Paralympionička Jana Fesslová, soustředění Turecko 2008

Paralympionička Jana Fesslová, soustředění Turecko 2008 | foto: Osobní archiv Jany Fesslové

Vozíčkářka Jana Fesslová míří v sedle sajdkáry do Himálaje

  • 3
Se svou čtyřkolkou byla zatím nejvýš na Kleti. Nyní čeká vozíčkářku Janu Fesslovou trochu tvrdší oříšek. S expedicí Blue Land chce jihočeská diskařka, oštěpařka a koulařka ověnčená mnoha cenami v sedle sajdkáry zdolat indické Himaláje.

„Vím, že si asi sáhnu i na dno. Chci však handicapovaným lidem ukázat, že i na vozíčku se dají dělat pro ně nepředstavitelné věci,“ říká dvaatřicetiletá atletka žijící v Černém Dubu u Českých Budějovic.

Fesslová vyráží v sobotu 25. července z indického Dillí. Čeká ji 2 300 kilometrů dlouhá cesta, zčásti po nejvyšších silnicích světa. Na sajdkáře se chystá vyjet dokonce až do výšky 5 680 metrů. Pokud se jí to podaří, bude vůbec první vozíčkářkou na světě, která zdolá takhle vysoko položené místo.

Motocykl bude řídit Radek Kriegler z občanského sdružení MC Outdoors Riders, které připravuje pro handicapované lidi cestovatelské dobrodružné projekty. Vloni už s ním v sajdkáře pokořil 10 tisíc kilometrů po Maroku i vozíčkář Zdeněk Krupička.

Paralympionička se na náročnou cestu prý výrazně nepřipravovala. „Při sportovní přípravě jedu na výbušnost a sílu. V posledních měsících jsem si hlavně snížila váhy a trénovala výdrž,“ líčí Fesslová, která na vozíku skončila den po svatbě vinou úrazu při házené.

Paralympionička Jana Fesslová, soustředění Turecko 2008

Fesslová: „Překážky jsou od toho, aby se překonávaly“

Výprava se jmenuje podle sdružení Blue Land. To v náročných podmínkách indického Ladakhu zřídilo v nadmořské výšce pěti tisíc metrů základní školu a knihovnu. „Povezeme do školy učebnice, knihy, pastelky a spoustu dalších potřebných věcí. Máme povolenou nadváhu až 55 kilogramů v letadle,“ dodává atletka.

Z hlavního města Indie se výprava přesune do podhůří velehor. Odtud začne překonávat průsmyky a údolí Himálaje. Může však narazit na zavalené silnice. „Tak si zajedeme o sto kilometrů navíc. Žádný problém,“ usmívá se Fesslová.

Trasa povede údolím řeky Staluj a Spity přes bývalé sídlo bhúšárských rádžů Sarahan. Expedice potom zdolá Kunzum Pass a brody ledovcových potoků. Do centra malého Tibetu Lehu se dostane po slavné silnici z Manali. Zde Fesslová spolu s dalšími osmi motorkáři navštíví i buddhistické chrámy.

Zpátky vyrazí dobrodruzi okolo hranic s Kašmírem. Do Sringaru pojedou přes muslimský Kargil. Celá expedice skončí v polovině srpna v Jamu. Odtud vyrazí družina vlakem zpět do Dillí.

Zážitky z cesty si bude Fesslová nahrávat na diktafon a kameru. „Na psaní deníku už po večerech asi nebudu mít sílu,“ říká. Dodává, že rozhodně nechce hazardovat se zdravím a ohrozit družinu. „Překážky jsou ale od toho, aby se překonávaly. Od šesti let hrála házenou. Proto vím, že když už nemůžu, tak musím dřít. Aspoň něco zhubnu. Vždyť to potřebuju jako sůl,“ směje se Fesslová.

Atletka vybojovala vloni na paralympiádě v Číně bronzovou medaili v hodu diskem. Před pěti lety získala zlatou medaili v hodu koulí v Athénách. Cenu jí však porota odebrala kvůli dodatečnému přeřazení do skupiny s jiným postižením. Více na osobním webu Jany Fesslové - ZDE.