Vystoupit na Gerlachovský štít mohou i amatéři

- Za nejvyšším vrcholem Karpat není třeba cestovat nikam daleko. Stačí jen zalovit v paměti a odpovědět si na otázku: jaký že byl nejvyšší vrchol Československa? Většina lidí zřejmě ani dnes nezaváhá: Gerlachovský štít s nadmořskou výškou 2655 metrů, nyní nejvyšší hora Slovenské republiky. Stejně tak všichni vědí, že se nachází ve Vysokých Tatrách, které jsou pro svou rozlohu jen 260 kilometrů čtverečních nazývány nejmenšími velehorami Evropy. Co však už ví možná jen málokdo, je to, že na Gerlachovský štít se dá vystoupit, přičemž samotný výstup není nijak extrémně náročný.
Předem je však nutno upozornit, že na nejvyšší vrchol Tater nevedou značené turistické stezky a je přístupný jen v doprovodu horského vůdce. Celá vysokohorská tůra trvá za příznivého počasí přibližně sedm až devět hodin, přičemž s jedním průvodcem může jít maximálně pět zájemců. Vůbec nejlepší je naplánovat výstup v období od srpna až do konce října, kdy bývá nejstálejší počasí. Výstup na Gerlach má charakter turistického okruhu, který začíná i končí na »Sliezskom dome«. Sestupová cesta tudíž nevede po trase výstupu. A jak vlastně vypadá samotný výstup? V časných ranních hodinách se vychází od Sliezského domu za doprovodu horského vůdce. Přibližně po padesáti minutách chůze, kdy se přechází i nad vodopádem Skok, dojdete k nástupnímu místu na Gerlach - Velické próbě, jejíž exponovaný úsek je zajištěn řetězy a skobami. Skalnatým terénem se po třech až pěti hodinách stoupání dostanete k samotnému vrcholovému kříži. Příjemný pocit z výstupu je za pěkného počasí umocněn překrásnými výhledy nejen na celé Vysoké Tatry (jako na dlani máte mohutný Slavkovský štít, meteorologickou stanici na Lomnickém štítě, třetí nejvyšší vrchol Tater - Ladový štít, turisticky přístupnou Východní Vysokou, exponovanou Bradavicu a na západě sousedící Končistou, národní horu Kriváň, známé Rysy atd.), ale i na hřeben turisticky nepřístupných Belianských Tater, hřebeny Západních Tater, Roháčů a Nízkých Tater. Z vrcholu se příkře sestupuje do turisticky nepřístupné Batizovské doliny a i zde je třeba překonat jištěný úsek - Batizovskou próbu. Následuje už jenom mírný sestup dolinou kolem nádherného stejnojmenného plesa až k turisticky frekventované Tatranské magistrále. Poté zhruba za hodinu dorazíte zpět na Sliezsky dom.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Noční autobus (linka Příbram Praha-Poprad-Košice) vyráží denně, kromě soboty, ve 21 hodin z nádraží Praha-Florenc a v Popradu je ráno v pět. Cena místenky je 385 korun. Také zpět z Popradu jezdí denně, kromě soboty, ve 23.10. Z Popradu budete pokračovat Tatranskou elektrickou železnicí do Starého Smokovce (doba jízdy půl hodiny). Kontakt na horského vůdce Dom horské služby TANAP, Starý Smokovec 23, telefon: 00421/969/4422820, cena za horského vůdce je 3000 Sk.

KDE SE UBYTOVAT

Do horském hotelu Sliezsky dom (1670 metrů nad mořem) můžete dojít pěšky například po žluté turistické trase ze Starého Smokovce - doba chůze dvě až tři hodiny. Telefon: 00421/969/4425202 nebo 4425261, cena: 650 Sk za dvoulůžkový pokoj se sprchou.

Strmé stěny Gerlachu z Batizovské doliny.