Z Klínů okolo hranice do Horního Jiřetína

Část Krušných hor na Litvínovsku nabízí řadu terénů pro pěší i lyžařské výlety. Východiskem jednoho z nich, který kombinuje obě zmíněné možnosti, je lyžařské středisko Klíny. Sem se dopravíte vlastním vozem nebo autobusem ČSAD z Litvínova nebo z Mostu. Běžecká část vede částečně po Krušnohorské lyžařské magistrále, pěší po silnicích s malým provozem. Magistrála se hned od parkoviště odklání od silnice a s modrou směřuje na Mníšek. Pěší mohou pokračovat po silnici a na pravé straně údolí si prohlédnout lyžařské sjezdovky a vleky. Na první křižovatce odbočíte vlevo a budete také směřovat do Mníšku.

Mníšek leží na hranicích a již několik let se zde připravuje otevření přechodu do nedalekého městečka Seiffenu. Ten proslul výrobou tradičních dřevěných krušnohorských figurek. Na horním konci Mníšku stával kostel, na dolním výrobna ručního papíru, ani jedno se však nedochovalo. Jedna pamětihodnost však přežila. Na pravé straně silnice, šikmo proti místnímu hostinci pana Kaplana, je kamenný pomník. Z málo čitelného nápisu si přeložíte, že tu byl na inspekční cestě arcivévoda Štěpán. Roku 1844 si přijel prohlédnout, jak pokračuje stavba této silnice.

V Mníšku se můžete rozhodnout mezi dvěma trasami. Lyžaři nejspíše dají přednost magistrále, vede rovnoběžně se silnicí ležící při státní hranici. Po silnici mohou jít pěší. Je z ní výhled na komunikaci a domy na německé straně. Na našem území stojí u levé části cesty vysoká rulová skála. Lyžařská trasa vede loukami a lesíky. Nová Ves v Horách je cílem pro pěší i lyžaře. Na dolním konci obce je točna autobusu a též se zde připravuje přechod pro turisty do Německé Nové Vsi (Deutschneudorf).

Obrátíte se zády k hranici a vydáte se směrem do Horního Jiřetína. Červená vede po silnici, lyžaři nejspíše najdou stopu vedoucí podél ní. Čeká vás tříkilometrové stoupání, cestou minete po levé straně penzion Sebastian, kde je možné se občerstvit. Hřebene či spíše hřebenové pláně dosáhnete u vysoké věže větrné elektrárny, od jejíž paty je rozhled po okolí. Tady máte možnost výlet ukončit a autobusem se vrátit, nebo pokračovat po žluté, při dobrých sněhových podmínkách i na lyžích, až do Jiřetína.

Další eventualitou je dát se z Mníšku po žluté značce směrem na Jeřabinu, což je to skupina skalek na plochém hřebeni. Jedna z nich nesla dřevěnou rozhlednu na kamenné podezdívce. Věž nechal postavit krušnohorský okrašlovací spolek roku 1884, v roce 1928 ji strhla vichřice a k výhledu dodnes slouží podezdívka, na kterou vede žebřík. Uvažuje se o jejím obnovení, z Mníšku jsou to tři kilometry.

Žlutá se poté změní na červenou a s tou budete pokračovat do údolí. Nad přehradou Janov v Křížatkách značka silnici opustí, obejde nádrž na pitnou vodu a cesty se opět rozdělí. Kratší a přímější cesta po žluté vede k autobusům MHD do Hamru, červená je delší a končí v Litvínově. Délka dnešního výletu je podle vybrané trasy 13 až 19 kilometrů. K orientaci vám doporučujeme mapu KČT Krušné hory Mostecko v měřítku 1: 50 000. Není na škodu si ověřit, jak vám jede autobus zpět. Výlet není náročný a má více klesání, tedy i sjezdů.