ve stanu

ve stanu | foto: Radek Cihla

Vltavské kempy jsou poloprázdné, Dyje praská ve švech

  • 1
Hygiena na Vltavě klesá od pramene k ústí. …řeč není o kvalitě vody, ale o sociálních zařízeních v kempech. Moravská Dyje je na tom stejně jako střední Čechy – nic moc. V porovnání s chorvatskými, rakouskými a francouzskými kempy se v Česku dbá spíše než na lesklé toalety a čistoskvoucí sprchy na zábavu. Zatímco zahraniční správci kempů úzkostlivě hlídají dostatečné množství sociálního zařízení, kuchyněk, praček a někdy i myček nádobí, tuzemští nabízejí spíše hřiště, půjčovny sportovního vybavení, stánky s občerstvením a mnohdy i pouťové atrakce.

Tento rozdíl se v českém podání projevuje například mezi Lipnem a Orlíkem. Zatímco na Šumavu jezdí mnoho Holanďanů a Němců (a kempy se tak soustřeďují na čistotu), Orlík je klasickou letní enklávou domácích (kterým mnohdy stačí jen kadibudky v lese a koryto se studenou vodou).

Kdo si chce užít skromné čistoty, měl by zajet do Campingu ve Frymburku, kterému se v okolí neřekne jinak než Holandský kemp, nebo Caravan Campingu v Horní Plané. Za 60-90 korun za osobu na den poskytují nejen čistou vodu u břehu, ale hlavně dostatek sociálního zařízení na dosah ruky. Frymburští majitelé navíc neváhali podle zvyků ve své nizozemské domovině vybavit stanové městečko pračkami.

Čisté je i nedaleké veřejné tábořiště Kobylnice za dvacet korun, kde jsou k dispozici jen záchody v lese a jedna umývárna. V okolí stanů v borovém lese se ovšem neválí žádné odpadky nebo plastové lahve v ohništích. Nedostatek civilizace tak nahrazuje romantika.

Úplným opakem, kam nelze nikomu doporučit ani vkročit, se nachází o něco níže po proudu Vltavy na Radavě u Orlíku. Záchodů je tu sice asi třicet, ale naprostá většina z nich jsou ztrouchnivělé nebo zrezivělé budky těsně vedle postarších karavanů umístěných zde na věčné časy. Zápach a špína z nich čiší na sto honů. A to vše je stejně drahé jako v nesrovnatelně hygieničtější Kobylnici.

Přitom nedaleké Trhovky či Živohošť přes nevábné sociální zázemí dokáží udržet pořádek aspoň přímo mezi stany a karavany. Hned za nimi ovšem začíná zóna zábavy – tenisové kurty, volejbalová hřiště a několik kolotočářských atrakcí.

Kempy na Vranově se pohybují někde mezi oběma póly čistoty. Jejich nevýhodou je, že toalety jsou soustředěné na jedno místo a tak s dítětem nebo v jiných nesnázích jsou dvě či tři stovky metrů na záchod téměř nepřekonatelnou vzdáleností. Moraváci si také zřejmě více než Češi potrpí na tržnice, alkohol a kolotoče, protože u každého kempu je jich dostatek.

V obřím kempu Merkur na Novomlýnské přehradě je dokonce jakási pivní ranvej, kde mezi několika desítkami improvizovaných hospůdek lze zasednout k Platanu, Krušovicím, Gambrinusu, Plzni, Radegastu  a dokonce i slovenskému Zlatému Bažantovi. Kempy podél Dyje jsou obsazené téměř do posledního místa, vltavské od Lipna do Prahy přibližně jen z poloviny jejich kapacity.

Test kempů vyjde v MF DNES ve středu 1. srpna