anakonda

Anakonda

Vědec loví anakondy v močálech ve Venezuele

  • 2
Venezuelský biolog Jesús Rivas má zaměstnání, které by pro většinu lidí bylo noční můrou. Loví hady. Jeho největší láskou jsou velcí plazi, zejména anakonda zelená. Za posledních deset let jich Rivas odchytil na 800. Neodradilo ho ani to, že ho největší plaz na Zemi, vážící přes půl tuny, už mnohokrát pokousal.

Pátrání po zelených plazech není nic příjemného. Anakonda je totiž pánem močálů.

V období dešťů hladina řek ve Venezuele stoupne a zaplaví nízko položené savany. Na místních planinách každoročně naprší kolem 1,6 metru srážek. Rivas se svým týmem studentů a dobrovolníků potom pátrají po hadech ve vodě, která jim sahá až po kolena.

"Ještě před deseti lety jsme o tomto plazovi téměř nic neznali," říká Rivas, který nyní přednáší na univerzitě v americkém Tennessee. "O žádném živočichovi ale nezískáte údaje vytvářením počítačových modelů v laboratoři. Musíte prostě vyrazit do přírody a pozorovat," vysvětluje.

Anakonda je vodní živel
Během období sucha od ledna do dubna je však země tak vysušená, že připomíná poušť. Teploty dosahují až 55 stupňů Celsia. Živočichové jako zelená anakonda, kteří závisejí na vodě, musejí hledat bezpečný úkryt k přežití. Většinou se stáhnou do bahnitých děr a chladných jeskyní.

Zelená anakonda je uzpůsobena k životu pod vodou. Oči a nozdry má na vrcholku hlavy, takže může dýchat a pozorovat kořist, když je ponořená ve vodě. Většinou dorůstá délky šesti až devíti metrů, váží několik set kilogramů a může měřit v průměru až 30 centimetrů. Samičky jsou větší než samci.

Anakonda zabíjí silou, ne jedem
Anakondám stačí jíst jen několikrát ročně, svoji kořist požírají živou, hlavou napřed. Protože jejich čelist nemá klouby, mohou pozřít sousto mnohem větší, než jsou sami. "Hadi sice mají pověst zabijáků, ale na člověka útočí málokdy," tvrdí Rivas.

Tento had nezabíjí jedem jako její další příbuzní z hadí říše, ale silou. K jejímu odchytu je třeba nejméně dvou lidí. "Anakonda je samý sval a jakmile se kolem své kořisti obtočí, je po všem," popisuje vědec, který byl během svých výzkumů už mnohokrát pokousán.

Po zaznamenání všech údajů Rivasův tým vypustí anakondy zpět do volné přírody.


ANAKONDA V OHROŽENÍ

Rivas doufá, že jeho výzkum přispěje k získání informací a následně k vytvoření pravidel, která umožní ochránit křehký ekosystém i jeho vzácné obyvatele.

Přirozené prostředí hadů se poslední dobou zmenšuje a zhoršuje. Na venezuelské pláně má zálusk dřevařský i ropný průmysl. Do oblasti se stěhuje stále více obyvatel a střety mezi lidmi a hady se množí.

Největším nepřítelem anakondy je člověk.  Anakondy jsou často zabíjeny kvůli své údajně špatné pověsti. Jejich velikost je sice chrání před tím, aby byly chovány jako domácí zvířata, avšak problémem je pytláctví. Na trhu je poptávka po jejich kůži a pytláci pasou po těch největších anakondách, což jsou samičky.

,