Světová rarita. Místo, kam udeří přes milion blesků ročně

Není blesku bez hromu. Tato pravda neplatí pouze na jediném místě planety: na jihu venezuelského jezera Maracaibo, kde se každou noc odehrávají extrémní bouřky, kterým někdo vypnul zvuk. I když jen na první poslech.

Zbývá půlhodina do půlnoci a chatka, která se přede mnou na několika kůlech zvedá nad hladinu venezuelského jezera Maracaibo, se během minuty dvacetkrát jasně osvětlí. Pak znova a znova. Catatumbské blesky proslulé neslyšností potvrzují, že se během této noci nepředvádí ve svém klasickém cikcak tvaru, ale na mžik rozzáří celou oblohu. Jako by andělé na nebi nahazovali pojistky, které jim hned po naskočení zase vypadnou.

Chatka před námi připomíná scénu z válečného filmu, kterému někdo vypnul zvuk. Představuji si, že takto neslyšně se mým prarodičům ve středních Čechách jevilo bombardování Drážďan. Bouřka probíhá bez hluku. Jediné, co majestátní ticho narušuje, je nehorázné chrápání mého tlustého venezuelského průvodce Juana, jenž svůj metrák a půl uložil do houpací sítě ze všech stran důmyslně kryté moskytiérou.

Nebeský maják

Catatumbské blesky jsou ikonou západovenezuelského státu Zulia. Dostaly se na jeho znak i vlajku, zpívá se o nich v hymně. Místní umělci jimi plní obrazy i básně. Rybáři jim říkají „maják Maracaiba“, protože díky nim mohou na tmavých vodách bez rizika plout i po západu slunce. Elektrické výboje tu oblohu nad jižní části druhého největšího jezera Jižní Ameriky, které na dně skrývá bohaté zásoby ropy, s jistotou prosvěcují každou noc od soumraku až do rozbřesku.

„Blesková“ čísla

V Catatumbo připadá v průměru 250 blesků na km², což nezní nijak monumentálně, byť to z oblasti dělá největší atmosferickou elektrárnu planety. Je ale třeba si uvědomit, že Maracaibo je obří jezero o 13 210 km². Bouřky, při nichž podle místní ekologické organizace AZUL (i podle BBC a řady dalších zdrojů) ročně uhodí na 1 176 000 blesků, se odehrávají jen na jižní částí vodí plochy nad necelými 5000 km². Ne všechny noci je bleskobití stejně intenzivní, ale někdy může pozorovatel zaznamenat až 60 výbojů do minuty. Průměr na den činí 3 222, maximum je až i 40 tisíc.

Catatumbo je považováno za globální centrálu blesků, kde jich ročně na kilometr čtvereční připadne 250. Může za to skutečnost, že Maracaibo připomíná díky obehnání Andami salátovou mísu. Do ní od vyhřátého Karibiku přicházejí teplé proudy větru, které narazí do studených vrstev vzduchu, a po jejich promíchání tak dochází ke každodenní bouřce. A právě bouřky a pozorování blesků představují jednu z hlavních turistických atrakcí Venezuely. Samozřejmě vedle stolových hor, safari v tamních savanách llanos a Angelova vodopádu (Salto del Ángel), jenž s 979 metry výšky nemá na planetě konkurenci.

Jenže Catatumbo je odlehlý kousek země. Nejjednodušeji se sem lze dostat na organizovaném výletu z města Mérida, odkud většina návštěvníků spíše vyráží na horské treky. Průvodce, řidič a kuchař v jedné osobě Juan mě společně s britským baťůžkářem po prudkém výjezdu a ještě prudším klesání vyveze přes hřeben do zapadlé vesnice jménem Puerto Concha. Zde se s věcmi nalodíme na bárku, která nás 40 minut veze mezi místními lekníny k nocležišti.

Říčka, která se líně vleče, je úplně černá. V tropickém slunci se leskne jako dlaždičky v pohřebním ústavu. Nad ní přelétají letky ptáků, vidět jsou i tukani a nezaměnitelně o sobě dávají vědět vřešťani, kteří si při přeskakování ze stromu na strom pomáhají ocasem. Když se sem v noci vrátíme a Juan reflektorem přejíždí hladinu, vidíme podle červených odlesků očí, že je plná kajmanů.

Ubytujeme se kousek od ústí říčky do jezera v prostých dřevěných chatkách na kůlech, které si tu před příjezdem Evropanů stavěli už indiáni. Ostatně právě kvůli nim dal florentinský objevitel Amerigo Vespucci zemi jméno „Malé Benátky“. Tedy ono zvukomalebně znějící Venezuela. Náš domov na jednu noc nemá z jedné strany stěnu. To abychom mohli z houpacích sítí, které rozvěsíme mezi trámy podpírající plechovou střechu, dobře pozorovat blesky.

Blesky u venezuelského jezera Maracaibo

A přece duní!

Juan zapojí benzinový generátor a uklohní špagety s mletým masem. To už se smráká a na potemnělém nebi se nesměle klubou první blesky. Za chvíli už nestíhám počítat, kolik jich do minuty chvilkově zruší tmu. Přestože máme smůlu a nevidíme je v divoce křivolakých liniích, jako je lze najít na snímcích na internetu, je to úžasné atmosférické divadlo, na jehož pořádné zachycení mi bohužel chybí pořádný foťák a ještě více stativ.

Po půlnoci zalehnu a nařizuji si budíka na třetí hodinu s nadějí, že by blesky mohly takhle nad ránem dostat svůj typický tvar. Jenže probudím se už kolem druhé, protože nohy ve spacáku mám úplně mokré. Venku řádí bouřka s jasnými blesky i pořádně dunivými hromy a poryvy větru nezavřenou stěnou vrhají dovnitř déšť. Slejvák švihá do plechové střechy se zápalem rockového bubeníka a brzy se ukazuje, že ani ona není pořádně utěsněná, takže se musím stáhnout ještě více do hloubi chaty, odkud se mi směje suchý Juan.

Blesky u venezuelského jezera Maracaibo
Blesky u venezuelského jezera Maracaibo

Blesky u venezuelského jezera Maracaibo

Tvrdí, že takový živel, při němž zcela obyčejně hřmí, tu za svého průvodcování nepamatuje. Nechce se mi tomu věřit a po návratu do Méridy po krátkém surfování na internetu zjistím, že podobný zážitek měli i jiní návštěvníci Catatumba. Prostě tamní blesky nejsou nějak tajuplné a speciální, byť tak o nich Juan pábil. Jsou to atmosférické výboje jako v jakémkoliv jiném koutě světa a jako takové jsou i „ozvučené“.

Že po většinu pozorování nic neslyšíme, je dáno prostým faktem, že k nám jako vzdáleným pozorovatelům hrom na rozdíl od světla přes hladinu nedolehne, pokud se nám ovšem mračna neroztrhnou přímo nad hlavou. Pro Venezuelany je však z marketingového hlediska pochopitelně lepší opakovat mýtus o unikátních neslyšitelných blescích, na který lze k návštěvě přilákat další zvědavce.

Bohužel pro ně, i v bouřkové metropoli platí, že není blesku bez hromu. Nicméně i tak se to představení na obloze vyplatí vidět. A v některých případech i slyšet.

MAPA: Catatumbo

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...