Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlk, medvěd a lýkovec - divočina ve slovenských horách

  3:00aktualizováno  3:00
Muránská planina v západní části Slovenského rudohoří je oázou téměř neporušené přírody, které se naštěstí vyhýbají turistické invaze. Narazit tu můžete na stopy divé zvěře a při troše štěstí se dostanete do skutečné divočiny.

Na Muránské planině najdete na 150 jeskyní. | foto: Filip ChludiliDNES.cz

Je to jeden z nejmladších národních parků na Slovensku. Ale výčet jeho tajemných zákoutí a přírodních pokladů by nebral konce.

Muránská planina, kam od 13. století jezdívali uherští králové na lov, je vlastně vápencová kra, kterou za miliony let vymodelovala voda. Je tady na 150 jeskyní a speleologický průzkum stále není u konce.
Žijí tu karpatské šelmy - medvěd, vlk, rys, divoká kočka i vydra říční. Z dravců zde hnízdí orel skalní i křiklavý.
A co se týká místní bohaté a zajímavé flóry, největší pozornost na sebe poutá endemit lýkovec muránský (Daphne arbuscula), zelený keřík, který roste na celé planetě jen tady.
Slovensko, Muránská planina
Muránský hrad
Hrad jako z románu
Výhodným výchozím bodem pro objevování Muránské planiny je obec Muráň. Nad ní se ve výšce 938 metrů tyčí na skalním bradle zřícenina Muránského hradu.
O existenci tohoto hradu jsem se dozvěděl před více jak čtyřiceti lety při četbě Bratrstva Aloise Jiráska. Tragická láska hejtmana Talafúse ke krásné, leč zrádné Márii vzněcovala mou klukovskou fantazii.
První záznamy o hradním komplexu najdeme v roce 1271 jako "castrum Mwran“. Nedobytný hrad patřil mnohým majitelům, v 15. století skutečně Janu Jiskrovi z Brandýsa a jeho bratříkům.
V první polovině 16. století tu panoval loupeživý rytíř Matej Bašo. Později hrad patřil bohatému rodu Széchyovců a Františku Wesselényimu.
Slovensko, Muránská planina
Muránský hrad
Mária Séčiová (Széchyová) byla vyhlášená krasavice a proslula pod přezdívkou Muránská Venuše.
Její láska ke grófu Františku Wesselényiovi, jejich strmý společenský vzestup, po nevydařeném povstání ještě strmější pád a  potupný konec Muránské Venuše by byl jistě skvělým námětem pro filmový trhák. Snad někdy najde svého Juraje Jakubiska...
V roce 1702 postihl Muránský hrad rozsáhlý požár a od té doby kdysi pyšné sídlo chátralo. Z okraje hradeb je kouzelný pohled nejen na kroužící krkavce, ale i daleko do krajiny.
Nešťastná Cigánka
Stejně úchvatný výhled nabízí skalnatý vrchol vápencového bradla Cigánka (935 m n. m.), který se nad obcí Muráň vypíná jako homole cukru.
Na vápencově-dolomitovém bradle roste stálezelený keřík, který nenajdete nikde jinde na světě - lýkovec muránský.
Na muránské planině se mu daří a nádherně tu kvete v puklinách nepřístupných skal. Lýkovec muránský je třetihorním reliktem, který zde přežil miliony roků a přečkal i poslední zalednění.
Slovensko, Muránská planina
Cigánka

Právě k tomuto skalnímu útvaru a k propasti pod ním se váže zajímavá pověst. Kapitán Muránského hradu zahořel kdysi vášnivou láskou k cikánské dívce a oženil se s ní.
Tvrdý vojenský chlebíček ho však často nutil pobývat mimo hrad a jeho krásná, leč žádostivá žena mu byla nevěrná.
Zoufalý kapitán potrestal záletnou ženušku vskutku tvrdě - svrhl ji ze strmého útesu na dno propasti. Od té doby nazývají lidé skalní bradlo Cigánka.
Podivné jméno
Význam zvláštního jména Muráň musíme hledat v dávných dobách. Podle jazykovědců je slovo Muráň staroslovanského původu.

Slovo morav, murav, muran či moran prý znamenalo zavodněné, močálovité místo.  
Divoká příroda
Miluji díla geniálního skotského landartisty Andyho Goldswortyho. A zde, na okraji Muránské planiny, jako bych se setkal s jeho dílem.
Bujný lesní porost se vine jako magická stezka fantazie, bělostné meandrující suché koryto jakési bájné bystřiny. Křivolaký bílý vápencový chodníček vede k zapovězenému pokladu: k ústí Javorníkové doliny.
Slovensko, Muránská planina
Řečiště v Javorníkové dolině

Javorníkovou dolinu považují gurmáni divočiny za skutečný skvost. V minulosti jí dokonce vedla turistická značená stezka, ta však již byla dávno zrušena.
Javorníková dolina je turisticky nepřístupná a pokochat se její nebezpečnou krásou lze jen za
písemného svolení Správy Národního parku Muránská planina (sídlí v Revúci).

Po celonoční bouři a nekonečných lijácích voda v bystřině protékající Javorníkovou dolinou nepříjemně stoupla.
Kluzké balvany, vývraty, veselé vodopádky, přepadávající přes skalní prahy, nádherná "cesta zarúbaná".
Uzoučký kaňon zaříznutý do strmých svahů vznikl činností krasových vod a jeho tajemství střeží nádherní a statní mloci.
Slovensko, Muránská planina
Skalní mísy a tajemné jeskyně - některé se zborcenými stropy a skalními okny a s netopýry, spolu s posvátným tichem, umocněným zurčením vod - vytvářejí kulisu nedotčené přírodní svatyně. Zážitek, který se člověku po léta vrací v jeho nejkrásnějších snech.
Muránský norik
Sotva jsem spatřil stádo koní, popásajících se na zelených šťavnatých pastvinách střežených honáky v sedlech, bylo mi jasné, že kdybych se narodil jako kůň, chtěl bych žít zde - na Veĺké Lúce.
Už v roce 1950 byl na Veĺké Lúce založen hřebčín, kde se chovali tažní koně pro lesní hospodářství a pro armádu.
Křížením hucula s plemeny norik, fjordling a hafling zde vyšlechtili nové plemeno. V roce 1995 byl mezinárodně uznán chov "norika muránského“ a od roku 1997 byl na Veĺké Lúce vyhlášen chov genové rezervy tohoto koňského plemene.
Slovensko, Muránská planina
Muránský norik

Otužilí a odolní koně jsou celoročně venku na pastvinách a procházejí zde i náročným výcvikem pro práci v lese - stahování klád.
Když jsem se svěřil pracovníkům hřebčína se svou touhou být koněm na Muráni, zasmáli se. V koňském ráji bych si prý pobyl jen čtyři roky, pak jsou odolní chlapíci již na prodej. A kdo ví, k jakému kupci bych se potom dostal.
V srpnu se každoročně na loukách u Muránskej Lehoty koná populární "Rodeo Muráň“.
Osamělé stezky

Při našich cestách muránskou divočinou jsme si do sytosti užívali volné a svobodné samoty stejně jako mohutná jelení zvěř, kterou jsme často pozorovali.
Snad jediným rozčarováním pro nás bylo setkání s tahači plně naloženými kmeny stromů na několika lesních asfaltových cestách. V Národním parku se stále intenzivně těží. 
Za rozcestím Studňa (s báječnou pitnou vodou) u bývalé horárně jsme navštívili Ĺadovou jamu - krasový závrt s pokračující chodbou, kde se zpravidla i v parném létě udržuje led.
Slovensko, Muránská planina
Ľadová jama
Na strmé stezce nad Stožkami směrem na Kĺak můj malamut Fram objevil vlčí trus (válec jelení srsti) a zanedlouho křižovaly naši stezku stopy statného medvěda.
Doporučuji číst dobře mapu: asi dva kilometry pod Kĺakem (1 409 m n. m.) je sedlová polana Nižná Kĺaková s báječnou turistickou útulnou, která po vzoru skandinávských otevřených srubů štědře poskytuje útočiště osamělým poutníkům.
O Muránské planině by se dala napsat celá kniha (ostatně knihy již o ní také napsány byly).
Zvídavému poutníkovi štědře nabízí spoustu zajímavých lokalit: skalnatou Poludnicu se vzácným tisem a mnoha dalšími rostlinnými skvosty a s nádhernou vyhlídkou na Muránský hrad, vápencový skalnatý hřeben Šarkanica (s krasovými jevy a rostlinnými poklady), pstruhový potok Dudlavka, který se prodírá skalnatým kaňonem mezi strmými skalisky Malej a Veĺkej Stožky, Hrdzavou dolinu s rašeliništěm a se vzácnou rosnatkou a s nejnižším výskytem kosodřeviny. 
Výčet tajemných zákoutí a přírodních pokladů jako by tady ani neměl konce.

Rady do batohu

Na vašich toulkách Muránskou planinou vám dobře poslouží turistická mapa Stolické vrchy – Revúca (měřítko 1 : 50 000), kterou vydalo VKÚ Harmanec.


Autoři:
Nejčtenější

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.