Výlet do Žlebů kolem keltského oppidia

Nasavrky - Cyklistický výlet z podhůří Železných hor až k romantickému zámku ve Žlebech není nijak náročný. Cesta ale také nevede úplně po rovině, takže komu dá zabrat výjezd k Sečské přehradě, může se tady vykoupat. Cestou uvidíte na trase keltské oppidum v Hradišti, středověké zříceniny i romantický zámek.

Zámek v Nasavrkách
Výlet začíná v Nasavrkách a turisté si mohou prohlédnout zdejší zámek. Byl patrně vystavěn na začátku sedmnáctého století, kdy byl majitelem panství Václav Záruba z Hustířan.

Zámek vznikl na místě dřívější tvrze, kterou prameny poprvé zmiňují v roce 1545. Někdy po roce 1754 byl zámek upraven Janem Adamem Auerspergem a byla sem také přeložena správa panství. Tehdy bylo zmodernizováno hlavně první patro a přeměněn celý vnitřek stavby.

Nasavrky jsou poměrně starobylé městečko. První zmínka z dostupných pramenů o městu Nasavrky je z roku 1318. Nasavrky bývaly sídlem vladyků Žehartů z Nasavrk. Král Karel IV. je daroval svému příteli Janu Očkovi, olomouckému biskupu, a v roce 1360 prohlásil Nasavrky za městečko a udělil mu právo týdenního trhu. Během staletí se vystřídalo mnoho majitelů, nejvýznamnějšími vlastníky byl zřejmě rod Auerspergů. Až do roku 1848 bylo celé jejich sídlo se všemi kancelářemi v Nasavrkách.

Osvěžení v přehradě
Z Nasavrk vede první část trasy na Sečskou přehradu. Cyklisté se vydají přes Bojanov do Hradiště, kde kdysi stávalo keltské oppidum. Po třinácti kilometrech dorazí do Seče.

Nad vodní hladinou se tyčí zříceniny hradu Oheb a Vildštějn. Zbytky hradu stojí na skalnatém ostrohu v oblouku řeky Chrudimky. Okolí hradu, zarůstající dnes lesem, změnila až výstavba Sečské přehrady ve třicátých letech 20. století.

Kdo nebude potřebovat po stoupání od Bojanova osvěžení, případně dává přednost koupalištím, může s plaváním počkat až do Třemošnice.

Další zastávkou je Ronov nad Doubravou, kde je kostel svatého Vavřince.

Zámek Žleby
To už se cyklisté přiblíží k cíli cesty, romantickému, zachovalému zámku Žleby. Původně gotický hrad pánů z Lichtenburku z doby před rokem 1289 byl znovu postaven po zničení husity před polovinou 15. století. Prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn z podnětu jednoho z majitelů panství, Karla Vincence Auersperga, v letech 1849-1868 podle anglických předloh.

Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. Prohlídka zavede návštěvníky romantickými interiéry, gotizující kaplí i černou kuchyní s původním vybavením. Ze zámecké věže je zase krásný výhled do okolí, otevřené jsou i sklepní prostory. V oboře lze spatřit bílé jeleny a podívat se, jak se cvičí draví ptáci.

Zámek Žleby

, ,