Vrchol Boubína s 21 m vysokou rozhlednou

Vrchol Boubína s 21 m vysokou rozhlednou | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Šumava jako na dlani a v dálce Grossglockner. Hezký výlet na Boubín

  • 15
Hora Boubín určitě patří mezi naše nejznámější kopce. Není to sice nejvyšší hora Šumavy, svojí výškou 1 362 m se řadí až na osmou příčku, jeden výškový primát ale přece jenom drží. Je to nejvyšší šumavská hora, která celá leží na našem území. Podzimní výlet sem stojí za to.

Mohutný a oblý masiv se zvedá z vltavského údolí nedaleko Kubovy Huti, na druhé straně pak padá úctyhodných 700 výškových metrů k Vimperku. Není tedy divu, že Boubín je zdaleka viditelný, spatřit ho můžeme například při příjezdu na Šumavu od dálniční křižovatky Nová Hospoda a při skvělé viditelnosti může být pozorován například z více než 100 km vzdáleného vrcholu Velkého Blaníka.

Poté, co byla roku 2004 na zalesněném vrcholu Boubína vybudována rozhledna, můžete se potěšit kruhovým rozhledem na panorama Šumavy, šumavské podhůří a za příznivého počasí dohlédnete až na alpské vrcholy. Na vrchol se můžete vydat v kterékoliv roční době, pět kilometrů dlouhý výšlap zvládnete zhruba za hodinu a půl.

Nejvýše položené nádraží u nás

Ideálním výchozím bodem pro začátek výletu je šumavská osada Kubova Huť. Odtud je to na Boubín nejen nejblíž, ale také budete začínat z nadmořské výšky 1 000 metrů, takže vás čeká „pouhých“ 360 m převýšení.

Na Kubově huti najdeme mimo jiné jednu ze zajímavostí – je jí nejvýše položené nádraží v České republice, výška stanice je 995 m nad mořem.

Na Kubovu Huť se dostanete autem z Vimperka nebo z Horní Vltavice, jinou možností je vlak na trati Vimperk – Volary. Kdo rád jezdí na kole, může výstup na Boubín spojit s cyklovýletem, protože Kubovou Hutí prochází několik cyklotras. Zdatní cyklisté mohou dokonce vyjet po lesní šotolinové cestě téměř na vrchol.

Nádraží v Kubově Huti

Boubín od Nové Houžné

Pohodový výšlap po nové trase

Vyrážíme po modré turistické značce, podle ukazatele u nádraží je to k rozhledně 5 kilometrů. Široká cesta stoupá lesem po úbočí Boubína a na začátku výstupu vede přes horské louky s výhledy na jih.

Stará strmá cesta, která dříve vedla přes Boubínský hřbet, se nyní nevyužívá. Současná trasa je sice trochu delší, ale zato pohodlnější, na horní Basumské louce uhýbá vlevo a vede po severozápadním úbočí kopce. Cesta vede nejprve hezkými bučinami, které později přecházejí v horský smrkový les.

Výlet plný zážitků

Vydejte se za poznáním významných evropských metropolí. Vybírejte na Raketa.cz a ušetřete.

Až k rozcestí „Boubínská severní cesta“ můžeme vytlačit kočár nebo dojet na kole. Jsme ve výšce 1 300 metrů, tedy k vrcholu nám tedy zbývá posledních 62 výškových metrů, respektive 600 metrů. Tento poslední úsek až k rozhledně vede střídavě po lesní cestě nebo po širokém dřevěném chodníku se zábradlím.

Rozhled až do Alp

Konečně jsme nahoře! Na malé lesní mýtině se zvedá 21 metrů vysoká dřevěná konstrukce rozhledny, jejíž horní plošina tak převyšuje okolní smrky. Poslední stovka schodů a můžeme obdivovat jeden z nejhezčích šumavských rozhledů.

Z rozhledny se otevírá kruhové panorama a záleží jen na počasí a viditelnosti, kam až dohlédnete. Z nejbližších objektů zaujme vrchol sousedního Bobíka, v kotlině ležící město Vimperk, chladící věže temelínské elektrárny nebo kopce šumavského podhůří Libín a Kleť.

Průhled na Alpy v sedle mezi Smrčinou a Plechým. V popředí údolí Vltavy pod Soumarským mostem

Pohled téměř přesně k jihu: vlevo úbočí Třístoličníku, vedle Hoher Dachstein (levý vrchol "trojzubce), dále je vidět např. Großwand, Ankogel, Fritzerkogel, aj.

Dále na jihu se rozprostírá hlavní šumavský hřeben s jasně rozpoznatelným hřebenem Plechého a Třístoličníku, vidíme například charakteristický dvouvrchol Roklanu, Poledník, Velký Javor nebo Pancíř.

Za jasného počasí a dobré viditelnosti můžeme za šumavským hřebenem spatřit Alpy. Ideální doba pro pozorování je ráno nebo večer, v poledne budete mít alpský hřeben přímo proti slunci. Dobře rozpoznatelný je například „trojzubec“ Dachsteinu, berchtesgadenský Watzmann, Hochkönig nebo nejvyšší hora Rakouska Grossglockner. Nezapomeňte si tedy do batohu přibalit dalekohled, případně teleobjektiv se stativem!

Může se hodit

Doprava

Autem do sedla v Kubově Huti (hlídané parkoviště). Vlakem do stanice Kubova Huť (trať Vimperk – Volary).

Stravování

Kubova Huť – několik restaurací. Během výstupu ani na vrcholu bez možnosti stravování.

Alternativní trasy

Přechod po modré přes Boubínský prales do Zátoně a návrat na Kubovu Huť vlakem, po červené přes Bobík do Volar, případně sestup po červené do Vimperka.

Rozhledna

Otevřena celoročně, vstup zdarma.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

, pro iDNES.cz