Unikátní lom Kamenárka u Štramberka

Unikátní lom Kamenárka u Štramberka | foto: Stanislav DrahnýMF DNES

Vystopujte vzácnou ještěrku, skrývá ji lom u Štramberka

  • 12
Uhodnete jediné místo, kde v Česku žije teplomilná ještěrka zední? Pokud tipujete Pálavu nebo jižní svahy Bílých Karpat u Hodonína, tak jste na omylu.

Chcete vědět více?

V pátek 27. července vychází v MF DNES kompletní průvodce po Beskydech. Tipy na dovolenou, výlety i cyklovýlety, jak poznat Valašsko, přehled ubytování, a recepty na místní speciality.


Klikněte na mapu

Abyste nalezli lokalitu, kterou obývá jihoevropská flóra i­ fauna, musíte překvapivě na severní Moravu do podhůří Beskyd. Vhodné útočiště nalezla vzácná zvířátka v bývalém lomu Kamenárka, v těsné blízkosti historického městečka Štramberka.

Jak se sem sluncemilovní plazi dostali, je dodnes záhadou. Možná zde díky vhodnému mikroklimatu přežili z dob, kdy bylo u­ nás podstatně tepleji než dnes. Nelze ani vyloučit, že je tu kdysi někdo vysadil. Každopádně, nejbližší místa, kde dnes žijí, jsou na Slovensku a v Maďarsku.

Lom Kamenárka, ještěrka zední
Ještěrka zední

Lom Kamenárka – mimochodem soukromý majetek přírodomilného nadšence pana Petra Pavlíka – se tak stal vyhledávanou atrakcí pro vědce i milovníky přírody.

Mimo ještěrek zde žije i celá řada vzácných ptáků, plazů obojživelníků a hmyzu. Například tu reintrodukovali jednoho z nejvzácnějších a také nejkrásnějších středoevropských motýlů – jasoně červenookého. V Kamenárce roste i celá řada orchidejí.

Na své si tu přijdou také horolezci, kteří mohou zlézat trasy na strmých stěnách. Jen nesmějí plašit zdejší faunu.

Horolezci v lomu Kamenárka

Kdy je otevřeno a vstupné 

Lom je v létě přístupný od devíti ráno do pěti odpoledne každý den, kromě pondělí. Mimo sezonu bývá otevřený o víkendech. Jindy je návštěva možná po dohodě na místě, případně je možné volat v pondělí od 16 do 18 hod. na telefon 732 170 019. Vstupné je dobrovolné. 

Lom Kamenárka, skalnička

Lom Kamenárka u Štramberka

Štramberské uši

Po výletu do lomu musíte zamířit do malebného městečka Štramberk, které nabízí řadu dalších zajímavostí. Slavná je zdejší věž Trúba, pozůstatek středověkého hradu nad městem. Od roku 1903 slouží jako rozhledna. Cestou k ­ní se můžete zastavit v pekařství a zakoupit místní specialitu, štramberské uši. Jsou to jakési perníkové placičky zkroucené do tvaru, který připomíná ucho.

Legenda praví, že když v roce 1241 oblehli Tataři Štramberk, vypadalo to s místními beznadějně. Ze zoufalství se začali modlit před obrazem Matky Boží. Ta učinila zázrak: propukl nevídaný déšť a začala povodeň. Štramberští pak v noci prokopali hráz nedalekého rybníka a ­voda zaplavila tatarský tábor. Po nájezdnících prý zbylo jen několik pytlů s trofejemi – ušima křesťanů.

Dnes mají štramberské uši ochrannou známku EU a vyrábět je může pouze několik místních pekařů. Většinou nabízejí své zboží na náměstí a v okolí Trúby.

Štramberk a Trúba
Štramberk a Trúba

Unikátem je i jeskyně Šipka ve vrchu Kotouč nad Štramberkem. Zdejší kosti neandertálců patří k jejich prvním nálezům na světě. Vědci zde také našli 80 tisíc úlomků kostí prehistorických zvířat. Dnes už v Šipce asi nic nenajdete, ale duch romantiky tu vytrval. Navíc je odtud krásný výhled na Štramberk.

Nálezy v Šipce ovlivnily i rodáka z nedaleké Kopřivnice, Zdeňka Buriana. Jeden z jeho nejslavnějších obrazů se jmenuje Neandertálci pod Kotoučem. Dnes má Burian ve Štramberku muzeum.

Pohled z jeskyně Šipka na Štramberk
Pohled z jeskyně Šipka na Štramberk

Co vidět ve Štramberku

Městečko ze třináctého století bývá kvůli svému malebnému vzhledu často nazýváno Moravským Betlémem.  

Věž Trúba

Je dominantou města a ­skvělým orientačním bodem i ­dobrou vyhlídkou. V­ létě je otevřena denně od 9.00 do 19.00. Vstupné 20­Kč, děti polovic. Více na www.hrad-stramberk.cz. 

Muzeum Zdeňka Buriana

Od května do října otevřeno kromě pondělí od 9.00 do 17.00 s polední přestávkou. Vstupné: 20 Kč, děti polovic. Více www.stramberk.cz

Muzeum Novojičínska ve Štramberku
V přízemí domu čp. 31 mohou návštěvníci zhlédnout paleontologické sbírky, archeologické nálezy z jeskyně Šipka a bronzové poklady z kotoučského hradiště a botanickou část. První patro je věnováno historii hradu. Od května do října otevřeno kromě pondělí od 9.00 do 17.00 s polední přestávkou. Vstupné: 20 Kč, děti polovic. Více o muzeu ZDE.

Rozhledna Bílá hora

Moderní věž na kopci nad městem v nadmořské výšce 583 m. Otevřeno od května do října, út–ne 8.00–18.00. Vstupné: 23 Kč, zlevněné 15­Kč.  

Aqua Terra – mini zoo

Stálá výstava akvarijních a terarijních zvířat na náměstí. Otevřeno od května do září denně od 9.30–17. Vstup 25 korun, slevy pro děti i pro rodiny. Více na www.aquaterra.wz.cz/.

Městský pivovar

Na náměstí. Ochutnejte světlý nefiltrovaný ležák Trubač a­ speciální Valašské trnkové pivo se švestkovou příchutí. To však nemají úplně vždy. 

Tip na ubytování

Penzion Stará škola na náměstí. Pokoje se sociálním zařízením, restaurace a ­možnost půjčení kol. Cena 380 Kč za ­osobu, snídaně 80 Kč. Více ZDE.