Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z českého 'Betléma' do pekelných hlubin

  1:00aktualizováno  1:00
Pokud před víkendem řešíte dilema, zda se opájet krásami přírodních scenérií, nebo naopak obdivovat umění našich předků, zavítejte do Nového Města nad Metují. Dosyta si zde užijete obojího. Bezprostředně za hradbami renesančního klenotu totiž začíná poetické podhůří Orlických hor.

Zámek v Novém Městě nad Metují. | foto: Jan Doubravnický


KLIKNĚTE NA MAPKU

Malebná silueta městečka, zbudovaného na skalním ostrohu vysoko nad hladinou řeky Metuje, vyvolala v mysli básníka Jana Nerudy asociaci s domnělými podobami biblického Betléma, jak si ho představovali doboví autoři našich vánočních jesliček.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Celkový pohled na "český Betlém"

Přirovnání je to nadmíru výstižné. Vždyť historické domky na novoměstském náměstí s půvabným podloubím, jiskrnými tóny omítky a štíty ve tvaru "vlaštovčích ocasů" skutečně více připomínají stavení z bájí a pohádek. Naopak na předměstí je střídají neméně podmanivé roubenky.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Vně historického centra Nového Města nad Metují se prolíná tvář městské zástavby s venkovskou

Primát nejvýraznější dominanty rozhodně patří zdejšímu zámku. Pro návštěvníky jsou přichystány dva prohlídkové okruhy, je možné se rozhlédnout z jeho věže či nahlédnout do přilehlých zahrad. Kuriózní výzdobu tu tvoří sošky trpaslíků - barokní karikatury, jejichž originály pocházejí z dílny věhlasného mistra Matyáše Bernarda Brauna.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Braunovi trpaslíci na zámku v Novém Městě nad Metují

Romantické Peklo

Z centra "Betléma" je Peklo vzdáleno pouhých šest kilometrů. Jednu z přístupových cest nabízí červená značka. Nejprve sestoupí do říčního údolí, kde kratičký úsek vede po nepříliš rušné silničce. Poté se ovšem ubírá po velmi příjemné pravobřežní stezce.

Úbočí se záhy stávají vyššími a strmějšími, obě strany údolí se k sobě začínají těsně přibližovat a ještě před chvílí líně proudící Metuje se náhle dravě prodírá skrz peřeje, mezi kterými vytváří mohutné víry. Místy se stezka dotýká skalních stěn a z nepřístupných postranních roklí prýští tenké stužky nevýrazných potůčků.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Stezka často prochází pod skalními útesy

V samotném závěru nejdivočejšího úseku, kde do Metuje ústí Olešenka, se nalézá osada Peklo, známá především jako oblíbené výletiště. Bývalý mlýn se díky fantazii architekta Dušana Jurkoviče proměnil v rázovitou restauraci, před kterou nechybějí soudobé sochy hrozivých pekelníků.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Rázovitá restaurace v osadě Peklo

Za rozhledy

Od výletní restaurace se naskýtá několik variant pokračování: kolem Metuje vede rušná cesta do Náchoda, milovníci vojenské historie mohou zamířit k Dobrošovu s pověstným souborem objektů prvorepublikového opevnění, řada pěších i cyklistů upřednostňuje putování úzkým údolím Olešenky se zříceninou hradu Frymburku a poutním místem Rokole.

Takřka liduprázdná je modrá značka ve směru k Sendraži. Důvod je prozaický: drastické úvodní stoupání, při kterém se skutečně pekelně zapotíte. Zejména pokud jste si v restauraci dopřáli vydatný oběd nebo nadměrně hasili žízeň. Převýšení tu totiž na krátkém úseku dosahuje několika stovek metrů.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Pláně u obce Sendraž

S každým krokem pozvolna zaniká burácení říčky a mezi průseky vykukují protilehlé příkré stráně. Pod námi se vine jizva kaňonu Olešenky, nad kterým se rozprostírá zvlněná plošina, a severní obzor uzavírá masiv polských Stolových hor. Právě nyní si můžeme plně vychutnat tento pohled, protože hustý nízký porost doposud nezahalilo listoví.

V nejvyšších partiích se cesta rozloučí s lesem a zamíří na prosluněné louky, kde travnatým pláním dodaly půvabu skupinky větrem ošlehaných stromů i nízké skalky. Zkrátka dech blízkých Orlických hor dosáhnul až sem – vždyť z východní strany se ostře rýsuje jejich hřeben. Teoreticky by z některých míst bylo možné zahlédnout také vzdálenější Krkonoše, jižním směrem reliéf klesá k nedozírným rovinám Polabí, do jarní krajiny odtud září střechy rozptýlených chalup podhorských obcí.

Přes sedmero mostů

V nejbližší z nich, Sendraži, navážeme z modré na zelenou a během okamžiku pohodlného sestupu se skrz následující vísku – Libchyni, ponoříme do působivého údolí Libchyňského potoka. Dravá bystřina se klikatí stinnou dolinou, díky prudkému spádu zde není nouze o drobné kaskády. Nejvyšší ze skalních prahů, mohutný "Kamenný splav", překonává potok menším vodopádem, který za jarního tání musí působit docela velkolepě, když se skrz jeho hranu valí rozdivočelá vodní masa.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Kamenný splav v údolí Libchyňského potoka

Putování kolem Libchyňského potoka přidávají na přitažlivosti četné brody – dohromady by jich mělo být magických sedm. Ale nemějte obavy, časté sundávání obuvi není nutné, u každého z nich je zbudována lávka.

Z českého Betléma do pekelných hlubin
Jeden ze sedmi brodů

Na Pavlátově louce se zelená spojí se značením novoměstského okruhu a po krátkém lesním úseku se náhle vynoří malebné panoráma "českého Betléma", neklamné znamení, že výlet se chýlí ke konci.

Celková délka popisované trasy činí přibližně 16 km.


Tipy iDNES.cz

Pokud zrovna netrpíte časovou tísní, lze si popisovanou trasu obohatit návštěvou blízkého Slavoňova. Z Libchyně se tam dostanete po nepříliš frekventované silnici, cíl však rozhodně stojí za chvíli nepohodlí. Ve Slavoňově se totiž nalézá unikátní dřevěný kostel, obcí rovněž prochází značená cesta do Nového Města nad Metují.

Zajímavá místa úzkého okolí Nového Města nad Metují přibližuje okruh místního značení s naučnou stezkou. Jeho trasa představí Klopotovské údolí a někdejší lázničky Rezek, obohatit si ji lze návštěvou zříceniny hradu Výrova.

Internet
www.novemestonm.cz
www.kladskepomezi.cz
www.muzeum-nmnm.cz


Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ

Autor:
Nejčtenější

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Další z rubriky

Nejvyšší kóta Devíti skal
Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy a poskytují nádherné pohledy do dálek....  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.