Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve stínu katedrál aneb putování po britských skvostech

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Sedmdesát britských katedrál vás provede tisíciletou historií - od Durhamu, normanské nádhery z 11. století, po majestátní renesanční katedrálu sv. Pavla v Londýně a úchvatnou modernistickou římsko-katolickou katedrálu v Liverpoolu ze 60. let.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Starší britské katedrály jsou výmluvným důkazem dominantního postavení církve v britské společnosti od středověku až po reformaci v 16. století. Vznikaly, aby chválily Boha, ale také proto, aby působily na věřící - a to za nesmírnou cenu, s ohromným vypětím a často i za cenu lidských životů.

Dominují svému okolí jak fyzicky, tak kulturně - žádná návštěva britského města nebude úplná, dokud nestrávíte hodinu nebo dvě v místní katedrále.

Sláva britských katedrál je tak velká, že vybrat a zmínit jen několik z nich by bylo nespravedlivé - následující výčet považujte prosím jen za ochutnávku:

Katedrála ve Winchesteru

Winchester je baštou křesťanství a poutním místem po více než tisíc let a jeho katedrála je jedním z největších středověkých chrámů na světě. Winchesterská bible je nejlepším příkladem bible z 12. století v zemi.

Katedrála sv. Pavla, Londýn

Londýnská katedrála sv. Pavla představuje vrchol renesančního umění. Navrhl ji slavný architekt Sir Christopher Wren. Byla postavena, aby nahradila kostel, který byl zničen při Velkém londýnském požáru v roce 1666. Katedrála stojí v samém srdci oblasti s takřka nejvyšší koncentrací historických kostelů na světě.

Londýnská katedrála sv. Pavla.

Lincolnská katedrála

Impozantní středověká katedrála v Lincolnu, vyšší než egyptské pyramidy, si "zahrála" i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Při prohlídce si rozhodně nenechte ujít slavného lincolnského ďáblíka, který byl podle pověsti vyslán z pekla na zem, kde měl škodit, ale nakonec byl andělem proměněn v sochu.

Impozantní středověká katedrála v Lincolnu.

Liverpoolské katedrály

Panoramatu města dominují hned dvě impozantní katedrály. Liverpoolská anglikánská katedrála je největší katedrálou v Británii a pátou největší na světě. Římsko-katolická katedrála architekta Fredericka Gibberda, postavená v letech 1962 až 1967 se díky futuristickému designu stala hlavním liverpoolským orientačním bodem.

Yorský Minster

Yorký Minster je jednou z největších anglických katedrál a dodnes je jedinečnou dominantou uliček středověkého Yorku. Město bylo biskupstvím již od roku 314 a jednou z prvních bašt křesťanství v Anglii.

Katedrála v Durhamu

Bill Bryson popsal Durham jako "perfektní malé město" a jeho katedrála je považována za jednu z nejkrásnějších staveb na světě. V sousedství najdete další památku světového kulturního dědictví, durhamský hrad.

Katedrála v Durhamu

Katedrála sv. Magna

Věže sv. Magna se tyčí nad městečkem Kirkwall, které leží na jednom z ostrůvků souostroví Orkneje. Sv. Magnus je nejseverněji položenou katedrálou v Británii. Položení základního stavebního kamene se datuje do roku 1137 a díky různobarevným kamenům vyskládaným do vzorů nezapře inspiraci vikingskou kulturou. A je také jedinou britskou katedrálou s vlastní hladomornou.

Katedrála sv. Davida, Dyfed

V 6. století byla katedrála sv. Davida ve waleském Dyfedu klášterem a ve středověku oblíbeným poutním místem - dvě poutě sem se vyrovnaly jedné pouti do Říma. Hlavní loď je zakončena bohatým kazetovým stropem z lakovaného dubu. Jedinečný charakter stavby je zdůrazněn jemně fialovým pískovcem.

Katedrála sv. Davida ve waleském Dyfedu

Řecká ortodoxní katedrála, Londýn

Majestátní pravoslavná řecká ortodoxní katedrála Božské moudrosti (Aghia Sophia) na Moscow Road v Londýně byla postavena v roce 1877 a je jedinou pravoslavnou stavbou svého druhu v Británii.

Úplný přehled britských katedrál naleznete na webových stánkách Pilgrims Association.

Pořiďte si předplatní vstupenku Great British Heritage Pass

Milujete zahrady nebo se chystáte na výlet do britské historie?Nezapomeňte na předplatní vstupenku Great British Heritage Pass, která vám otevře dveře do více než 580 hradů, zahrad a zámečků po celé Británii. Great British Heritage Pass bude vaším klíčem k britským pokladům. Více informací zde www.greatbritishheritagepass.com.

Více informací o Velké Británii naleznete na www.visitbritain.cz.

Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.