U Sudoměře prý husité při bitvě poprvé využili slavnou vozovou hradbu. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vydejte se po stopách husitů a užijte si rekonstrukci bitvy u Sudoměře

Jedním z výročí, které si v roce 2015 připomínáme, je 600 let od upálení Mistra Jana Husa. Většina akcí proběhne až v létě, ale na jednu z nich vás portál Kudy z nudy zve už nyní, na konci března. V hlavní roli ovšem nevystoupí Mistr, ale ti, kteří hrdě nesli a nesou jeho jméno: Husité.

Byl Mistr Jan Hus někdy v Sudoměři? Možná ne a možná ano, ostatně v Husinci v jižních Čechách se narodil a na několika místech delší dobu pobýval, například na Kozím hrádku. Jisté však je, že tu byli husité. Koncem března roku 1420 se u Sudoměře střetl husitský oddíl s mnohem početnějším a lépe vyzbrojeným vojskem katolických šlechticů. Výsledkem byla potyčka, která vstoupila do českých učebnic dějepisu jako bitva u Sudoměře – a právě na rekonstrukci této bitvy vás zveme.

Na rekonstrukci bitvy u Sudoměře se každoročně přijíždí podívat stovky diváků.

Kdy a kudy na bitevní pole

Rekonstrukci bitvy u Sudoměře pořádá občanské sdružení Plzeňský Landfrýd. Profesionální tvůrci zábavy s historií a vůní romantiky nejsou v oboru žádní nováčci a středověkých bitev mají v kalendáři akcí několik, od březnové akce Pasovští pod Helfenburkem, která se odehrává na hradě Helfenburku u Bavorova přes rekonstrukci bitvy u Sudoměře až po červencovou bitvu na Vítkově v Praze.

Podobně jako jinde i v Sudoměři se rekonstrukce bitvy odehraje ve stejných místech jako potyčka před 595 lety: na prostranství mezi rybníky Markovcem a Škaredým. Orientace je snadná, turistické značky sem vedou ze tří stran, od Sudoměře, Lhoty u Kestřan i z Mladějovic. Už zdálky je navíc vidět mohutný, 16 m vysoký žulový pomník, který v roce 1925 vytvořil sochař Emanuel Kodet. Akce začíná v sobotu 28. března v 10:00 hodin.

Vozová hradba, děla a tržiště

O husitech si můžeme myslet ledacos, ale důvodů, proč se bitva u Sudoměře zapsala do dějin, je hned několik. Šlo o první větší vítěznou bitvu husitských válek, v níž navíc husité údajně poprvé v praxi vyzkoušeli fintu s vozovou hradbou.

Zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, kde působil Mistr Jan Hus, leží jihovýchodně od Tábora.

Zajímavé jsou i údaje o počtu účastníků: zatímco husitů bylo asi čtyři sta, a to včetně žen a dětí, proti nim stálo přibližně tisíc těžkooděnců. Ti si navíc u Sudoměře uřízli pořádnou ostudu, když se pokusili přes dno vypuštěného rybníka Škaredý vpadnout husitům do zad a nakonec skončili potupně zaboření do bláta.

V blátě se sice u Sudoměře nebojuje, ale přesto se můžete těšit na spousty zajímavostí – rytířské turnaje, soutěže pro děti, tržiště, dobovou hudbu, tanečnice, komedianty a další atrakce. Bojová vřava vypukne dokonce dvakrát, a to ve 14:00 a v 16:00 hodin odpoledne.

Na bojišti uvidíte vojska katolických pánů, rytíře, husitské pěšáky, vozy, koně, hákovnice i děla. Prohlédnete si také vojenský tábor, ochutnáte pivo, víno či medovinu a nachystáno je i stylové občerstvení. Akce pokračuje v neděli 29. března dobovým táborem u pomníku Jana Žižky, až do odpoledních hodin bude také otevřený jarmark.

Mezi Pískem a Strakonicemi

Protože Sudoměř leží přibližně v polovině cesty mezi Pískem a Strakonicemi, na portálu Kudy z nudy objevíte spousty tipů kam se vydat cestou a jak svůj výlet zpestřit. V Písku ještě stihnete s dětmi navštívit interaktivní výstavu Stroj času ve Sladovně; akce končí 26. dubna.

V jihočeských Hoslovicích v sobotu 28. března chystají Velikonoce na mlýně.

Ve městě navíc bude Husovo výročí během hlavní turistické sezóny připomínat několik otevřených chrámů v čele s kostelem sv. Václava. Právě tam je totiž k vidění unikátní freska z druhé poloviny 16. století, která zobrazuje upálení Mistra Jana Husa v Kostnici.

Ve Strakonicích stojí nepřehlédnutelný středověký hrad, v němž sídlí Muzeum středního Pootaví. Jednou z jeho poboček je vodní mlýn v Hoslovicích, kde v sobotu 28. března chystají Velikonoce na mlýně.

Když si výlet pečlivě naplánujete, množná stihnete všechno – tedy jak ukázky různých technik zdobení vajíček, pletení pomlázek, pečení a ochutnávky jidášků a dalších velikonočních dobrot v Hoslovicích, tak bojování s husity u Sudoměře!

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz