Za bájným duchem Niagarských vodopádů

  • 15
Nevěříte na duchy? A přece na světě patrně jsou. Na kanadsko-americké hraniční řece Niagaře v oblasti velkých jezer přímo ve vodní tříšti světoznámých vodopádů se zjevuje jeden duch docela často. Jak vypadá?

Je to duha. I když je oblačno, stačí, aby skrz mraky probleskl slabounký sluneční paprsek, a hned ji vidíte.

Legenda
Jak praví zdejší legenda, zjeví-li se vám pestrobarevný oblouk v těchto místech, spatřili jste ducha indiánské dívky. Její kmen ji pojmenoval Maid of the Mist (Dívka oparu). Podle pověsti krásná panna namísto vdavek z donucení zvolila sebevraždu. Na kánoi najela rovnou pod masy padající vody.

Opar z vodní tříště roste nad vodopády pořád, ale chybí-li slunce, duch dívky proměněný v duhu ve dne odpočívá. Zato v noci nespí nikdy. Hřmící vodní stěna mění po setmění barvy díky ohromným barevným reflektorům.

Celé to přírodní divadlo vypadá náramně, jenže málokdo už si dnes vzpomene, co vyváděla voda v řece mezi kanadskými jezery Erie a Ontario ještě před padesáti lety. Živel spoutal až člověk, a tak jej zachránil pro budoucí generace. Přes hranu dnes padá jen třetina vody, zbytek teče tunely do elektráren níže po proudu.

Zatímco do padesátých let 20. století řeka v místě zlomu ukrajovala každým rokem v průměru jeden délkový metr z vápencovopískovcovobřidličné skály, přes niž se propadá do dvaapadesátimetrové hloubky, dnes se eroze zpomalila až na současné asi čtyři centimetry ročně.

Pro představu: na začátku našeho letopočtu, před dvěma tisíci lety, ležely vodopády o dva kilometry níž po proudu Niagary.

Ale ať je vody kdovíjak méně, její síla je pořád ohromná. Vždyť jí tudy každou vteřinu prohučí pět tisíc metrů krychlových!

Dobrodruzi zdolávají vodopády
A to je výzva pro šílené dobrodruhy. Nad vodopády kráčel poprvé v roce 1859 provazochodec Blondin. Vodopády se také zdolávaly v sudu: údajně poprvé to vyzkoušela roku 1901 šedesátiletá Anna Taylorová. Podle jejího vzoru se zde v roce 1984 předváděl i Čechoslovák Karel Souček. Poslední pokus tady zaznamenali roku 1995, třebaže jsou takové akce dávno zakázány a tvrdě pokutovány.

Niagarské vodopády nejsou v tomto místě zdaleka jediným lákadlem. Kanaďané povýšili zhruba dvacetikilometrový úsek levého břehu řeky na velkolepý turistický park s mnoha atrakcemi, snadno dosažitelnými místními zelenostříbřitými vláčky složenými z minibusů.

Je to taky kraj romantiky, hlavně v zimě, kdy sem už tradičně jezdí novomanželé trávit honeymoon čili líbánky.

NIAGARSKÉ VODOPÁDY



Procházka za vodopády

PROCHÁZKA ZA VODOPÁDY
I tohle musíte vyzkoušet! V obchodním centru Table Rock Complex na hraně kanadského vodopádu sjedete výtahem téměř na úroveň hladiny, vyfasujete žlutou pláštěnku a vyjdete na terasu s výhledem na padající masu vody. Odtud vede za vodopád padesátimetrový tunel, valící se Niagaru můžete pozorovat dvěma průhledy. Provázet vás budou tabule s informacemi z historie. Orosené stěny se zde lehce otřásají. Vstupné: sedm kanadských dolarů.

 

VYHLÍDKOVÁ VĚŽ
Oběd 250 metrů nad Niagarskými vodopády v otáčivé restauraci, to je lákadlo věže Skylon. Vypravit se nahoru stojí za to i v případě, že budete sytí. Výtah s prosklenými stěnami vás za necelou minutu vyveze na vyhlídkovou terasu, odkud pořídíte parádní fotky a za příznivého počasí přes Ontarijské jezero dohlédnete až do Toronta. Vstupné: 9,50 kanadského dolaru.



Lodí pod vodopády

LODÍ POD VODOPÁDY
Je to nezapomenutelný zážitek pro zástupy turistů, a to už od roku 1846. U pokladny dostanete zdejší turistickou uniformu: pro změnu modrou pláštěnku. Určitě si ji oblečte. Až loď připluje přímo pod vodopád, už to bude zbytečné. Ve vodní tříšti na palubě parníčku Maid of the Mist během půlhodinové projížďky spatříte za slunečného dne jistě i duhu. Lodě jezdí pouze od dubna do října. Jízdné: dvanáct kanadských dolarů.

 

 



Lanovka

LANOVKA
Takovou lanovkou se sotvakde jinde na světě svezete, má totiž jen jednu stanici! Její nástupní a současně výstupní turniket leží na levém břehu řeky, zhruba pět kilometrů pod vodopády. Jaký smysl má tuto projížďku absolvovat, pokud nejste šíleným milovníkem lanovek? To poznáte v kabině, až shlédnete dolů na vířící peřeje niagarského "whirlpoolu". Jízdné: šest kanadských dolarů.

 

 



'Motýlárium'

"MOTÝLÁRIUM"
Nejspíš pro děti, polekané hřmícími vodopády, postavili Kanaďané devět kilometrů po proudu Niagary uprostřed rozlehlé botanické zahrady úžasnou atrakci. Mají tady největší zasklené „motýlárium“ světa o rozloze přes tisíc metrů čtverečních. V umělém deštném pralese zde celoročně mezi návštěvníky volně poletuje okolo dvou tisíc motýlů. Vstupné: 8,50 kanadského dolaru.

 

 

JAK SE TAM DOSTAT
Z Prahy letadlem do Toronta, odkud jsou vodopády vzdáleny necelé dvě hodiny jízdy po dálnici pronajatým vozem nebo linkovým autobusem Greyhound Canada (za cca 20 kanadských dolarů) nebo mikrobusem Niagara Air Bus (zhruba za 50 kanadských dolarů).  

Lanovka. Takovou lanovkou se sotvakde jinde na světě svezete, má totiž jen jednu stanici! Její nástupní a současně výstupní turniket leží na levém břehu řeky, zhruba pět kilometrů pod vodopády. Jaký smysl má tuto projížďku absolvovat, pokud nejste šíleným milovníkem lanovek? To poznáte v kabině, až shlédnete dolů na vířící peřeje niagarského "whirlpoolu". Jízdné: šest kanadských dolarů.

Svým tvarem koňské podkovy je známý kanadský vodopád na Niagáře

LODÍ POD VODOPÁDY. Je to nezapomenutelný zážitek pro zástupy turistů, a to už od roku 1846. U pokladny dostanete zdejší turistickou uniformu: pro změnu modrou pláštěnku. Určitě si ji oblečte. Až loď připluje přímo pod vodopád, už to bude zbytečné. Ve vodní tříšti na palubě parníčku Maid of the Mist během půlhodinové projížďky spatříte za slunečného dne jistě i duhu. Lodě jezdí pouze od dubna do října. Jízdné: dvanáct kanadských dolarů.

PROCHÁZKA ZA VODOPÁDY. I tohle musíte vyzkoušet! V obchodním centru Table Rock Complex na hraně kanadského vodopádu sjedete výtahem téměř na úroveň hladiny, vyfasujete žlutou pláštěnku a vyjdete na terasu s výhledem na padající masu vody. Odtud vede za vodopád padesátimetrový tunel, valící se Niagaru můžete pozorovat dvěma průhledy. Provázet vás budou tabule s informacemi z historie. Orosené stěny se zde lehce otřásají. Vstupné: sedm kanadských dolarů.

"MOTÝLÁRIUM". Nejspíš pro děti, polekané hřmícími vodopády, postavili Kanaďané devět kilometrů po proudu Niagary uprostřed rozlehlé botanické zahrady úžasnou atrakci. Mají tady největší zasklené "motýlárium" světa o rozloze přes tisíc metrů čtverečních. V umělém deštném pralese zde celoročně mezi návštěvníky volně poletuje okolo dvou tisíc motýlů. Vstupné: 8,50 kanadského dolaru.