Výlet po známých i neznámých stavbách architekta Josefa Hlávky

  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V pondělí 15. února uplynulo 185 let ode dne, kdy se v Přešticích na Plzeňsku narodil architekt a mecenáš Josef Hlávka. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k jeho rodnému domu a na pár dalších míst, která byste měli znát.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hlávkův most přes ostrov Štvanice drží mezi ostatními pražskými mosty zajímavý rekord – dodnes si udržel původní jméno. | foto: kudyznudy.cz

Půjdete-li od náměstí v Přešticích směrem k baroknímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, určitě nepřehlédnete růžový nízký domek vlevo při hlavní silnici. Tam, kde je dnes příjemná cukrárna, se v únoru 1831 narodil Josef Hlávka – architekt a mecenáš, autor řady významných budov. Které to jsou?

Stavby pro Vídeň i Ukrajinu

Pamětní deska na jednom z domů v Přešticích na Plzeňsku připomíná, že se tu před 185 lety narodil architekt Josef Hlávka.

Po ukončení pražské techniky si Hlávka rozšířil vzdělání na Akademii výtvarných umění ve Vídni – a tady také po několika letech odstartovala jeho kariéra. Hlávkova kancelář záhy získala velmi prestižní zakázku: monumentální Dvorní operu ve Vídni, dnešní Státní operu.

Projekt honosné stavby na nově zřízené okružní třídě Ringstrasse vypracovali Hlávkovi profesoři z akademie, architekti August von Siccardsburg a Eduard van der Nülle. Stavba stála šest milionů zlatých, trvala osm let a Hlávkovi vynesla další zakázky od církevních a státních staveb až po soukromé domy.

Když se při povodni roku 1890 zřítila část Karlova mostu, Josef Hlávka prosadil jeho obnovu v původním stylu.

Nejproslulejším Hlávkovým dílem se však stal biskupský rezidenční areál řecko-pravoslavné církve v Černovcích na dnešní Ukrajině, v roce 2011 zapsaný na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Šlo o jediné kompletní sídlo biskupa včetně katedrály, budovy teologické fakulty a semináře, postavené v Evropě během 19. století; dnes tu sídlí jedna z ukrajinských univerzit. Za tento projekt získal Josef Hlávka v roce 1867 na světové výstavě v Paříži stříbrnou medaili.

Pražská zastavení

Natáčení českých filmů s atmosférou viktoriánské Anglie se málokdy obejde bez Apolinářské ulice v Praze a impozantního komplexu někdejší Zemské porodnice. Stará dlažba, dobové lucerny a zdi z režných neomítnutých cihel mají fantastickou atmosféru. Autorem není nikdo jiný než Josef Hlávka.

Pomník sv. Václava měl původně stát na rampě muzea, ale architekt Hlávka a další prosadili, aby stál na Václavském náměstí.

Jemu také můžeme poděkovat za to, že po povodni v roce 1890, kdy se zřítila část Karlova mostu, prosadil jeho obnovu do původní podoby. Zasloužil se také o náklady na zaplacení jezdeckého pomníku svatého Václava, jednoho z nejproslulejších děl sochaře Josefa Václava Myslbeka, které se nachází na Václavském náměstí.

Hlávka také financoval stavbu prvních studentských kolejí pro talentované nemajetné studenty. Založil nadaci „Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových“ a právnicky ji zajistil tak dobře, že bez přerušení přečkala všechny režimy od roku 1908 až dodnes.

Do Lužan

Hudební skladatel Antonín Dvořák pro slavnostní vysvěcení nové lužanské zámecké kaple složil mši D dur opus 86 – Lužanskou mši.

Novým domovem Josefa Hlávky se po jeho návratu do Čech stal zámek v Lužanech, pouhé dva kilometry od rodných Přeštic. Koupil jej v roce 1867 pro svoji matku, později zde trávil dobu rekonvalescence po náročné nemoci. Pohostinnosti zdejšího sídla a zámeckého pána si užívali mnozí umělci té doby. Z Vysoké u Příbrami sem například jezdíval hudební skladatel Antonín Dvořák, který pro slavnostní vysvěcení nové lužanské zámecké kaple složil mši D dur opus 86 – Lužanskou mši.

Zámek dodnes slouží Hlávkově nadaci, zejména tedy k pracovním pobytům studentů a vědců. Na několik dnů v roce se však brána otevírá i pro běžné návštěvníky. V letošním roce si ji budete moci prohlédnout od 2. do 7. července, od 27. do 31. srpna a první dva víkendy v září v rámci Dnů evropského dědictví.

Největšího českého mecenáše všech dob si můžete připomenout také u novogotické hrobky rodiny Hlávkových na hřbitově v Přešticích, kde je Josef Hlávka pochován.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...