Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Větrné mlýny Labských pískovců

aktualizováno 
CHKO Labské pískovce a Národní park České Švýcarsko nejsou jenom domovem pitoreskních pískovcových skal a divokých soutěsek. V minulosti se tady točilo také mnoho větrných mlýnů, jejichž hustota zde byla z celého území Čech nejvyšší. Chcete-li vidět, co z těchto mlýnů zbylo, vezměte kolo a vydejte se na Děčínsko.

Kde se tu vzaly větrné mlýny?

Výstavba větrných mlýnů měla v minulosti přirozenou vazbu na přírodní poměry a zákonitosti. Na území Čech sloužily větrníky především jako doplněk k síti mnohem efektivnějších vodních mlýnů a vznikaly hlavně tam, kde byl výrazný nedostatek energeticky významných vodních toků. Bylo to v oblastech, kde vodní toky buď úplně chyběly anebo trpěly po velkou část roku slabým průtokem.

Tyto podmínky zařídila příroda právě na pískovcových plošinách severně od Děčína, kde srážková voda rychle mizí přes propustné podloží přímo do podzemí. Místo potoků tady proto často můžeme vidět pouze suché, bezvodé rokle.

Vyhlídka na Hřensko

První z bývalých větrných mlýnů, ke kterému nás naše putování zavede, stojí u vesnice Janov, pouhé 3 km od známého Hřenska.

Na kole se k němu dostanete po úzké a místy dost strmě stoupající silničce, která na krátkém úseku překonává 200 výškových metrů.

JAK SE TAM DOSTAT

Přístup do oblasti Národního parku České Švýcarsko je jednoduchý a více než jasný. Hlavním východiskem je Děčín, kam vede pro většinu obyvatel ČR nejobvyklejší cesta autem i vlakem přes Ústí nad Labem a dále podél řeky Labe. Do Hřenska a dalších vesnic na území Českého Švýcarska se z Děčína dostanete jenom autem, popřípadě autobusem. Vlakem můžete z Děčína sice pokračovat ještě 10 km do Dolního Žlebu, který leží naproti Hřensku, není tam však most a přívoz bývá v provozu pouze během hlavní turistické sezony.

ITINERÁŘ TRASY

Hřensko – Janov, mlýn (4km) – Růžová, mlýn (8km)– Arnoltice, mlýn (11 km) – Labská Stráň, vyhlídka (15 km) – Arnoltice (19 km) – Bynovec (21 km) – Kámen (22 km) – Ludvíkovice (25 km) – Huntířov (29 km) – Františkův vrch, mlýn (30 km) – Brložec (31 km) – Dobrná (33 km) – Děčín, nádraží ČD (42 km).

MAPY

SHOCart 1:75 000, č. 101, Českosaské Švýcarsko (cykloturistická)
SHOCart 1:50 000, č. 01, Českosaské Švýcarsko – Šluknovsko
KČT 1:50 000, č. 12-13, Českosaské Švýcarsko.

Prudký výšlap si však můžete zpestřit zastávkou u Janovské vyhlídky nad Hřenskem, kde se od zákrutu silnice otevírá pěkný pohled na nejnižší obec v ČR. Mimochodem zvláště v době vrcholné sezony odtud vypadá Hřensko mnohem lépe než zezdola – záplava stánků s kýčovitým zbožím, záplava zapáchajících aut ani davy hlučících turistů odtud nejsou vidět.

Janovský větrník

Bývalý janovský větrník stojí západně od obce osamoceně v poli vedle žluté turistické trasy. Pochází z roku 1844 a z doby jeho činnosti se zachovalo jenom pár drobných zpráv: obsluhu zajišťoval jeden pracovník a ve mlýně se semlelo 50 měřic obilí ročně.

Provoz byl ukončen někdy v průběhu dvacátých let 20. století. Po odstranění mlecího zařízení a větrného kola byl vnitřek kamenné budovy upraven na dva byty, v nichž se bydlelo až do roku 1946.

Po odsunu Němců opuštěný mlýn chátral, tak jako všechny ostatní větrné mlýny v okolí. Jednou za hasičského cvičení se dokonce stal cvičným střeleckým terčem a jeho zdivo bylo na některých místech poškozeno. Naštěstí se však po čase dostal do soukromých rukou a ušel tak zkáze.

Po rekonstrukci z konce šedesátých let 20. století je mlýnská budova užívána až do současné doby jako soukromý rekreační objekt. Hezká je dnes zvláště poloha v krajině a zachované zdivo z krásně opracovaných pískovcových kvádrů.

Růžovský a arnoltický větrník

K dalšímu větrnému mlýnu stačí popojet za sousední vesnici Růžová (4 km). Stojí na návrší Petřín jižně od obce naprosto ukryt v lese. Na rozdíl od janovského větrníku je celý obrostlý břečťanem a zdobí jej pětikřídlé větrné kolo.


   Větrný mlýn v Arnolticích

Přestože se jedná o pouhou atrapu, počtem křídel koresponduje s původním zařízením a dnes nemá na území ČR obdobu (všechna dochovaná klasická větrná kola mají pouze 4 křídla).

Budova bývalého růžovského větrníku slouží jako penzion s interiérem v loveckém stylu, který je určen především movitějším turistům ze zahraničí.

Ani k dalšímu větrníku nemusíte jezdit dále než do sousední vesnice - Arnoltice. Zachovala se z něj podobně jako v Janově pouze kónická kamenná stavba, která již od konce 19. století slouží k bydlení. Bývalý mlýn stojí dnes uvnitř vesnické zástavby, prochází kolem něj modře značená trasa.
 
Zvláštnosti severočeských větrníků

Původní větrné kolo růžovského větrníku vykazovalo kromě pěti křídel i další méně obvyklý parametr – v dobách provozu nebyla plocha jednotlivých křídel vyplňována ručně dřevěnými destičkami jak bývalo v českých zemích obvyklé, ale mechanizovaně řadou naklápěcích žaluzií.

Tyto žaluzie stejně jako pětikřídlé kolo, jsou doloženy také z dalšího severočeského větrníku v Horním Podluží-Světlíku. Souvisí to pravděpodobně s blízkostí německých nížin, kde větrné mlýny vykazovaly technicky vyšší úroveň než v českých zemích.

Vyhlídka na Labe z "orlího hnízda"

Pokud se octnete v Arnolticích, určitě se zajeďte podívat do vesnice Labská Stráň. Asi půl kilometru za ní se totiž nachází penzion Belvedere přilepený jako orlí hnízdo na skálu přímo nad hlubokým kaňonem Labe.Grosser Zschirnstein

Vyhlídka na hladinu největší české řeky z výšky 130 m je odtud překrásná hlavně ráno, kdy se do protilehlých skalnatých svahů opírá slunce. Z luk nad vesnicí Labská Stráň je hezky vidět také šikmo ukloněná stolová hora Grosser Zschirnstein na německém území, která patří k neodmyslitelným siluetám pestře modelované krajiny Českosaského Švýcarska.

Z Labské Stráně vede pouze jediná cesta zpět do Arnoltic. Zde máte na vybranou: buď se vrátit zpět přes Růžovou a Janov do Hřenska anebo putovat přes Bynovec a Kámen do Děčína. Při druhé variantě se nabízí ještě možnost zajížďky ke čtvrtému bývalému větrnému mlýnu, který stojí nad osadou Františkův vrch u Huntířova.

 

Vyhlídka z Belvedéru do údolí Labe

Hřensko z Janovské vyhlídky

Větrný mlýn v Arnolticích přestavěný na rekreační objekt

Větrný mlýn v Růžové slouží jako penzion v loveckém stylu.

Lidová architektura Českého Švýcarska

Silueta pískovcové stolové hory Grosser Zschirnstein v Německu

Autoři:
Nejčtenější

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Další z rubriky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.
Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti kamaráda. Jirka žije ve Vietnamu nějaký ten...  celý článek

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.