Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoční Vídeň na vlastní kůži: glühwein, trhy, výstavy i řízky

aktualizováno 
Eurovíkendy se těší čím dál větší oblibě nejen pro svou cenu, ale i množství zážitků, které se dají běhen pár dní prožít. A adventní atmosféra rakouské metropole je opravdu velkým lákadlem.

Vydejte se na advent do Vídně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Původně to měl být výlet na Fridu, Picassa a Michelangela, ale neustálé posunování termínu udělalo z našeho plánovaného podzimního kulturně-dámského víkendu ve Vídni víkend vánočně-kulturní. Vyjely jsme v pátek ráno 6.39 pendolinem a druhý den opouštěly Vídeň v 18.40 obyčejným rychlíkem. Cesta ovšem trvala úplně stejně dlouho. Na výstavy do Vídně jsme plánovaly vyrazit se třemi kamarádkami z hodin spinningu už od září.

Těšily jsme se na jízdu pendolinem, na procházky po starém císařském paláci, centru Vídně, na kafíčka, dortíky, noční bary, prostě na správnou dámskou jízdu. Nakonec nás vyráželo deset. Navíc se k nám ve Vídni připojila i bývalá členka spinningové party, pravá Vídeňačka, a tím pádem skvělá průvodkyně. Akce to tedy byla velkolepá. Hlavně shánění noclehu a míst v restauracích.

Vánoční Vídeň

Rezervovat, rezervovat

To, že výjezd nakonec vyšel na první adventní víkend, kdy se do Vídně nahrne nepočítaně výletníků, situaci trochu zkomplikovalo. Například nás nechtěli ubytovat na jednu noc, protože většina hotelů v centru rezervuje jenom celý víkend.

Nakonec jsme skončily v trochu dražším hotelu, než jsme původně zamýšlely, a zaplatily za noc 60 eur na osobu. Lístky na výstavy (do Albertiny na Michelangela a Picassa za 12,50 eura a na Fridu do Bank Austria Kunstfora za 10 eur) jsme si raději koupily předem přes internet, i když v případě Fridy nám to nepomohlo.

Sehnat večer bez předchozí rezervace jedenáct míst v baru je ve Vídni nemožné ve všední den, natož v pátek. Jenže rezervujte si místa v baru, když ani nevíte, kam se vám bude chtít jít.

Vídeň nabízí nespočet nočních podniků, dokonce se části jedné čtvrti říká Bermudský trojúhelník (Bermuda Dreieck v židovské čtvrti), protože je tam taková koncentrace barů, že se snadno ztratíte.

Za necelé dva dny pobytu jsme toho ovšem stihly dost. Prošly jsme celé centrum Vídně, Hoffburg, Stephansplatz, Příkopy (Graben), podívaly se na orloj, navštívily Albertinu a její výstavy. Vyzkoušely pravé vídeňské kafe,sachr, bratwurst, schnitzel i noční bar. Na vánočních trzích jsme si nemohly odpustit glühwein a punč.

Vídeň, Cafe Central

Vídeň, Cafe Central

Pendolinem do Vídně za téměř pět hodin

Vlak SuperCity Pendolino nebo EuroCity vás do Vídně dopraví podle jízdního řádu za čtyři hodiny 43 minut. Spoje na trase Praha–Vídeň jezdí v dvouhodinovém taktu. Když budete vyjíždět ráno, můžete se "dospat" ještě ve vlaku. My ale spát nechtěly, na cestu jsme se těšily a pořádně se na ni připravily a vybavily.

Sešly jsme se v plné polní v 6.30 na hlavním nádraží v Praze, a jakmile očekávaný vlak dorazil, obsadily jsme svá předem rezervovaná místa. Lístky je možné si koupit asi deset dní předem v eShopu Českých drah, doma si je v klidu vytisknout.

Co ve Vídni nevynechat

- tradiční adventní trhy či moderní futuristicky laděné vánoční trhy "kubik lightroom"
- výstavní síň Albertina, kde se konají dvě zajímavé výstavy: obrazy Pabla Picassa s názvem Mír a svoboda (do 16. 1. 2011) a Michelangelo: kresby génia (do 9. 1.) Oproti jízdence na vlak odkudkoli z ČR do Vídně získáte 25% slevu na vstupné, místo 9,50 eura zaplatíte 7 eur
www.albertina.at

Jak se tam dostat: nejpohodlněji vlakem, ten na trase Praha–Vídeň jede 7krát denně v obou směrech. Například ve 4:39 do Vídně a v 18:33 zpět.

Na nádraží pak lze jít už rovnou k vlaku. Jednosměrná jízdenka stojí 481 korun, celkem 962 korun za osobu. Výlet jsme zahájily přípitkem z vlastních zdrojů. Ve vlaku vyjde sendvič na 59 korun, espreso na 33 korun a půllitr piva na 46 korun.

Půlhodiny před polednem jsme dorazily na nádraží Meidling, což je zároveň stanice metra (Philadelphiabrücke). Zakoupily jsme jednorázové lístky a asi po 20 minutách jsme už vystupovaly na stanici Rathaus (radnice), tedy přímo v centru vánočního dění.

Jeden z nejslavnějších vídeňských trhů najdete před vídeňskou radnicí

U radnice a u Hoffburgu (císařský palác) jsou totiž největší vídeňské vánoční trhy. S třpytivými stánky a koledami se ale potkáte na každém volném místě ve městě. Svařák drahý nebyl, večerní drink ale ano.

Zakotvily jsme hned u prvního stánku s punčem a svařeným vínem a za 3,50 eura si koupily slavný horký zimní nápoj glühwein. Čekal nás náročný odpolední program v nejoblíbenější vídeňské galerii Albertině, potom bratwurst u stánku, procházka po centru a v osm večeře v typické vídeňské restauraci. Tedy knedlíčková polévka, řízky a hovězí špička.

Vánoční Vídeň

Po opulentní vídeňské večeři polovina skupiny odpadla a vydala se nočním sněhově-dešťovým městem do hotelu. I tak se nás šest flámování chtivých sportovkyň chytlo až na třetí pokus, a to v drahém a luxusním nočním klubu Skybar na Kärtner Strasse. Vypadal úplně stejně jako všechny podobné podniky na světě, pouze s výjimkou výhledu na střechy svatého Štěpána. Díky cenám i únavě jsme naši noční jízdu brzy ukončily.

Dvě vejce do skla a fronta na Fridu

První bod sobotního programu bohatě splnila oblíbená kavárna Vídeňanů Landtmann přímo vedle slavného Burgtheatru. Horší to bylo s Fridou. Přestože jsme měly předem koupené lístky na přesný den i hodinu, na výstavu jsme se nedostaly. Stejně koupené lístky mělo díky technické závadě tolik lidí, že je galerie nemohla pojmout. Musely bychom stát nejméně dvouhodinovou frontu, což se nám nechtělo díky zimě i dalšímu programu.

Odměnou nám bylo náhodné setkání s Karlem Schwarzenbergem přímo u Hoffburgu a náladu jsme si spravily i skleničkou výborného ryzlinku ve vinotéce v třípodlažních lahůdkách Josefa Meinla.

Následovaly nákupy dárků, procházka centrem, rychlá káva u Sachrů a odjezd na nádraží.

Jestli si plánujete zpestření předvánoční či vánoční nálady a atmosféry výletem do Vídně, máte dostatek času. Trhy u radnice sice končí Štědrým dnem, pak se tady otevírá obrovské kluziště pro veřejnost, takže můžete vysportovat kapry, kachny i cukroví. U Hoffburgu však budou vánoční stánky až do 2.ledna.

Kam ještě vyrazit vlakem na eurovíkend

Oblíbili jste si eurovíkendy, prodloužené víkendy po celé Evropě? Vydat se na ně můžete i vlakem. Tady je pár tipů, kam vyrazit s Českými drahami.

Pro cesty vlakem do evropských metropolí jsou nejvýhodnější jízdenky SporoTiket Evropa, které si lze pohodlně koupit na eShopu Českých drah nebo na telefonním čísle 840 112 113 nejpozději tři dny před odjezdem. A rovnou se zde můžete i pojistit.

Drážďany

Co zde navštívit:
- Striezelmarkt čili "Štólový trh" a další adventní trhy
- Zwinger: Obrazárna starých mistrů (www.schloesser-dresden.de)
- Albertinum: Galerie nových mistrů a moderní skulptury (www.skd.museum)
- Rezidenční zámek: expozice Zelená klenba – okázalá díla z klenotnice Augusta Silného

Jak se tam dostat:
Vlak EC jede na trase Praha–Drážďany šestkrát denně v obou směrech. Vyrazit můžete z Prahy například v 6:31 ráno do Drážďan a v 19:08 zpět

Cena: zpáteční SporoTiket Evropa Praha–Drážďany od 22 eur

Budapešť

Co zde navštívit:
- výstava Nuda Veritas: Gustav Klimt a počátky vídeňské secese v Muzeu krásných umění. Výstava potrvá do 9. ledna(http://www.szepmuveszeti.hu)
- Lucien Hervé 100 – výstava fotografií moderní architektury (tamtéž, do 23. ledna 2011)
- odpočívat můžete ve slavných termálních lázních (například Gellért, Széchenyi, Rudas)
- pokud tady budete 1. ledna 2011, vydejte se na jedinečnou party v lázních Gellért, jejíž součástí je videoprojekce a zajímaví dýdžejové

Jak se tam dostat:
Vlak EC jede na trase Praha–Budapešť čtyřikrát denně v obou směrech. Z Prahy lze do Budapešti vyrazit například v 5:39, zpět v 15:25.

Cena: SporoTiket Evropa Praha–Budapešť 19 eur

Berlín

Co zde navštívit:
- adventní trhy
- unikátní výstavu Hitler a Němci, první tohoto druhu od konce války; ukazuje, jak si Hitler budoval kult osobnosti a užíval propagandy, zhlédnout je tu možné 600 exponátů, a to až do 6. února. (www.dhm.de)
- zastavte se v Museumsinsel, v pěti výtečných muzeích na jednom ostrově (www.museumsinsel-berlin.de)
- vydejte se na procházku městem, minout nesmíte Braniborskou bránu či Reichstag

Jak se tam dostat:
Vlak EC jede na trase Praha–Berlín šestkrát denně v obou směrech. Například v 6:31 do Berlína a v 16:48 zpět.

Cena: SporoTiket Evropa Praha–Berlín 29 eur, SporoTiket Evropa Brno–Berlín 39 eur

Nejčtenější

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Zbytky čumu (stanu) Evenků
Sibiří na koloběžce. Tělo fňuká, ale přizpůsobí se, říká dobrodruh

Přešel pěšky Bajkal, jako první na světě přejel Pamír na tříkolce a teď podniká na koloběžce cestu přes Sibiř dlouhou přes 2500 kilometrů. Třiašedesátiletý...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.