Rekonstrukce bitvy u Trutnova z roku 1866 | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Výlet do Trutnova prozradí, jak probíhala prusko-rakouská bitva

Na konci června se u Trutnova znovu odehraje jedna z bitev prusko-rakouské války z roku 1866. Půjde o připomínku bitvy, která se odehrála před 148 lety. Na letošní oslavy, které nachystali členové trutnovského Klubu vojenské historie ve spolupráci s městem Trutnov, vás zve portál Kudy z nudy.

Oslavy a rekonstrukce bitvy u Trutnova, jediného rakouského vítězství nad pruským vojskem, začínají v sobotu 28. června v 10 hodin dopoledne slavnostním nástupem a vypálením čestných salv na Krakonošově náměstí v centru Trutnova. Hlavní část programu se odehrává na vrchu Šibeník u památníku generála Gablenze, kde vše odstartuje přesně v 11:30. 

Na poli u kamenolomu proběhne komentovaná ukázka bojů a rekonstrukce nejzajímavějších okamžiků bitvy. K akci také patří pietní akt u památníku generála Gablenze, mše v Janské kapli na památku vojáků padlých v okolí Trutnova, hudba a stylové občerstvení z polní vojenské kuchyně.

Památník generála Gablenze na vrchu Šibeník

Návrat do historie

K jedinému vítězství Rakušanů v prusko-rakouské válce došlo u Trutnova 27. června 1866. K městu se od Žacléře blížili Prusové, z jihu rakouská armáda. Rakušané zaujali strategicky výhodné postavení na třech kopcích nad městem, na Šibeníku, Janském vrchu a Chmelnici. 

Když nic netušící Prusové vstoupili do města, stali se terčem palby. Vyrazili sice do útoku, ale byli odraženi zpět. Časem se prosadila jejich početní převaha a vrcholy dobyli. Rakouský generál Gablenz však přivedl posily, vrhnul se do útoku a díky riskantnímu vysunutí dělostřelectva k nepříteli se mu podařilo tři vrchy získat zpět a Prusy donutit k ústupu. V bitvě se utkalo asi 60 000 pěšáků a přes 4 000 jezdců. Zabito, zraněno nebo zajato bylo na 6 000 vojáků obou stran.

Jizvy v krajině

Bohužel z historického hlediska neměla bitva u Trutnova příliš velký význam. Už o den později rakouská armáda prohrála boje o pohraniční průsmyky a postupu Prusů do Čech nic nezabránilo. Válka vyvrcholila rozhodující bitvou na Chlumu u Hradce Králové

Bitvu připomínají i další místa v okolí Trutnova. Po nejvýznamnějších místech celého bojiště vás provede naučná stezka Po stopách války 1866 na Trutnovsku. Začíná na Krakonošově náměstí v Trutnově, stoupá na vrch Šibeník a Janský vrch a vede místy nejkrvavějších bojů kolem dalších menších památníků. Stopy bojů jsou patrné i v interiéru kaple sv. Jana Křtitele na Janském vrchu, poblíž pak najdete vojenský hřbitov.

Rozhledna na Šibeníku, krypta a tvrz

Nejznámějším místem spojeným s bitvou je památník generála Gablenze na návrší Šibeník, který zároveň slouží jako volně přístupná rozhledna. Generál Gablenz z vlastní vůle ukončil svůj život v Curychu v lednu roku 1874. O několik desítek let později byly jeho tělesné ostatky převezeny do Trutnova a uloženy v kryptě památníku. Původní je i náhrobek ve tvaru obelisku, který byl do Trutnova přivezen společně s ostatky. 

Muzeum prusko-rakouské války 1866 na Chlumu u Hradce Králové

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Bitvu připomínají rovněž expozice trutnovského Muzea Podkrkonoší. Při výletu do Trutnova byste ale neměli opomenout ani další vojenskou památku, byť podstatně mladšího data: dělostřeleckou tvrz Stachelberg. Měla se stát největší a vojensky nejsilnější pevností předválečného československého opevnění. Do mobilizace v roce 1938 se sice podařilo prorazit asi 3,5 kilometru chodeb a sálů, nikoliv už však zabetonovat. Tvrz je přístupná veřejnosti, na její prohlídku budete potřebovat přibližně dvě hodiny.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

 


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz