Velký Javor: na trati Světového poháru

  • 19
Je to, co by kamenem dohodil, ale přitom to tak trochu voní lyžařskou exotikou. Tou příhraniční. Lyžařský areál Velký Javor s patnácti kilometry sjezdovek leží na německé straně Šumavy. Co vám nabízí?

Na nejvyšší hoře bavorskočeské Šumavy

Nejdřív pohodlná kabinová lanovka a pak dvoumístná kotva. Za chvíli vystupuji v nadmořské výšce 1456 metrů na německém vrcholu Velký Javor, na nejvyšší hoře bavorskočeské Šumavy, a kochám se výhledem.

Nalevo mám radarovou a meteorologickou stanici NATO, napravo hory a bizarní postavičky, které "malovala" sama příroda. Takhle nějak to musí vypadat v lyžařském ráji, napadá mě, když si fotím ty do sněhu zahalené stromy.

A pak rychle mířím dolů - čeká mě závodní sjezdovka, která splňuje mezinárodní parametry pro pořádání světového poháru ve slalomu a obřím slalomu. Je sice tvrdá a rychlá, ale také dostatečně široká a především téměř prázdná. Dovoluje mi na urolbované sjezdovce vykrajovat krásný dlouhý oblouk.

Tři sjezdovky

Přímo z vrcholu Velkého Javoru, který se nachází jen pár kilometrů od našich hranic, se můžete vydat dolů třemi trasami. Východní sjezdovka, označená černou barvou (je to trať pro náročnějšího lyžaře), však bývá často plná drobných kamínků.

Uprostřed vede již zmiňovaná trať světového poháru, úplně napravo pak svah, kterému se říká Šumava. Jde o středně těžkou (červeně označenou) sjezdovku. Je sice krásně široká, ale bývá plnější, sjíždějí se zde lyžaři, které nahoru vyvezla jak kabinová lanovka, tak šestimístná sedačka.

Za pozornost stojí i další lanovka a vlek určené spíše pro nenáročné lyžaře. Tyto svahy se stanou rájem vašich dětí, je to však také ideální místo, kde si můžete pořádně natrénovat carvingový oblouk. V této části Javoru najdete i snowboardový funpark se spoustou atrakcí.



Z vrcholu Velkého Javoru se můžete vydat po černé trati (nalevo),
kde se jezdí světový pohár, nebo po méně obtížné sjezdovce.

Bavorský Mont Blanc

Středisko mám již projeté a znovu kabinovou lanovkou vyjíždím na vrchol Velkého Javoru. Tomuto německému kopci přezdívají Král Bavorského lesa nebo také Mont Blanc Bavorského lesa. Místní dodávají, že když je hezky, můžete odtud zahlédnout i vrcholky Alp.

Legenda však říká, že císařovna Marie Terezie prohrála Velký Javor v kartách. Zda je tato pověst pravdivá, nevím. Jisté je, že okolí Železné Rudy bylo rozděleno na českou a bavorskou část během její vlády, v roce 1764.

Dnes je jasno, ale až k alpským velikánům nedohlédnu. Kdesi v dálce vidím na jednom z kopců několik bílých pruhů - konkurenční sjezdovku Špičák ležící na českém území nedaleko Železné Rudy. "Přestali jsme tam jezdit. Tady je to sice dražší, ale zalyžuji si zde mnohem lépe," říká Jana, která sem přijela z Plzně.

Simona Vydrová z Prahy ji doplňuje: "Sjezdovky jsou vždy perfektně upravené, záchod u parkoviště je vybaven i přebalovacím pultem pro miminka a dětským nástavcem na WC. A nikdo se vás tady v restauraci nepokouší okrást." I ona raději zamíří na německou stranu.



Místní říkají, že z vrcholu Velkého Javoru můžete dohlédnout až k Alpám

* PŘEČTĚTE SI

Lyžařům začíná ráj: Alpy za cenu Krkonoš

Kolik co stojí

Lyžování na Velkém Javoru vyjde na 24 eur (asi 700 korun), na českém Špičáku zaplatíte 450 korun. V Německu lze však parkovat zadarmo, jen občerstvení stojí více. Za pivo či polévku zaplatíte asi tři eura.

Obsluha restaurace rozumí objednávce v češtině. Také všechny informace u lanovek naleznete v češtině i němčině.

Během týdne jsou svahy poloprázdné, o víkendu se ve frontách nečeká déle než deset minut. "Prostě pustí sedačku na větší rychlost a tím za stejnou dobu odbaví více lidí," vysvětluje Simona Vydrová.

Lyžování na Javoru obsluhují dva vleky, jedna kabinová a dvě sedačkové lanovky. Špičák nabízí jednu čtyřsedačku a osm vleků (pět z nich však leží na cvičných loukách). Celkem se na Špičáku lyžuje na 7,2 kilometru sjezdovek, v německém středisku je to skoro dvojnásobek -15 kilometrů tratí.

Na Velkém Javoru převládají německy mluvící klienti, areál si však u nás získává stále větší popularitu -až třetina lyžařů pochází z Česka. Většinou bydlí na české straně (ubytování tady lze sehnat od 300 korun na osobu) a lyžovat jezdí k sousedům.

Jak se tam dostat

* Je nutné přejet hraniční přechod v Železné Rudě. Hned za hranicemi se odbočuje vpravo, odkud vás cesta po pár kilometrech zavede až do sedla pod sjezdovky.

* Velký Javor je oblíbeným cílem i v létě. Na jeho vrchol vedou dvě turistické trasy.

* Ve středu a v pátek sem můžete vyrazit na večerní lyžování (od 18 do 21.30 hodin). Více info na: www.arber.de (i v češtině)

 

Velký Javor

Velký Javor v Německu

AŽ NAHORU. Téměř až na vrchol Velkého Javoru vás vyveze během čtyř minut kabinová lanovka.

SJEZDOVKY. Z vrcholu se můžete vydat po černé trati (nalevo), kde se jezdí světový pohár, nebo po méně obtížné sjezdovce.

NA VYHLÍDCE. Místní říkají, že z vrcholu Velkého Javoru můžete dohlédnout až k Alpám.

Zimní scenérie na Velkém Javoru

Zimní idyla, Velký Javor

Velký Javor: kouzelné zimní scenérie