Za whisky na skotskou Vysočinu

  • 5
V samém srdci skotských Highlands leží tradiční palírna sladové whisky Dalwhinnie. Lahve s lahodným mokem z údolí se stejnojmenným názvem najdete v restauracích a barech po celém Skotsku. I v zahraničí tu a tam najdete tuto "single malt" mezi lahvemi s nejlepším pitím.

Co dává Dalwhinnie punc nejlepšího alkoholu?

"Při výrobě používáme výhradně vodu z horského jezera v nedotčené přírodě, vše se dělá podle staré receptury," zdůrazňuje průvodce po palírně David Stirling.

Whisky leží v sudech ve sklepě, kam má přístup jen několik pracovníků palírny.

Do sklepů je navíc návštěvám, které si jinak mohou prohlédnout a doslova osahat celý výrobní proces, vstup přísně zakázán.

Zlatavý koncentrát o síle 63 procent zde zůstává vždy nejméně patnáct let a pak se teprve míchá s vodou na výsledných 43 procent a plní do lahví.


Sudy s whisky Famous Grouse z palírny Glenturret

Každá z palíren je jiná

Chloubou palírny jsou dva obrovské měděné kotle, jejichž tvar také ovlivňuje tak důležitý charakter whisky. Každá z palíren má kotle jiné a při výměně, která se provádí zhruba po třiceti letech, se musí jejich tvar a technické provedení přesně dodržet.

Sladová whisky Dalwhinnie je poměrně ostrá, takže pokud si chcete plně prožít její chuť, přimíchejte si do ní trochu vody. Znalci doporučují přidat do skleničky až čtvrtinu vody, pak se ztratí drsnost čtyřicetiprocentního alkoholu a vychutnáte plně nezaměnitelný charakter jedné z nejlepších whisky.


Palírna whisky v Highland Park

Dalwhinnie leží asi 80 kilometrů jižně od Inverness, hlavního města Vysočiny, těsně pod nejvyššími vrcholky. Z Edinburghu nebo Glasgow se sem autem dostanete zhruba za dvě hodiny a užijete si přitom nádherných scenérií strmých kopců a hlubokých jezer, tak typických pro skotskou krajinu.

O whisky se přou Skoti a Irové

Přestože se od pradávna vedou spory o tom, kdo vynalezl whisky, zda Irové či Skoti, nejvíce historických informací nalezneme o whisky skotské. První písemná zmínka o výrobě skotské whisky se nalézá v královských pokladních svitcích, tzv. Exchequer Rolls z roku 1494.

Název whisky pochází z gaelského překladu vody života "uisge beatha". Z původního názvu zůstalo pouze uisge, postupně přeměněno na usky a odtud už byl jen malý krůček k dnešní whisky.

Whisky se ve Skotsku stala velmi populární a postupně se rozmohla její výroba, která byla nejdříve ilegální. Kolem roku 1777 bylo ve Skotsku přes 400 ilegálních palíren a dá se říci, že velká část z dnešních palíren také začínala s ilegální výrobou.

V roce 1823 byl přijat zákon, který zlegalizoval výrobu whisky. Zákon však obsahoval podmínku, že destilační zařízení musí mít kapacitu nejméně 40 galonů (cca 200 l), což bylo pro některé výrobce nesplnitelné. První oficiálně povolenou destilerií byla v roce 1824 The Glenlivet.

Výroba a druhy skotské whisky

Ve Skotsku existují dva typy whisky – sladová (ze sladového ječmene) a obilná např. z kukuřice, pšenice atp. Za opravdu pravou whisky se však považuje pouze whisky sladová. Prochází několika stádii výroby. Za prvé je to sladování, kdy je ječmen namočen do vody a nechá se naklíčit. Při tom se ječmenný škrob přeměňuje na cukr.


Žena nalévá whisky v Heritage Centre

Poté je třeba slad usušit a následně umlít. Připravuje se tzv. zápara, a to tak, že se zrno zalije horkou vodou a nechá se vyluhovat. Vzniká tekutina s vysokým obsahem cukru. Do ní se přidají kvasinky, které složky přemění na alkohol. Tomuto procesu kvašení se říká fermentace.

Následuje nejdůležitější krok, a to vlastní destilace. Zalkoholizovanou směsí se naplní měděný kotel a je zahříván. Jelikož je bod varu alkoholu nižší než u vody, alkohol se postupně ze směsi vypařuje do kondenzátoru, kde zpátky zkapalní a stéká do sběrné nádoby. Z první destilace vzniká tekutina o síle 20 – 25 procent alkoholu tzv. low wines. Ta postupuje druhou destilací, která ji má zbavit dalších nežádoucích příměsí a zvýšit množství alkoholu. Výsledkem druhé destilace je whisky s obsahem alkoholu okolo 70 procent.

V sudech musí zůstat whisky nejméně tři roky, než se dostane ke spotřebiteli. Jinak to není pravá skotská whisky. Sladové whisky, tzv. single malt, jsou nejlepší, přesto se ve světě více prodávají tzv. blended – míchané whisky. Ty vznikají tak, že se sladová whisky smíchá s méně ušlechtilou obilnou whisky.

Skotské palírny whisky

Skotská whisky se vyrábí ve čtyřech hlavních oblastech: Highlands (Vysočina), Lowlands (Nížina), Speyside a ostrov Islay. Říká se, že Lowland Malt Whisky jsou lehčí a jemnější, Highland Malt Whisky mají ovocnou příchuť a Islay Malt Whisky jsou nápoje výrazné rašelinné vůně a chuti. Nejznámější palírny v různých oblastech jsou následující:

Highlands – Glen Garioch, Glengoyne, Glenmorangie, Balmenach, Balblair, Knockdu, Pulteney, Speyburn, The Dalmore, Tullibardine, Glenturret, Dalwhinnie, Talisker

Lowlands – Auchentoshan, Glenkinchie, Bladnoch

Speyside – Chivas Brothers, The Benriach, The Glenlivet, Glen Moray, Speyside, The Balvenie, Strathisla, Glenfiddich

Ostrov Islay – Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Lagavulin, Laphroaig

reklama

Lahve whisky v Heritage Centre.