Vyhlášená ruční papírna chce být v UNESCO

Ruční papírna ve Velkých Losinách na Šumpersku a zámek Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku obohatí seznam národních kulturních památek České republiky. Obě vyhlášené památky si od povýšení mezi nejcennější památky slibují zvýšení prestiže a tím i větší počet návštěvníků. Pro ruční papírnu je navíc titul národní památky předstupněm pro to, aby se dostala jako památka evropského významu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. "Jako zástupce České republiky budeme navrženi na zapsání do UNESCO buď v roce 2003, nebo 2004," uvedla ředitelka papírny Blanka Ditrichová.

Losinská ruční papírna vyrábí proslulý ruční papír stále stejným způsobem už od konce šestnáctého století a je jako "žijící muzeum" ojedinělým evropským unikátem. Založil ji Jan mladší ze Žerotína a v devatenáctém století získala svou dnešní klasicistní podobu. V roce 1987 zde vzniklo v papírně také jediné Muzeum papíru v České republice.

Zámek Jánský vrch v Javorníku byl původně gotickým hradem. První písemná zmínka pochází z roku 1307. Od roku 1348 byl jako součást jejich panství letním sídlem arcibiskupů Vratislavského arcibiskupství. "Zámek je výjimečný tím, že byl jediným v republice, který sloužil jako letní sídlo církve," uvedla kastelánka zámku Jánský vrch Hana Šnoblová. Dnešní podobu zámek získal po poslední přestavbě na počátku devatenáctého století. Je směsicí gotiky, renesance, baroka a klasicizmu. Zámek byl až do roku 1984 majetkem Vratislavského arcibiskupství. Teprve potom se v rámci vyrovnání s Polskem dostal do rukou státu. "Skutečnost, že šlo o církevní zámek, byla asi hlavní příčinou, že se dostal do seznamu národních kulturních památek až letos," myslí si Šnoblová.