Za dýmkami a hudbou do Javorníku

  • 3
- Pokud se při svých podzimních toulkách Jeseníky dostanete až do Javornického výběžku, neměli byste minout městečko Javorník. Ještě donedávna poměrně zapadlý kout pohraničí se má dnes čile k životu a rozvzpomíná se na doby své největší slávy z konce 18. století, která je neodmyslitelně spjata s dominantou města - strmým Jánským vrchem.

Zámek Jánský vrch
Na zámek na Jánském vrchu, jehož počátky sahají až do druhé poloviny 13. století, směřují turisté nejen z České republiky, ale i z Polska a Německa.

Přestože k nejcennějším uměleckým památkám patří plastiky a obrazy ve vybavení zámecké kaple, většinu návštěvníků bude zřejmě zajímat největší sbírka dýmek v Evropě, která je na zámku k vidění. Některé z celkem 1200 exponátů pocházejí až z 18. století. Ve sbírce lze přitom nalézt především evropské výrobky, ale i četné kusy dovezené z Afriky a Orientu.

Jánský vrch proslavila hudba
Avšak ani při obdivování ušlechtilých kuřáckých předmětů, z nichž některé jsou malými uměleckými díly, by návštěvník neměl přehlížet ani další důvod, který Jánský vrch proslavil - hudbu.

O to, že se z malého Javorníka stal před několika sty lety pojem v celé střední Evropě, se zasloužil především vratislavský biskup Gothard Filip Schaffgotsch, který sem v druhé polovině 18. století zval četné české, německé i vlašské umělce.

Své nejlepší tvůrčí období zde strávil i zakladatel německé komické opery, Karl Ditters z Dittersdorfu. K nejpůsobivějším interiérům zámku proto patří koncertní sál, na který navazovalo původně i malé jeviště. Pod vedením Ditterse zde hrávala zámecká kapela, která byla svojí úrovní vzorem pro ostatní šlechtické kapely v širokém okolí.

Na tak malý zámek je toho dost, co je k vidění, ale památkově chráněné stavby se nacházejí i v samotném městě. Jen je při cestě dolů za vlhka třeba dávat pozor na nohy - kamenné schody zde dokáží pěkně podkluzovat. A přímo v podzámčí narazí návštěvník na příjemný hotel s restaurací "Pod zámkem", kde se lze v klidu a relativně levně posilnit před další cestou.

Může se hodit

Zámek je otevřen celoročně, v některých měsících po dohodě. Vstupné je 60 Kč, snížené 30 Kč. Je možné si objednat i noční prohlídku. Více informací najdete ZDE.

Další tipy, co vidět v Javorníku:
Muzeum Karla Ditterse z Ditterrsdorfu - zde je kromě expozice Karla Ditterse z Dittersdorfu umístěna stálá expozice historie Javorníku od pravěku po současnost i stálá expozice minerálů.

Okolí:
V okolí Javorníka se můžete zajet podívat na zříceniny hradu Rychleby nad Račím údolím (13. až 15. století) či méně patrné zbytky tzv. Pustého zámku na druhé straně Račího údolí.

,