Zpoplatněný přístup na Horní můstek propasti Macocha.

Zpoplatněný přístup na Horní můstek propasti Macocha. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Za pohled do Macochy se už nebude platit, podnikatel zruší „průchodné“

  • 27
Za průchod na Horní můstek nad propastí Macocha v Moravském krasu se od čtvrtka zase nebude platit. Vstupné začal v květnu po roční přestávce vybírat podnikatel Jiří Tichopád, který si cestu i celé dno propasti pronajal. Ochranáři se s ním nyní dohodli, že vybírat poplatky přestane.

Vybírání poplatků za průchod přes úzký pruh země, který je v majetku obce Vilémovice, na můstek patřící státu souvisí s letitým sporem. Podnikateli přitom hrozilo správní řízení a pokuta, protože pozemek, který si pronajal, je podle CHKO součástí přírodní rezervace Vývěry Punky, kde je podnikání zakázáno.

Ochranáři se ale pokoušeli hledat smírné řešení konfliktu. "Budeme se snažit pomoci Vilémovicím v budoucnu tak, aby získaly alespoň nějaký finanční podíl z turistického ruchu," upřesnil vedoucí správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Řešení spočívá v zavedení drobného příplatku na vstupenkách do jeskyní a parkovištích v krasu, který by měl být určen výhradně radnicím, na jejichž katastrech známé přírodní lokality leží.

Vilémovice se navíc s podnikatelem dohodly na vypovězení nájemní smlouvy. "Dohodli jsme se, že za jistých podmínek předstoupím před zastupitelstvo, a navrhnu, že ukončíme smlouvu s panem Tichopádem. Ten při dodržení slibu, že nebude zahájeno správní řízení, přestane za vstup na Horní můstek vybírat," řekl starosta obce František Kala. 

Dospělý za dvacet, dítě za polovic. Můstek chtěl i oplotit

Můstek nabízí už 133 let jedinečný pohled do hlubin nejznámější moravské propasti. Ročně ho navštíví desítky tisíc turistů z celého světa. Leží v katastru Vilémovic, které chtějí mít finanční podíl z cestovního ruchu.

Proto obec průchod na můstek v minulosti krátkodobě zpoplatnila. Před asi 60 lety vydělala vybíráním vstupného za vstup na můstek na plynofikaci obce. Pak se peníze vybírat přestaly.

Před časem ale obec úzký pruh pozemku před můstkem pronajala za sto tisíc korun na rok podnikateli Jiřímu Tichopádovi. Ten střídavě pokračoval s výběrem poplatků, v roce 2009 dokonce uvažoval, že můstek oplotí. Správa Chráněné krajinné oblasti mu to ale neumožnila.

Podnikatel tak na čas přestal i s výběrem "průchodného". To znovu zavedl v květnu. Každý dospělý musel zaplatit dvacet korun, děti a důchodci polovinu. Proti tomu opět ostře vystoupili ochranáři i jeskyňáři. Problémy způsobil i cestovním kancelářím, které vstupné nezahrnuly do cen zájezdů.

, ,