudího.