Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víme, které lyže jsou nejlepší. Výsledky SKI SuperTestu

aktualizováno 
Chcete začít zimní sezonu s novými lyžemi a nevíte, jak si vybrat? Inspirujte se prestižním Ski SuperTestem časopisu SKI magazín. V nejrozšířenější kategorii lyží - allroundech - které se dnes budeme věnovat, zvítězily Salomon se svým modelem X-Wing 8, Blizzard s typem G-Force Sonic IQ a Head Xenon Xi 8.0 RFB 07.

Lyžař na allroundech | foto: SKIMAGAZÍN

Jak se hodnotí

Oficiální test evropských SKI magazínů patří k největším testům lyží na světě, kromě České republiky je zveřejňován mimo jiné i v Itálii, Nizozemsku, Slovensku, Rakousku, Švýcarsku a Polsku. Testerský tým letos tvořilo 60 čtenářů Ski magazínu a lyžařských novinářů, osm lyžařských instruktorů lyžařské školy Snow and Fun Celerina a 40 profesionálních testerů, kteří byli vysláni firmami zastoupenými v testu. Data zpracovává Institut sportovního vybavení a materiálů na Technické univerzitě v Mnichově. Německý SKI magazín ostatně stál u zrodu tohoto testu.

Ski SuperTest je unikátní v tom, že místo strohého pořadí nabízí u každého modelu komplexní informace zobrazené pomocí šestiúhelníku, poskytujícího výsledky v šesti hlavních kritériích (komfort, všestrannost, obratnost/vitalita, stabilita v rychlosti, hranění a daný speciální faktor). Barevné body (červený, černý a šedý) ukazují hodnoty, kterých dosáhl daný model v každé proměnné, přičemž šedý šestiúhelník v pozadí znázorňuje průměrné hodnoty všech modelů dané kategorie.

Tak můžete na první pohled vidět, v jakých vlastnostech uspěl model lépe nežli průměr kategorie. Váhy jednotlivých hlavních kritérií jsou barevně rozlišeny: červená = vysoká závažnost, černá = střední závažnost, šedivá = malá závažnost.

K rychlé orientaci ve výsledcích testovaných lyží pak slouží hodnocení hvězdičkami, kromě toho vyznamenáváme tři nejlepší modely kategorie (pokud je bodové hodnocení shodné, tak i více) označením VIP (Very Important Product).

Každému dle jeho gusta

V tomto díle testu se věnujeme, jak jsme již zmínili, kategorii allround. Postupně pak budeme mapovat další zajímavé kategorie - slalomky, allmountain atd. Pro přehled a orientaci přinášíme základní dělení lyží.

 KATEGORIE LYŽÍ
 • Allround, lady allround
lyže spíše na měkké sjezdovky a pohodlné kroužení, je jim vlastní nižší rychlost, odpouštějí chyby - začátečník a mírně pokročilý, malá až střední lyžařská zdatnost
  High performance short turn
střední až vyšší rychlost, dobré hranění na tvrdých sjezdovkách, rychle reagující a točivé - sportovní lyžaři upřednostňující kratší oblouk, dobří až sportovně závodní lyžaři
  High performance medium turn, high performance medium turn lady
prudké svahy, střední až vyšší rychlost, dobře točivé, šetřící síly, promíjející chyby - pokročilí a sportovní lyžaři, lyžařské umění dobré až velmi dobré
 • High performance long turn
převážně vyšší rychlost; dobře drží hrany při tvrdších podmínkách; klidné při vyšších rychlostech - sportovní lyžaři upřednostňující střední a dlouhé oblouky; dobří až sportovní a závodní lyžaři
 • Allmountain, allmountain lady
ideální na měkké sjezdovce, dobré i mimo sjezdovku, drží ve všech rychlostech, všestranné, dobrý vztlak na novém sněhu - všestranní sportovní lyžaři s tendencemi jezdit v neupraveném terénu; lyžařská zdatnost: pokročilí až experti
 • Allmountain wide
řešení pro všechny, kteří se cítí stejně dobře na sjezdovce jako vedle ní; chovají se spořádaně v novém sněhu, ale nepohrdnou ani rozježděným hlubočákem či mokrým jarním sulcem -  jde o sportovní vícebojaře vhodné pro dobré až velmi dobré lyžaře
 • Freeride, freeride lady
králové a princezny panenských plání neznají špatné podmínky, ale na rozdíl od svých předků již zvládají i jízdu na sjezdovce; jde vlastně o široké allmountainy - ocení milovníci prašanu, kterým nevadí vyšší hmotnost lyží a horší chování na ledu
 • Twin tip
lyže charakteristikou a kreativním designem dobře vystihující životní styl mladých; primárně určené pro jízdu ve snow-parcích, ale stále častěji k vidění i na sjezdovkách a v prašanu - zajímavé pro všechny, kteří chtějí všestranná a lehce jezdící prkýnka

 • Bigmountain
lyže pro výjimečné dny a výjimečné podmínky v podobě čerstvého, hlubokého prašanu. Vyznačují se abnormálním vztlakem, který je dán především jejich šířkou. Ta je však současně výrazně limituje na upravených sjezdovkách a tvrdém podkladu obecně. Jejich doménou jsou dlouhé oblouky ve vysoké rychlosti, a protože jsou uskutečňovány ve volném, technicky náročném terénu, omezena je i cílová skupina, na kterou tyto speciály míří – experti, výborní lyžaři s odpovídající technikou a dostatkem zkušeností.

  • Touring
nejedná se o skialpinistické lyže v pravém slova smyslu. V rámci SKI SuperTestu byly testovány zejména modely, které se svým zaměřením velmi dobře hodí pro sjíždění, v relativně omezené míře pak také pro výstupy. Mají charakter allmountain lyží, nižší hmotnost a v kombinaci s touringovým vázáním velmi široké pole využití. Podle své šířky jsou dále dělené na podskupiny allround a freeride.

SKI SuperTest - kategorie allround
Allround carvery: vyvážené a nikdy agresivní

SkimagazínPři příjezdu do středisek na nás místo hlubokého prašanu obvykle čekají více či méně urolbované pisty. Abychom si jízdu i za těchto podmínek užili, potřebujeme lyže, které nás budou na slovo poslouchat, odpustí nám nějakou tu technickou nedokonalost a zároveň přinesou dostatek zábavy. Lyže nenáročné, přizpůsobivé – zkrátka allroundy.

"Typický allroundový lyžař střídá sportovní řezané oblouky s pohodově sesouvanými," popisuje cílovou skupinu této kategorie Herbert Buchsteiner, produkt manažer Atomiku. "Lehké allroundy podporují zatáčení, točí velmi lehce i v nízkých rychlostech. Přitom dávají potřebný pocit bezpečí."

Proto se lyže této kategorie hodí pro začátečníky i pokročilejší lyžaře. "Kdo neovládá carving, těžko se to naučí na široké a málo vykrojené lyži. A také kdo jezdí převážně na sjezdovce, nepotřebuje lyži, která je ve středu širší než 75 mm," potvrzuje i Christian Pichler z firmy Nordica.

Proto jsou v našem testu u  allroundů nejdůležitějšími kritérii komfort a točivost, které jsou zohledněny více než všestrannost, obratnost/vitalita, hranění a stabilita v rychlosti.

Lyže kategorie allround byly testovány za optimálních podmínek na exkluzivně připraveném testovacím svahu. Sjezdovka měla vyloženě mírné i středně prudké úseky, ale také krátkou prudkou pasáž. Prostě všechno, co vás může během dne na lyžích potkat.

 

Allroundy

  Silné stránky
  + Jsou velmi všestranné, hodí se jak pro méně rutinované, tak pro sportovně orientované lyžaře.
  + Jsou ideální pro uvolněné carvování, vyžadují málo síly.
  + Odpouštějí chyby.
  Slabiny
  - Ve vysoké rychlosti jsou méně klidné než high performance modely.
  - Hranění na ledu je horší.

Hodnocené allroundy


Salomon X Wing 8


Premiantem kategorie allround je firma Salomon se svým modelem X-Wing 8. Tato lyže těží z hodnocení v klíčové proměnné točivost, které odpovídá průměru kategorie, stejně tak jako z hodnocení komfortu, které je nejvyšší ve své kategorii. Velmi dobré hranění zajistí podle testerů začátečníkům bezpečí a pokročilým potřebnou agresivitu. Devizou tohoto modelu jsou krátké a střední oblouky.
Více: www.amersports.cz


Blizzard G-Force Sonic IQ

Nejlepší hodnocení v klíčových proměnných komfort a točivost katapultovalo lyži G-Force Sonic IQ na druhé místo této kategorie. V podstatě nejeví žádné slabiny, odhlédneme-li od lehce podprůměrného hodnocení hranění. Testeři vnímají tuto lyži jako sportovní a doporučují ji sportovním lyžařům hledajícím pohodlnou, točivou a všestrannou lyži.
Více: www.blizzard.cz


Head Xenon Xi 8.0 RFB 07

Co se týče točivosti, nezadá si s lyže XENON Xi 8.0 RFB 07 s žádnou lyží této kategorie. A také výborné výsledky v druhé proměnné komfort pak vedou samo sebou k umístění na třetí příčce v kategorii allround. Testeři tento model doporučují  začátečníkům a pokročilým, kteří nemusí být vždy nejrychlejší. Silné stránky této lyže jsou krátké a střední oblouky při střední rychlosti.
Více: www.head.cz


K2 Apache Hellfire

Model Apache Hellfire přesvědčí vedle svého velmi dobrého hodnocení v klíčové proměnné komfort také svým skvělým hraněním. Proto měli testeři u této lyže pocit pohodlí a bezpečí. Odhadují tuto lyži jako točivou a živou s takovou dávkou sportovnosti, aby neztratila stabilitu a bezpečnost. Lyže se širokým záběrem pro začátečníky, mírně pokročilé i pokročilé.
Více: www.points.cz


Stöckli Spirit Globe

Přes velmi dobré hodnoty v klíčových proměnných komfort a především točivost nedosáhl Spirit Globe na stupínek vítězů. Podle testerů se tato lyže sice hodí pro začátečníky, své opravdové sportovní kvality však projeví až u pokročilých lyžařů. Ti ocení její živost při krátkých a středních obloucích. Ale i začátečníci si s touto lyží užijí spoustu legrace.
Více: www.cefrysport.cz


Atomic Drive 7 Scandium

Model Drive 7 Scandium neposkytuje bezpečí jen díky svému výjimečně dobrému hranění. Také z jiných důvodů se testerům jevil jako pohodlný allround model pro krátké a střední rádiusy. V klíčových proměnných komfort a točivost leží těsně nad nebo na průměru své kategorie. Při rychlých dlouhých obloucích mu ale trochu chybí stabilita. Proto jej testeři doporučují hlavně začátečníkům a mírně pokročilým.
Více: www.amersports.cz


Rossignol Zenith Z3 Oversize

Zenith Z3 Oversize se pohybuje v každé proměnné minimálně buďto nad, nebo pod průměrem. Výborná hodnota nejlépe v jedné z klíčových proměnných by ho posunula daleko dopředu. Testeři vidí tuto lyži jako vyvážený model pro začátečníky a pokročilé lyžaře. Je jedno zda krátké, střední nebo dlouhé oblouky, tato lyže s vámi půjde do všeho bez problémů.
Více: www.rossignol.com


Dynamic VR 17


V klíčové proměnné točivost si VR 17 vede ještě stejně dobře jako průměr kategorie, slabiny však vykazuje v druhé klíčové proměnné komfort. Testeři tuto lyži  doporučují především začátečníkům a nepříliš sportovním pokročilým lyžařům, kteří jezdí hlavně střední oblouky, při nichž spoléhají na zabudovaný rádius. Při trochu větší všestrannosti by se lyže umístila lépe.
Více: www.amersports.cz


Fischer RX Red Heat RF

Model RX Red Heat RF boduje ve čtyřech z šesti proměnných velmi dobře, avšak ne v obou klíčových, tedy v komfortu a točivosti. Testeři tuto lyži doporučují jako model pro sportovní a pokročilé lyžaře. Pro začátečníky není příliš vhodná, jelikož vyžaduje sílu, sportovní jízdu a techniku. Kdo však má rád rychlost a střední až dlouhé oblouky, je tu na správném místě.
Více: www.fischer-ski.cz


Dynastar D’ Stinct Limited

Model D’ Stinct Limited bohužel nedokáže bodovat v důležitých klíčových proměnných komfort a točivost. V dalších čtyřech proměnných si ale vede velmi dobře. Testeři viděli nedostatek především v disharmonickém průjezdu obloukem, kdy lyže neposkytuje dostatek jistoty. Přesto ji doporučují začátečníkům a pokročilým, kteří už ovládají techniku a preferují kratší a střední oblouky.
Více: www.dynastar.cz


Nordica Speedmachine Mach 1 XBi CT

Model Speedmachine Mach 1 XBi CT drží s ostatními modely své kategorie krok jen v proměnné vitalita/živost. Dolů ho táhnou především nízké hodnoty v klíčových proměnných komfort a točivost. Testeři však přesto našli několik pozitivních aspektů, především pro pokročilé a velmi dobré lyžaře. Tam lyže projeví své silné stránky, pro začátečníky je příliš sportovní.
Více: www.nordica.cz


Kompletní výsledky SKI SuperTestu najdete jako každý rok ve speciálu časopisu SKI magazín, v jeho lednovém a únorovém čísle, a na www.skimagazin.cz.

SKI SuperTest - kompletní výsledky hlavního testu a freeridetestu SKI magazín leden - test dámských freeride modelů a twin tipů SKI magazín únor - test bigmountain a touring modelů

www.skimagazin.cz - informace ze zákulisí testu, rozhovory, reportáže, výsledky. Portál každého lyžaře.

V příštím díle se můžete těšit na test slalomek, lyží pro pokročilé a zdatné lyžaře.

Autoři:
Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Další z rubriky

Alta Badia
Pravé lyžování po italsku: od chaty k chatě za knedlíky a vínem

Lyžařské středisko v samém srdci Jižního Tyrolska nabízí ve výškách od 1 300 do 2 500 metrů zhruba 130 kilometrů sjezdových tratí. Byť jsou skvěle upravené a...  celý článek

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře
Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí návštěvníkům příjemné jarní lyžování, navíc bez...  celý článek

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...
Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů vás v Saas-Fee dostane do neskutečné...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.