V některých přírodních nádržích v Česku se kvalita vody zhoršuje, na snímku Lipno, kde je však voda velmi čistá a vhodná ke koupání.

V některých přírodních nádržích v Česku se kvalita vody zhoršuje, na snímku Lipno, kde je však voda velmi čistá a vhodná ke koupání. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Tropický víkend u vody. Kde se dobře vykoupete a kde řádí sinice

  • 3
Většina přírodních koupališť v Česku je stále vhodná ke koupání, v některých se ale kvalita vody kvůli horku pomalu zhoršuje. Zatímco na Moravě je kvalita vody na většině koupališť v pořádku, v některých lokalitách jihočeské nádrže Orlík hygienici koupání zakázali kvůli nadměrnému množství sinic.

V Jihomoravském kraji se zhoršila kvalita vody jen v nádržích Letovice a Palava na Blanensku, kde měla zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. "Znamená to, že je kalná nebo může zapáchat rybinou. Pro lidi ale nepředstavuje žádné nebezpečí a dá se v ní bez problémů koupat," uvedl Miroslav Staněk, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální jihomoravské hygienické stanice.

Dobrá situace je i na Brněnské přehradě, která měla na konci června zhoršenou jakost vody. I tak ale byla vhodná k rekreaci. Podmínky se nyní opět dostaly do normálu.

Tip iDNES.cz

V Blovicích na Plzeňsku nově otevřeli koupaliště bez chemie ve formě biotopu. Podobné letos v létě otevřeli i v pražském Radotíně, zájem lidí je obrovský.

Nové koupaliště v Blovicích má zajímavost, dvě laguny, které na výšku dělí několik metrů. Z jedné do druhé vede skluzavka.

Voda vhodná ke koupání je ve všech nádržích v Moravskoslezském kraji. Hygienici tento týden prověřovali nádrže na Opavsku, Karvinsku a Bruntálsku a laboratorní analýzy ukázaly u všech vzorků vyhovující kvalitu.

Lidé se mohou bez obav koupat v Plumlovské přehradě na Prostějovsku i v jezerech Poděbrady u Olomouce. Jen v Plumlovské přehradě se kvalita vody v posledních dnech mírně zhoršila. Zhoršila se také ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku a v přehradě Bystřička na Vsetínsku. Hygienici zjistili vyšší množství chlorofylu a sinic. Zdravým lidem ale nehrozí potíže, voda je stále ke koupání vhodná.

Relativně čistá je zatím voda v koupalištích Pardubického kraje, mírně se zhoršila jen v přehradě Seč na Chrudimsku a některých rybnících. V Libereckém kraji je nevhodné ke koupání koupaliště Sluníčko v Chrastavě. Zhoršenou jakost vody mají čtyři koupaliště na Českolipsku. Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží platí pro Máchovo jezero.

Limit pro první stupeň znečištění překračuje obsah sinic ve vodě koupaliště v Chabařovicích. Ostatní koupaliště v Ústeckém kraji jsou zdravotně nezávadná.

Zhoršenou kvalitu vody ukázaly rozbory vzorků například také na přehradě Skalka u Chebu na Karlovarsku. Dobré podmínky ke koupání mají naopak plavci například na přehradě Jesenice u Chebu.

Pozor na sinice

Nadměrné množství sinic může způsobit zdravotní potíže hlavně dětem a lidem s oslabenou imunitou.

Na rozdíl od rybníku Hnačov na Klatovsku, který má s kvalitou vody kvůli sinicím problémy každoročně, mohou i lidé v Plzeňském kraji najít dostatek venkovních koupališť s kvalitní a nezávadnou vodou. Dobré koupání nabízí přehrada Hracholusky u hráze a soustava plzeňských rybníků včetně největšího Boleveckého rybníka.

Na Orlíku zakázali hygienici koupání na více místech

Na jihočeském Orlíku zakázali hygienici koupání u tábořiště Vojníkov a v Podolsku. Podle rozborů není v ideálním stavu ani třetí sledovaná lokalita u Orlíku. Také na Radavě je zhoršená kvalita vody.

Nejlepší hodnocení získaly lipenské pláže v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou. Z pěti stupňů obdržely nejvyšší možný, podle hygieniků se jedná o vodu vhodnou ke koupání.

Zhoršenou kvalitu vody hlásí středočeští hygienici na jezeře v Poděbradech a v biotopu Mcely na Nymbursku. Trojka zůstává také na všech středočeských lokalitách nádrže Orlík a v písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku. V Hradišťku na Kolínsku, Živohošti na Slapské přehradě na Příbramsku a na Tyršově koupališti v Rakovníku má voda pouze zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti.