Za stříbrem do malebného Taxca

Malebné městečko Taxco leží ve výšce 1800 metrů nad mořem na svahu stříbrné hory, ve vzdálenosti 80 km od Cuernavacy (a 170 km od Mexico City). Je z mexické metropole pohodlně dostupné autobusy, kterých jezdí až patnáct denně (zhruba tříhodinová jízda z Mexico City vás přijde na přibližně 8 dolarů). Stříbro zde objevili již Španělé v polovině 16. století, brzy ho však vydolovali. Až José de la Borda - údajně francouzský emigrant - v roce 1743 našel pohádkovou žílu, která jemu i městu zajistila prosperitu.

Podle místní legendy projížděl místem, kde nyní stojí kostel Santa Prisca, když jeho kůň klopýtl a vykopl ze země hroudu stříbra. Zbožný a spravedlivý Borda (prý zacházel velmi dobře se svými horníky) zde později z vděčnosti nechal postavit kostel. Zpráva o bohatém nálezu pochopitelně do města přilákala mnoho dalších prospektorů, kteří objevili nové žíly. Řada z nich se však postupem času vyčerpala a lidé začali z města odcházet.

Obrat nastal až roku 1929, kdy si jistý americký architekt otevřel šperkarskou dílnu. Jeho učni si pak začali zakládat vlastní dílny a v současnosti jich Taxco má přes tři sta. I těžba stříbra pokračuje: denně se vytěží až 2000 tun rudy, která vydá kolem 25 kilogramů čistého stříbra. Těžba je přísně kontrolovaná, i místní umělci si musí stříbro kupovat v bance.
 

Obchody se stříbrem jsou bezesporu hlavní turistickou atrakcí města. Rozhodně bychom si neměli nechat ujít příležitost některé navštívit (několik jich
je například v Patio de las Artesanías poblíž Plaza Borda), a to i když nechceme nic
kupovat - mnohé velmi originální vzory a provedení šperku stojí skutečně za shlédnutí. Cena šperku se řídí především  váhou stříbra,  promítne se do ní samozřejmě i umělecká práce výjimečné kvality. Doporučuje se kupovat pouze kusy s vyraženým státním puncem .925 (označujícím ryzost);  jen ten zaručuje pravost a čistotu stříbra.

I Museo de la Platería představuje návštěvníkům ukázky místního stříbrotepectví a šperkarství. Za pozornost stojí exponáty s kombinací stříbra a polodrahokamů (jako např. jadeit, lazurit, tyrkys, malachit či obsidián).
 

Dominantou města je mohutný kostel Templo de Santa Prisca, stojící na Plaza Borda - jeho dvě patrové věže jsou vidět ze všech částí města i z okolních kopců. Je postavený v takzvaném churriguerovském stylu přezdobeného baroka; bohaté
ornamenty jsou především na obou věžích a průčelí kostela. Basreliéf na dveřích znázorňuje křest Krista. Uvnitř návštěvníka upoutá zejména zdobně vyřezávaný, zlacený oltář, v zákristii pak vysoce ceněné malby Miguela Cabrery, zapotéckého indiána a předního mexického umělce 18. století.
 

Křivolakými, dlážděnými uličkami můžeme městem procházet celé hodiny a objevovat stále nové pohledy na zářivě bílé domy se střechami z hnědých tašek, obklopené palisandry a buganvíliemi. Jedinečný výhled na město z výšky je od luxusního hotelového střediska Monte Taxco, kam je možné vyjet lanovkou Teleférico (zpáteční jízda stojí necelé tři dolary).

Výlet do Taxca z Mexiko City lze autem, ale i autobusem, absolvovat za jediný den. Ti, kdo s návratem do hlavního města nespěchají, mohou po silnici č. 95 (nebo dalším autobusem) pokračovat dále na jih až do věhlasného přístavu a přímořského letoviska Acapulca, od Mexico City vzdáleného 400 km,  zhruba šest hodin
jízdy autobusem. 

Typické bílé domy s hnědými střechami

Jeden ze zastrčených rodinných obchůdků

Taxco - socha horníka

Taxco - kostel Santa Prisca

Taxco s dominantou kostela Santa Prisca