VIDEO: Split a Trogir, jedna z nejmalebnějších měst na Jadranu

  • 30
"Je to nejkrásnější město na světě a v jeho okolí," tvrdí Spliťané o svém domově. Svou příští cestu do Chorvatska zkuste nasměrovat právě sem. Místní totiž až tolik nepřehánějí.

Po léta bylo Chorvatsko pro Čechy jakousi zemí zaslíbenou. Mají totiž moře a není to tak daleko. A i když mnohé letos od cesty k Jadranu odradily nové zákony komplikující hladký vstup do země, i tak bude jistě hodně těch, co sbalí kufry a naberou tento tradičně oblíbený směr.

Zajímavou destinací je třeba střední Dalmácie. Tak co zkusit letos nezapustit kořeny na jednom místě a trochu se tu porozhlédnout. Centrem a cestovní křižovatkou této oblasti je město Split, proto se stává skvělou cestovatelskou základnou. 




Malebný Split

"Dosud byl Split hlavně tranzitním městem, ale snažíme se, aby se tu turisté zdrželi i déle. Už se to pomalu děje, proto tu opravujeme hotely a pořádáme různé kulturní akce," uvedla Nasja Lizatović z Chorvatského turistického sdružení dalmatsko-splitského.

Ve Splitu je totiž hodně co obdivovat. Spleť malebných uliček v historickém centru musí okouzlit i nejzatvrzelejšího cynika.

Zachovalé historické sklepení ve zbytcích paláce zakladatele města římského imperátora Diokleciána s řadou původních artefaktů je dalším lákadlem, za který dáte 25 HRK (1 kuna HRK = 3,50 Kč).

Příjemné posezení nabízí třeba opolštářované schodiště u kostela či rozsáhlá pobřežní promenáda – riva, na které to žije ve dne v noci.

Ceny jsou srovnatelné s českými

Řada restaurací láká na jednoduše upravené výborné mořské ryby, a i když jsou pro nás poněkud dražší (hlavní jídlo v běžné restauraci 50–100 HRK, mořské speciality až 150 HRK), stojí za to aspoň jednou ochutnat.

Právě nemalé ceny v místních restauracích po léta řeší naši dovolenkáři zásobami z domova, i když je to dnes už trochu zbytečné. Je pravda, že oproti českým restauracím jsou ty místní o něco dražší, ale ceny potravin v supermarketech nebo tržnicích jsou podobné našim.

Zajímavý je ovšem fakt, že domácí platí stejné ceny jako turisté, ale jejich průměrný plat je oproti našemu o něco nižší. A jelikož koruna letos značně posílila, nemělo by být pro nás v Chorvatsku zase tak nebezpečně draho.

Upečte si sopárnik

Ve Splitu se jen tak na ulici občerstvíte řádově za 5 HRK – tolik dáte za porci zmrzliny (někde o 1 HRK víc) nebo za díl tradičního sopárniku, původně jídla chudých, nyní oblíbené turistické pochutiny.

Dělá se velmi jednoduše: z mouky a vody smíchané těsto se na sucho upeče jako velké placky, plněné mangoldem (podobný špenátu – roste tu jako plevel), s posekaným česnekem a cibulí, vše zalité olivovým olejem. Jednoduché a skvělé.

Výlety do Solině a Trogiru

K místní letité historii patří i přilehlá Soliň – kdysi centrum této oblasti římského impéria, z kterého zbyly jen zachovalé trosky amfiteátru.

Skvělým tipem na výlet ze Splitu je ovšem městečko Trogir, které se v centru pyšní neméně malebnými zákoutími i impozantně zdobeným kostelem se skvostnou pokladnicí.

Zážitkem je pak místní tržiště plné barev, vůní a v neposlední řadě chutí. Seženete tu vše od květin přes ovoce, zeleninu, olej, alkohol, sýry i skvělý místní pršut až po čerstvé mořské ryby a jiné potvůrky. A za přijatelné ceny.
 
Protože Split je přeci jen velké město, pokulhává za běžnými letovisky s možnostmi koupání. Městská pláž Bačvice byla sice za první republiky vyhlášenými lázněmi, ale jejich sláva dávno pominula.

Na pláž na blízké ostrovy

Stačí však vyjet kousek za město nebo trajektem na jeden z blízkých ostrovů (ceny: 25–30 HRK za osobu, cca 150 HRK za auto včetně řidiče). Díky přístavu a trajektové dopravě se odtud dostanete nejen na turisty oblíbené ostrovy Brač a Hvar, ale třeba i do Itálie. Nedaleko jsou i známá letoviska Omiš či Makarska.

A především je ale Split z centra Evropy čím dál lépe přístupný. "České turisty u nás vždy rádi vítáme a nyní se sem dostanou rychleji díky nové dálnici ze Záhřebu. Takže můžou ráno snídat v Praze a povečeřet už u nás ve Splitu," usmívá se Zdravko Banović, který patří k místním nejstarším pracovníkům v turismu.

Do Splitu letecky už od 833 Kč 

Ano, právě autem zatím do Chorvatska nejraději přijíždíme, ale proč se trmácet dvanáct hodin na dálnici, když tam můžeme být už za dvě hodiny. Split má totiž i letiště a přímý spoj z Prahy a Ostravy. Cena letenky záleží samozřejmě na sezoně a na společnosti (např. ČSA, Croatia Airlines).

Nejlevnější letenky sem nově poskytuje nízkonákladová společnost Sky Europe, která nyní od června nabízí letenku do Splitu včetně poplatků od 833 Kč za osobu.

"V sezoně se do Splitu létá několikrát týdně a na letišti pak není problém pronajmout auto, takže tu člověk může být i nadále pojízdný," objasňuje Nasja Lizatović. Ubytování ale radí rezervovat předem. "Díky internetu to už není problém, v plné sezoně se totiž může stát, že seženete už jen předražené."

Tipy na ubytování

Kromě řady hotelů je tu samozřejmě možnost i  oblíbeného a levnějšího privátního ubytování. Ve Splitu jej nabízí i řada lidí jen tak na ulici v přístavu, před nimi ale Nasja varuje: "Je to neověřené ubytování, pak se může stát, že zaplatíte 200, 300 HRK a zjistíte, že jste v nějakém malinkém pokojíčku, který se vám vůbec nelíbí," vysvětluje.

"Podle zákona už musí být i priváty kategorizované, tedy ověřené, a tedy i ceny mají podle kategorie. Za dvoulůžkový pokoj je to tak 20–40 eur za den a  na místě je seženete přes turistické agentury nebo infopulty, které jsou v každém městě,“ uzavírá Nasja Lizatović.

Chorvatsko, Split

Chorvatsko, Split

Chorvatsko, Split

Chorvatsko, Split

Chorvatsko, Split

Chorvatsko, Split

Chorvatsko

Chorvatsko, Trogir - tržiště

Chorvatsko, Trogir

Chorvatsko, Trogir

Chorvatsko, Trogir

Chorvatsko