Romantický zatopený lom Malá Amerika leží jen pár stovek metrů za Velkou...

Romantický zatopený lom Malá Amerika leží jen pár stovek metrů za Velkou Amerikou, Mexikem a Kanadou. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Z Ameriky přes Mexiko a Sibiř do Jerusalema aneb exotika v Česku

Že v Česku máme Ameriku – a dokonce takovou, že ji obejdete za pouhých pár desítek minut – je známá věc. Víte ale, že stejně snadno můžete navštívit Londýn, Nový York, Jerusalem, Paris nebo Mexiko? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet do světa, při němž ani jednou nepřekročíte hranice.

Nejslavnější česká Amerika je lom Velká Amerika u Berouna. Znáte ji z kultovního westernu Limonádový Joe a filmaři se sem vracejí dodnes; naposled letos v létě a na podzim, kdy se v lomu a okolí natáčel britský historický seriál Britannia.

Amerika a Mexiko

Velká Amerika je vápencový lom v Českém krasu, podzemními štolami propojený s dalšími lomy v okolí.

Vstup do lomu na Americe je přísně zakázán, podívat se do ní můžete jen shora, kde vedou vyšlapané cesty i turistická značka. Pokud se jí necháte vést, dovede vás k dalším exotickým zastávkám: hned za Amerikou totiž leží lom Mexiko, o kousek dál Kanada a ještě dál v lesích objevíte lom Malá Amerika. Podobně jako Velká Amerika je zatopený, ale tady se k vodě dostanete bez větších problémů a zažijete skutečnou romantiku – jistě, pokud budete mít štěstí a podobný nápad právě nebude mít dalších několik desítek lidí.

Také název Mexiko není tak výjimečný, jak by se mohlo zdát – najdete jej například v Nýřanech u Plzně nebo ve Sklenařicích poblíž Tanvaldu. Ve Strakonicích, České Třebové a v Bludově mají Habeš, jednomu z ostrovů na Lipně se říká Tajvan a kousek od Jarošova mlýna ve Veverské Bítýšce leží Šanghaj – pitoreskní shluk poslepovaných domků na břehu Bílého potoka se dokonce pyšní vlastní cedulí.

Kanada a Sibiř

Další Kanadu objevíte jako městskou část Třince a známá je i Česká Kanada, přírodní park na Jindřichohradecku. Zvláštní pojmenování není výmyslem moderní doby, už v druhé polovině 20. let 20. století je začal používat Jaroslav Arnošt Trpák, rodák z Jindřichova Hradce a pražský novinář, který Severní Ameriku procestoval.

Jinde už bývá jaro, ale na České Sibiři vás čekají závěje, mrazivý vítr a sněhové vánice.

Ironií osudu začala Česká Kanada záhy žít vlastním životem a hlásily se k ní například Počátky, Deštná, zámek Červená Lhota, Stráž nad Nežárkou nebo Třeboň. Trpákovi se to nelíbilo; za základ „své“ České Kanady totiž považoval pouze rybníky a lesy v krajině okolo Jindřichova Hradce, Kunžaku, Nové Bystřice a hradu Landštejna.

Podobně získala své jméno Česká Sibiř, pahorkatina mezi Táborem a Voticemi. Krajině kolem města Sedlec-Prčice se zase pro podobnost s italským regionem říká Český Merán (právě tady najdete známé lyžařské středisko Monínec), velmi známé je i České Švýcarsko. Krajině mezi železničními stanicemi mezi stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec na jižní Moravě se říká Moravská Sahara. Kdysi tu prý bývaly i písečné bouře, ale dnes už je tu rozhodně nezažijete.

Vzdálená exotika

České Švýcarsko odvodilo svůj název od Saského Švýcarska, jak se od 18. století označovala německá část Labských pískovců.

Zatímco Suchdol nad Lužnicí znají všichni, kdo chtějí zdolat horní tok slavné jihočeské řeky Lužnice, nedaleký Rapšach znají jen místní, chataři, chalupáři a milovníci kuriozit. Součástí obce totiž je několik menších osad, často s velice exotickými názvy. Během několika hodin tu procestujete Velký a Malý London, Paris a Bosnu, o kousek dál leží Nový York a Benátky.

Jak názvy vznikly? Podle jedné teorie exotická jména měla přilákat nové osadníky, podle jiné prý mělo jít o poděkování západním mocnostem po první světové válce, díky nimž se sporné (a do té doby rakouské) území Vitorazska připojilo k nově vzniklému Československu.

Srdcem České Kanady je krajina kolem Jindřichova Hradce, Kunžaku, Nové Bystřice a hradu Landštejna.

Netřeba dodávat, že cedule s názvy jednotlivých osad se opakovaně stávají trofejemi sběratelů a na svém místě dlouho nevydrží. Podobně je na tom i vesnice Jerusalem na Příbramsku nebo Temešvár na Písecku. Zatímco Jerusalemu prý dali název noví osadníci, kteří v okolí dostali pozemky po návratu z křížové výpravy, Temešváru se dřív říkalo Nová Ves a novější název dostal podle stejnojmenného města v Rumunsku, kde rakouská vojska porazila tureckou armádu.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz