Největší sekvojovec Evropy a další skvosty. Výlet do Buchlovských hor

Podzim je pro návštěvu Chřibů na jihu Moravy snad tím nejlepším obdobím. Například proto, že ze zalesněných kopců najednou vystoupí v plné kráse romantické hrady. Nebo proto, že les, ve kterém se nechávají přírodě volné ruce, voní omamně jako nikdy jindy.
Trpasličí město

Trpasličí město | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Největším turistickým lákadlem Chřibů je hrad Buchlov, podle něhož získala zalesněná a málo osídlená vrchovina svůj druhý název Buchlovské hory. Nenavštívit tento majestátní středověký hrad, jehož silueta dominuje Dolnomoravskému úvalu, by bylo chybou. A ještě větší škoda by byla neudělat si z Buchlova kratší vycházku či celodenní výlet po nejbližším okolí.

Povinná vycházka na Barborku

Kroky většiny turistů směřují z Buchlova na sousední kopec Barborka, který zdálky poutá pozornost raně barokní kapličkou svaté Barbory. Původně sloužila majitelům hradu jako pohřební kaple. 

Skály pod Barborkou

Barborka je zároveň chráněné území a přírodní památka v jednom. Rozprostírá se hned pod kaplí na strmém jižním svahu, který svou nepřístupností vyloučil intenzivní lesní hospodaření. A proto se tu zachoval přirozený les typický pro oblast Chřibů – bučiny a dubohabřiny. Atraktivitu chráněného území doplňují pískovcové skály, ke kterým skoro neodmyslitelně patří borovice lesní. 

Přestože se turistická trasa chráněnému území vyhýbá, vstup je sem na základě platné legislativy povolen. Důvodem, proč sem nechodí houfy lidí, je velmi neschůdný terén, který odradí i mnohé vážnější zájemce o přírodu.

Z Barborky na Břesteckou skálu

Mototuristé se z Barborky obvykle vrací k zaparkovanému autu, vy však pokračujte dál strmým sestupem po zelené značce k výletní hospodě Pod skalou. Zde se nabízí možnost občerstvení, doplnit tekutiny je však možné také u nedalekého sirného pramene. Vytéká ze skruže na pravém břehu potoka několik desítek metrů nad hospodou. Dříve k němu vedla slepá odbočka z turistické trasy, jeho okolí však bylo nedávno silně zdevastováno těžbou dřeva. Voda obsahuje v jednom litru až 10 mg zapáchajícího sirovodíku, který jako produkt svého metabolismu vylučují sirné bakterie.

O něco vydatnější sirný pramen podobných vlastností zavdal příčinu ke vzniku lázní Smraďavka u Buchlovic. Sirné vody jsou typické pro oblast flyšového pásma Karpat, kam patří i Chřiby. Mnohem častěji než se sirnými prameny se však ve Chřibech setkáte s pískovcovými skalisky. Dosahují velmi roztodivných tvarů a často obsahují různé dutiny nebo jsou přímo proděravělé. 

Kamenná studánka pod Holým kopcem

Brdo: nejvyšší vrchol Chřibů s rozhlednou

Jedna z typických skal se tyčí přímo nad hospodou Pod skalou a jmenuje se Břestecká skála. Z jejího vrcholu se naskýtá hezký pohled směrem do Dolnomoravského úvalu a na protilehlý masív Barborky. Od roku 2002 je Břestecká skála stejně jako Barborka státem chráněnou přírodní památkou.

Největší sekvojovec v Evropě

Z Břestecké skály je možné se vrátit po červené značce zpět na Buchlov. Anebo se podívat na pozoruhodný strom, jaký hned tak někde nemají. V osadě Chabaně vzdálené jenom 1 km roste památný strom sekvojovec obrovský. 

Sekvojovec obrovský v Chabaních

Byl vysazený v 19. století, snad hrabětem Zikmundem II. Berchtoldem. Roku 1972 strom zasáhl blesk a podélně jej rozpůlil. Horní část v délce asi šesti metrů uschla, strom se však vzpamatoval a roste dál s novou korunou.

Sekvojovec pochází z Kalifornie a tenhle v Chabaních patří k nejmohutnějším svého druhu v Evropě. Kmen má v obvodu 6 metrů a koruna se klene do výšky 32 metrů. Kdyby strom nezasáhl blesk a rostl normálně, měřil by dnes možná až 55 metrů. 

Od roku 1977 se pod stromem každý podzim sbírají šišky s cílem  se záměrem vypěstovat další sazenice, což se ovšem příliš nedaří. Jak se dozvíte z informační tabule, tři ze čtyř vysazených stromečků poblíž sekvojovce někdo ukradl.

Přírodní rezervace Holý kopec

Neméně hezké výlety lze podnikat i směrem na jihozápad od Buchlova. Pokud bez úhony přejdete rušnou silnici E-50 Brno – Uherské Hradiště – Trenčín, nabízí se výstup na Holý kopec, který tvoří spolu s Buchlovem a Barborkou charakteristickou trojvrcholovou siluetu Chřibů. Východiskem je v mapách značená Kamenná studánka, k níž vás z Buchlova dovedou červené a zelené značky. 

Vrcholová část Holého kopce je významnou přírodní rezervací zachovalého karpatského lesa, který připomíná prales. Převládají bukové porosty, které jsou již od roku 1999 ponechány samovolnému vývoji. Dokonce od roku 2009 platí dohoda Lesů ČR a Zlínského kraje o bezzásahovém území. Neodklízené tlející dřevo a mnoho starých doupných stromů hostí řadu vzácných a ohrožených živočichů, především z říše hmyzu a ptactva.

Za obdiv pak stojí obrovské pravěké hradiště. Jeho celková plocha dosahuje úctyhodných 15 hektarů. Bylo vybudováno na konci doby bronzové a počátku starší doby železné lidem halštatské lužické kultury (cca 1200–700 l. př. n. l.). Dochovaly se z něj zbytky mohutného valového opevnění vysoké místy až pět metrů, které je zachovalé hlavně na jižním úbočí. Hradiště na Holém kopci je patrně největší z této doby na Moravě.

Čertovky a Trpasličí město

Hrad Cimburk

V dosahu jednodenního pěšího výletu z Buchlova je také hrad Cimburk, vzdálený asi 10 kilometrů. Okolí malebné zříceniny je snad nejkrásnější krajinou v Chřibech. Nádherný pohled na hrad, vyčuhující ze záplavy bukových lesů, nabízí vyhlídkové skalisko Kazatelna (přírodní památka), jehož bezprostřední okolí bylo nedávno zbaveno přerůstajících stromů. Další hezké průhledy mezi kmeny mohutných buků nabízí skalnatý hřeben spojující kóty Ocásek (553 m) a Kozel (517 m). Na západním zakončení tohoto hřebene ční do výšky 22 metrů bizarně modelované pískovcové skalisko Kozel (rovněž přírodní památka), které je tvarově nejpozoruhodnější v celých Chřibech.

Putovat na Cimburk z Buchlova sice není obvyklé (jako východisko se používá obec Koryčany nebo silniční sedlo U křížku), cestou lze však navštívit další zajímavosti. Kromě výše zmíněného Holého kopce to mohou být například Osvětimanské skály ležící asi 1 km jižně od páteřní červené turistické trasy. Tvoří je malý skalní labyrint Čertovky a zhruba 200 m opodál vystupující proděravělá skalka nazývaná Trpasličí město. Spolu s okolním překrásným bukovým lesem patří Osvětimanské skály k nejhezčím přírodním zákoutím v Buchlovských horách.

Výzvou pro vyznavače tajemných míst je naopak kóta Hroby (502 m), kde se roku 1932 podle jasnovideckých vizí hledal hrob svatého Metoděje. Slavné objevení náhrobního kamene se brzy ukázalo být podvrhem, nicméně tajuplná atmosféra z místa dodnes nevyprchala. Vrch Hroby zpřístupňuje na rozdíl od Osvětimanských skal turistická značka.

Praktické informace

Doprava: Do nitra Chřibů vás přiblíží autobusové linky z Uherského Hradiště, Kroměříže nebo Kyjova. Pojedete-li autem, můžete výhodně zaparkovat přímo na hřebeni Chřibů. Velké parkoviště se nachází v sedle U Křížku na silničce spojující Koryčany a Osvětimany, u turistické chaty Bunč a pod hradem Buchlov.

Mapa: 1 : 50 000 KČT č. 89-90 – Slovácko, Chřiby, jižní Haná

Návrhy okružních túr
z Buchlova – Buchlovský kámen (červená), 5 km – Chabaně (žlutá), 12 km – Břestecká skalka (červená), 13 km – Svatá Barbora (zelená), 14,5 – Buchlov (zelená), 15 km.

Sedlo U Křížku – Kozel a zpět (červená), 1 km – hrad Cimburk (zelená), 3 km – Kazatelna (zelená a červená), 5 km – sv. Kliment (zelená), 6,5 km – Koryčanská kaple (zelená), 9 km – sedlo U Křížku (červená), 11 km.

Přechod nebo přejezd Chřibů
Napajedla – Halenkovice (červená), 3 km – Budačina (zelená), 9 km – Kudlovická dolina (zelená), 10 km – Komínské skály (zelená), 13 km – Bunč (červená), 15 km – Brdo (červená), 18 km – Vlčák (červená), 20 km – motorest Samota (modrá), 25 km – Koryčany (modrá), 32 km.

Varianta B
Vlčák – Buchlov (červená), 28 km – Buchlovice (žlutá), 31 km.

Varianta C
Vlčák – Buchlovský kámen (červená), 24 km – silnice E 50 (neznačeno), 26 km – Ocásek (zelená), 31 km – U Křížku (červená), 33 km – Koryčanská kaple (červená), 35 km – Bohuslavice u Kyjova (červená), 41 km.

.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Pěšky, na kole, po vodě. Horní Rakousko je utajený ráj nedaleko českých hranic

17. dubna 2024

Premium Rakousko jsem dosud znala jen pod sněhem, bylo pro mě vždy osvědčeným lyžařským cílem. Zajímalo mě...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...