Horská chata zničí unikátní místo v Jeseníkách, varují ochránci přírody

Plán obnovit u Vřesové studánky, na jednom z nejcennějších míst Jeseníků, kapli a turistickou chatu vyvolal protest ochránců přírody. Veřejně se proti tomuto záměru postavil třeba bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, který dnes pracuje v Evropské komisi.
Vizaualizace lokality Vřesová studánka. Tuto podobu chce prosadit Spolek na...

Vizaualizace lokality Vřesová studánka. Tuto podobu chce prosadit Spolek na obnovu poutního místa Vřesová studánka. | foto: http://vresovastudanka.cz/

Bohatá historie poutního místa pod vrcholem Červené hory v Jeseníkách sahá až do 17. století a nyní by se zde mohla odehrát další významná událost. Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka by tady rád znovu postavil vyhořelou kapli a horskou chatu s restaurací a ubytováním. Ochránci přírody a skupina vědců si přejí, aby vše zůstalo tak, jak je nyní. Varují před nenávratným poškozením unikátního místa v chráněné krajinné oblasti.

„Přírodní a spirituální hodnoty přírody hlavního hřebene Jeseníků patří mezi to nejcennější, co u nás máme. Jsem přesvědčen, že komercionalizace tohoto místa nejen nenávratně poškodí zdejší přírodu a kvalitu krajinného rázu, ale rovněž nevhodně překryje to, o co jistě skutečným poutníkům jde zejména: tichou spiritualitu tohoto místa,“ tvrdí například někdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko, který nyní zastává vysokou úřednickou pozici v Bruselu.

„Vírou motivovaný zájem o krásné a duchovně významné místo by neměl být zneužíván pro podnikatelské záměry, které jsou s místem neslučitelné kvůli drastickým dopadům. Věřící jsou tedy na hřebenu vítáni, auta, zpevněné cesty a výstavba ubytovacích zařízení však sem podle mého názoru jednoznačně nepatří,“ dodal Miko.

Vzácné rostliny v ohrožení

Podobný názor má i předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Tvrdí, že ve 21. století by společnost už měla být natolik vyspělá, že by si měla vážit posledních ostrůvků divoké přírody, které ještě zůstaly.

Vřesová studánka

Vřesová studánka je pramen na jižním úbočí Červené hory na hlavním hřebenu Jeseníků ve výšce 1 290 m n. m. Z tohoto velmi zajímavého místa jsou překrásné výhledy na severně se rozkládající Keprník, na blízký vrchol Vozky a na Spálený vrch.

Zdroj: Wikipedie

„Příroda na Vřesové studánce a v okolí je evropsky mimořádná a má i svůj jedinečný duchovní rozměr. Příroda sama je zde chrámem. Zajít si na pivo a jídlo můžeme o kousek dál na Sedle, ale zažít klid a duchovní harmonii hor můžeme právě tady,“ říká Bačík. Červenohorské sedlo s rozsáhlým zázemím pro turisty je přitom od studánky vzdálené jen čtyři kilometry.

Podle Jaroslava Podhorného z Českého svazu ochránců přírody Hořepník představuje Vřesová studánka mimořádné kulturní dědictví, které je nutné chránit. V okolí přitom rostou i vzácné rostliny v různém stupni ohrožení.

Stávající pramen Vřesové studánky je obestavěn a slouží jako útočiště (při nepřízni počasí) i jako kaplička.

Pohled z Vozky k Pradědu blízko pod hřebenem levého svahu. Jihozápadnímu svahu Červené hory hrozí výstavba ubytovací hospody a monumentální kaple.

Hluk a odpadky

Léčivý pramen

  • Pověst praví, že někdy ve 14. století skolil myslivec jelena a přitáhl ho k prameni. Jelen, na kterého tekla voda, zázračně oživl. Myslivcova rodina později onemocněla malomocenstvím a voda ji znovu vyléčila.
  • První dřevěnou kapli zde nechali postavit Žerotínové až koncem 17. století. Kaple se na místě stavěly několikrát. Tu poslední zničil v roce 1946 požár způsobený bleskem. Přístřešek nad pramenem byl rovněž budován opakovaně, naposledy v roce 1910. Ten stojí dodnes.

Olomoucká pobočka ekologického Hnutí Duha spolu s dalšími organizacemi spustily v březnu kampaň, jejímž cílem je informovat o tom, co by nová výstavba poškodila. Součástí kampaně je i petice a písemný nesouhlas, který mohou zájemci poslat třeba ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi, olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi nebo krajskému úřadu. Podrobnosti najdete na webu www.zachranmevresovoustudanku.cz.

Vědci a nevládní organizace upozorňují, že nové stavby by se budovaly několik let, kdy by se sem vozil a skladoval materiál, byl by tady hluk ze stavebních strojů nebo se prováděly výkopové práce. Turistická chata by následně čerpala vodu z pramenní oblasti, muselo by se řešit zásobování nebo co se splašky a odpadky. Výrazně by zde přibylo turistů a dalších návštěvníků, například při hromadných veřejných akcích. Do budoucna podle odpůrců nelze vyloučit ani rozšiřování zástavby. Upozorňují, že v pozadí jsou především podnikatelské zájmy a ne zvelebení místa, kam míří věřící.

Vrcholová partie hřebenu Červené hory. Vpravo by mohla vyrůst zvažovaná zástavba.

Vrcholová partie hřebenu Červené hory. Vlevo by byla uvažovaná zástavba.

Přírodu nezničíme, tvrdí spolek

Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka opakovaně zdůrazňuje, že je ochoten se přizpůsobit ochranářským podmínkám, aby stavby nenarušily přírodu. Slibují, že kaplička ani chata nebudou mít na životní prostředí negativní dopad. Jejich akce prý má být nevýdělečná a ekologicky nezávadná. K chatě například nemá vést asfaltová cesta ani přípojka elektřiny a v plánu není ani její rozšiřování v budoucnu.

Z historie poutního místa

  • Ke konci 17. století vyrostla u Vřesové studánky první dřevěná kaple.
  • Kolem roku 1820 postavil jistý Schwarzer (údajně tesařský mistr) z Koutů u Vřesové studánky útulnu pro poutníky, která později sloužila i jako hostinec.
  • V polovině 19. století přicházejí k Vřesové studánce první turisté. V hostinci bylo 10 lůžek.
  • V roce 1946 po úderu bleskem shořel celý kostelík, ale podařilo se zachránit část vybavení.
  • Znárodněná chata chátrala a v roce 1988 byla odstraněna.
  • V roce 1993 byl u studánky na malé mohyle vztyčen dvoumetrový železný kříž, který přečkal požár v roce 1946.

Podle člena spolku a známého olomouckého podnikatele Pavla Holubáře projekt nepočítá s replikou původní chaty. „Jde o snahu využít současné technické možnosti,“ citovala Holubáře před časem iDNES.cz. Slavné poutní místo má téměř čtyřsetletou historii. „Propojení s minulostí bude symbolicky reprezentováno dochovaným zvonem a křížem z původní kaple,“ sdělil Holubář.

Chata má podle něj nabídnout návštěvníkům občerstvení a útulek v nepříznivém počasí. Počítá se s padesáti místy u stolů a s deseti lůžky v jednoduchých pokojích. Podávat by se měla jednoduchá jídla, polévky nebo rozlévané nápoje.

„Věřím, že se stane dalším bezpečným záchytným bodem na cestě po hřebenech Jeseníků, tak jako tomu bývalo v minulosti,“ zdůraznil podnikatel Pavel Holubář.

Petice s tisíci podpisů

Také spolek shromažďoval až do 17. ledna podpisy pro svou petici, která má na rozdíl od kritiků nové stavby podpořit. Podpis připojilo přes pět tisíc lidí. „Celkový rozsah podpory záměru na obnovu poutního místa Vřesová studánka je obrovský a potěšující je i to, že příznivci jsou z celé Moravy a z různých regionů Čech,“ uvedl spolek na své internetové stránce.

Plán na stavbu kaple a turistické chaty se však nyní zasekl. Spolek sice předal Chráněné krajinné oblasti Jeseníky podklady ke svému záměru, ale správa si vyžádala jejich doplnění. Druhá záležitost se týká pozemků, kde by měly obě stavby vyrůst. Státní Agentura ochrany přírody a krajiny je totiž odmítla vydat v rámci církevních restitucí, takže o sporu bude muset rozhodnout soud.

Vřesová Studánka v Jeseníkách

Vřesová Studánka v Jeseníkách

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...