Vlny oceánu mrznou v ledovou tříšť. Zázrak přírody u Newfoundlandu

  • 45
Tohle video vám vyrazí dech. Na první pohled to vypadá jako běžné mořské vlny, které zpěněné dopadají jako ve zpomaleném filmu na břeh. Tyhle vlny, až několik metrů vysoké, jsou ale zmrzlé. Unikátní přírodní jev byl natočený u kanadského ostrova Newfoundland.

Strhující podívaná se odehrává u břehů Newfoundlandu, v blíže nespecifikované zátoce. Jako by hory ledu valil na pláž neviditelný ledoborec. Ledová tříšť se láme jen proto, aby na ni okamžitě dolehla další vzedmutá ledová hradba.

Ojedinělé video koluje v internetovém světě už asi tři roky, společně s teoriemi i spekulacemi, které se snaží o vysvětlení tohoto výjimečného přírodního divu. 

Zeptali jsme se hydrologa Tomáše Hrdinky z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, jak tento fenomén vzniká.

U Newfoundlandu je největší příliv na světě

"Pokud video bylo natočené u pobřeží Newfoundlandu, jedná se patrně o násun ledových ker na pláž vlivem probíhajícího přílivu," vysvětlil iDNES.cz odborník s tím, že právě v oblasti Newfoundlandu je příliv největší na světě.

"V tomto případě se jev ještě může kombinovat s nějakou doznívající bouří, která mohla dát ledový příkrov – díky větru a spodním proudům, vzniklým na volné hladině daleko od pobřeží – do pohybu," upřesňuje Tomáš Hrdinka.

Na jezerech jsou příčiny ledových vln jiné

Podobný jev se výjimečně objevuje i na některých jezerech, například na Bajkalu nebo třeba na North Sand Lake v americkém Wisconsinu. Příčiny jeho vzniku jsou však jiné, vysvětluje hydrolog Hrdinka. V těchto případech souvisí s rozpínáním ledu v závislosti na jeho teplotě. Pokud je povrch jezera holý a nekryje ho sníh, který by ho izoloval, tak má led v noci, například při minus 10 °C, větší hustotu a tedy menší objem (při stejné hmotnosti, která se nemění) i plošnou velikost. Pokud v noci taková plocha promrzne a dopoledne se na slunci výrazně oteplí, zvýší se i teplota ledové plochy. A v důsledku zahřátí se zvětší, na jeden kilometr délky asi o půl metru. Tam, kde jsou k tomu vhodné podmínky, například mírný sklon dna, pak může led vystoupit na pláž do okolí jezera a vzniknou takzvané ledové návrše, uzavírá odborný výklad Tomáš Hrdinka.

Newfoundland