Podzimní mlhy na Tišnovsku (ilustrační snímek)

Podzimní mlhy na Tišnovsku (ilustrační snímek) | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Za podzimními výhledy do „brány Vysočiny“

  • 1
Hezký a nezapomenutelný výlet na vás čeká hned za humny města Tišnova. Během jediného dne zvládnete nejenom dvě překrásné vyhlídky a jednu přírodní rezervaci, ale též pohodový oběd v některé z městských restaurací.

Město Tišnov přezdívané "brána Vysočiny" je ideálním místem pro nenáročný pěší výlet v kteroukoli roční dobu. Dobré vlakové spojení především s Brnem (ale i s Prahou) umožňuje podniknout sem výlet na dopoledne, odpoledne a samozřejmě i na celý den.

Rozhledna Klucanina

Dominantou města Tišnova se roku 2003 stala nepřehlédnutelná stavba rozhledny na vrchu Klucanina. Má charakteristický tvar čtyřboké věže s nízkou stanovou střechou a zdobí ji výrazný vyhlídkový ochoz. Stojí na návrší přímo nad městem a je z ní skvělý výhled.

K rozhledně se většinou přichází přímo z Tišnova, my to však vezmeme poněkud netradičně a oklikou z obce Hradčany, ležící hned vedle Tišnova směrem na Brno. Zastavují tu všechny osobní vlaky a vychází odtud i trasa modré turistické značky.

Stezka nejdříve kličkuje mezi domy, zakrátko se však noří do lesa a stoupá vzhůru. Jakmile vás vyvede na temeno kopce, stočí se doleva a míří k rozhledně, která se již zdálky ukáže v plné své kráse. Je celá bílá, vystavěná z betonových bloků. Hranolové těleso, dosahující výšky až po špičku střechy 28 m, zajímavým způsobem opticky odlehčují úzké vertikální štěrbiny, které procházejí středem každé stěny.

Rozhledna zaujme také tím, že nemá žádné dveře, je samoobslužná, a tudíž přístupná po celý rok. K potěše oka slouží celkem tři vyhlídkové plošiny – jedna na úrovni podezdívky, druhá ve výšce 21 m, třetí až úplně nahoře pod střechou.

Výlet do okolí Tišnova

Tajemná Květnice

Pokud nehodláte sestupem do Tišnova ukončit slibně se vyvíjející výlet, pak si dobře z ochozu klucaninské rozhledny prohlédněte protilehlý dvouhrbý masiv, vypínající se nad opačným koncem města. Je to vrch Květnice, který patří již odpradávna neodmyslitelně k Tišnovu stejně tak jako rozhledna Klucanina od roku 2003.

Květnice vypadá na první pohled jako kterýkoli jiný výraznější kopec na území našeho státu. Ani se proto nechce věřit, že je to významná přírodní rezervace, která ukrývá řadu cenných, hezkých a dokonce i tajemných míst.

Květnice je pojem především pro sběratele minerálů a drahých kamenů, které se v útrobách kopce nalézají. Díky nim se proto stal Tišnov proslulým místem setkávání "šutrologů" a v místní sokolovně se pořádá pravidelně světoznámá burza minerálů. Pokud byste sem chtěli zavítat, letošní podzimní termín je 7. – 9. listopadu.

Zatímco na burze zaručeně spatříte hezké vzorky drahých kamenů, při putování masivem Květnice zřejmě ne, jelikož naleziště leží stranou obvyklých turistických stezek a k tomu ještě uvnitř starých štol. Stejně tak vám zůstanou ukryty i podzemní krasové jeskyně a propasti, kam je vstup dovolen pouze výjimečně v doprovodu zkušených speleologů. Navzdory tomu však Květnice nabízí krás více než dost.

Tišnov od východu, vpravo masiv Květnice

Tišnov od východu, vpravo masiv Květnice

Výlet do okolí Tišnova

Výlet do okolí Tišnova

Z tišnovských hospod na skalní step

Na Květnici vás zavede zelená turistická značka, na niž narazíte u rozcestníku poblíž hlavního náměstí. Zde také můžete využít služeb městských pohostinských zařízení, uhasit žízeň nebo si dát něco na zahřátí či na zub. Přímo na náměstí stojí hotel Květnice, pro náš výlet se názvem hodí rovněž restaurace Pod Klucaninou a hospůdka Pod Květnicí.

Výstup na Květnici není dlouhý a je velmi pohodlný. Díky blízkosti města připomíná spíše procházku parkem s lavičkami než skutečnou túru. Značka vás velmi rychle vyvede z ulicové zástavby a kolem hezké funkcionalistické budovy zamíří do lesa. Po překonání první serpentiny si povšimněte okolních křovinatých porostů proložených mnoha světlinami a skalkami. Otevírají se odtud zpětné pohledy na Tišnov s Klucaninou na obzoru, zároveň se jedná o jedno z přírodovědně nejcennějších míst rezervace.

Tato skalní step kdysi pokrývala mnohem větší plochy květnických svahů, postupně však zarostla nepůvodními dřevinami. Na jaře a v létě se tu vyskytují vzácné druhy rostlin a na ně vázaná společenstva hmyzu. Mnohé druhy právě zde dosahují severní hranice svého geografického rozšíření.

Výlet do okolí Tišnova

Výlet do okolí Tišnova

Vyhlídka z Velké skály

Na podzim na skalních stepích už mnoho vzácných a ojedinělých druhů z říše rostlin ani zvířat nenajdete, o to více se však můžete těšit na  vyhlídku z Velké skály. Ta zdobí jižní, nikoli nejvyšší vrchol Květnice, a vede k ní významový zelený trojúhelník ze zelené turistické trasy.

Velká skála je uskupením načervenalých skal tvořených devonským křemenným pískovcem, které pravidelné sítě puklin rozčlenily do mnoha bloků. Z nejvyšších partií se otevírá úžasný výhled směrem na západ – především na obec Předklášteří s významným cisterciáckým klášterem Porta coeli. Ten je odtud vidět opravdu jako na dlani. Hezký je rovněž pohled do zahloubeného údolí říčky Loučky, kterým se vine železniční trať do Prahy.

Výlet do okolí Tišnova

Vyhlídka není nijak zabezpečena, je proto nutné dbát zvýšené opatrnosti, jelikož hlavní stěna dosahuje výšky více než 10 m. Kromě výhledu stojí za pozornost rovněž tvary některých skalních bloků, zejména pak erozí vytvořená skalní okna při křížení puklinových systémů.

Výlet do okolí Tišnova

Velká skála na Květnici

Z Velké skály pak značka pokračuje temenem Květnice a přes porosty hezkých šípákových doubrav schází na protilehlé severní úpatí. Zde se dáte vlevo a stále po zelené značce kolem potoka Besének dorazíte ke kolejím. Podél nich vás červená značka nasměruje zpět do Tišnova. V celé délce přechodu masivem Květnice vás budou kromě turistických značek provázet rovněž tabule naučné stezky. Za dobrého počasí, kdy je aspoň trochu vidět, budete určitě s tímto výletem spokojeni.

Může se hodit

Doporučená trasa
Hradčany – Klucanina, modrá, 2,5 km  – Tišnov, modrá, 4 km – Velká skála, zelená, 5,5 km – rozcestí pod Malou skálou, zelená, 7 km – údolí Besének, zelená, 8 km – Tišnov, červená, 9 km.

Užitečné weby
Tišnov

Tišnovská burza minerálů
Příroda a podzemní tajemství Květnice

Tipy na výlety v okolí
Porta coeli (Brána nebes) – ženský cisterciácký klášter v obci Předklášteří, která sousedí s Tišnovem. Veřejnosti je celoročně přístupná nejcennější část s románsko-gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století, křížovou chodbou a kapitulní síní. Unikátní uměleckou prací je bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí klášterního kostela.
Podhorácké muzeum – sídlí naproti gotickému portálu v budovách bývalého proboštství. K zhlédnutí jsou tu stálé expozice minerálů, měšťanského obytného interiéru z přelomu 19. a 20. století a lapidárium. Kromě toho řada krátkodobých výstav.