Val di Fiemme je stvořené pro rodinu

Italské hory jsou už i u českých zimních sportů dostatečně známé. Nabízejí přitom velmi zajímavou kombinaci pěkné přírody a dobrého lyžování. Jednou z nejznámějších oblastí je Val di Fiemme. V tomto údolí se bude příští rok konat mistrovství světa v klasickém lyžování a startovat zde zřejmě bude i slavná česká běžkyně Kateřina Neumannová.

Kateřina Neumannová se vloni dokonce nechala slyšet, že by se ve Val di Fieme mohla rozloučit se svou kariérou, sportovní komentátoři to však nyní považují za nepravděpodobné.

A naše přední běžkařka nezůstane ve Val di Fiemme letos osamocena. Toto pětatřicet kilometrů dlouhé údolí na východě provincie Trentino, rozdělené řekou Avisio na dvě části, se totiž stává stále oblíbenějším i mezi českými rodinami.

Ideální rodinná dovolená
Schválně píšeme rodinami, protože je to místo, které je pro společnou dovolenou mimořádně vhodné a zajímavé. Nečekejte však francouzská megastřediska nabízející šedesát či více kilometrů sjezdovek. To v italských Dolomitech určitě nenaleznete.

Také lyžařští závodníci zažijí zřejmě zklamání. Pět středisek ve Val di Fiemme sice dohromady nabízí až sto kilometrů různých sjezdovek, ale jsou to spíše menší oblasti, kterým právem patří přívlastek "jako stvořené pro rodinu".

Prim mezi nimi hraje ski centrum Latemar.

Nakonec se tu však najde i něco pro náročnějšího lyžaře: černá trať z vrcholu Pajon ve středisku Alpe Cermis a sjezdovka Paradiso v Passo Rolle.

Mistrovství světa v klasickém lyžování pak naznačuje, že zdejší střediska nejsou proslulá pouze kopci pro sjezdaře, na své si zde přijdou i milovníci běžeckého lyžování. Má to však jeden háček: dostatek sněhu i v údolích. To se potom nabízí až 150 kilometrů běžeckých tratí. Mezi nejoblíbenější patří Passo Lavazé, Lago di Tesero a Bellamonte.

Tipy iDNES na exkluzivní lyžování v Itálii včetně cen vleků a lanovek najdete ZDE.

Prestižní událostí se pro údolí stal proslulý běžkařský závod Marcialonga. Běží se každý rok poslední lednovou neděli a na přípravě se podílejí desítky místních dobrovolníků. Když není v údolí sníh, svážejí dolů z vyšších poloh bílou peřinu, kterou "vydláždí" 75kilometrovou trať Marcialongy.

Ve Val di Fieme se zrodily slavné 'stradivárky'
Možná málokdo ví, že tuto oblast také proslavily housle. A nebyly to housle obyčejné.

Vyráběl je slavný pan Stradivari, který právě z Val di Fiemme vozil dřevo na své světově proslulé nástroje.

Dřevo z tohoto údolí putuje i do českého Hradce Králové. Z valdifiemmeského dřeva vyrábí firma Petrof klavíry.

Místní lidé jsou na své lesy opravdu pyšní. A slůvko "své" při každé příležitosti zdůrazdňují.

Už tisíc let tady totiž lesy vlastní instituce Magnifica Communita di Fiemme. Jejími "majiteli" jsou k překvapení cizinců všichni obyvatelé údolí. Výtěžek z těžby a prodeje dřeva jde na podporu studentů, správu komunikací či nemocnic.

"Jsem hrdý na to, že jsem jedním z vlastníků," říká například Michele Barcatta a dodává, že mu komunita ročně poukáže na účet 100 až 200 eur.

A co Italové? Ve dne spí a v noci tančí, říká jedno přísloví. Že tak úplně nelže, je možné se přesvědčit v restauracích, které dláždí celé údolí.

Největší kouzlo mají dřevěné horské boudy lemující sjezdovky. I ty večer zůstávají otevřené. Je nutné si místo předem zamluvit a domluvit se na odvozu z d olní stanice lanovky. A potom může přehlídka italské kuchyně začít.

Připravují tady typicky italské speciality - pizzu či těstoviny, místní specialitou však jsou spíše jídla podobná české a rakouské kuchyni: klobásy, knedlíky, vepřová pečeně. "Jsme velmi podobní sousednímu Rakousku. Typickým jídlem Trentina jsou totiž knedlíky se sýrem a pečené vepřové maso," říká Cristina Tisiová z turistické kanceláře. Nezapíjejí se jako u nás pivem, ale místním červeným vínem Marzemino.

A jí se hodně dlouho - nejdříve předkrm, pak hlavní jídlo a ještě zákusek. Vždyť právě večeře je u Italů posvátná, za stolem se schází celá rodina.

S jídlem, které je tak odlišné od italských těstovin, je to podobné jako s povahou místních. Jsou jiní než Italové, studené podnebí a záplava sněhu je naučila být tvrdými a jen tak se nevzdávat. "Jsme zvyklí velmi tvrdě pracovat a nevzdávat se," říká Claudia A. Merz.

Mezi italskými Dolomity a rakouským Tyrolskem bychom našli mnoho podobností. Pro Rakousko typicky "zdobnou" architekturu nelze přehlédnout ani tady.

Lyžování v Itálii

PLUSY

* Mnohá menší střediska s mírnějšími kopci jsou šitá na míru rodinám s dětmi a začátečníkům.

* Na sjezdovkách se Italové dobře chovají k dětem.

* Ceny vleků jsou příznivé: pro celé východní Dolomity, ale i jižní Tyrolsko platí jedna permanentka Dolomity super ski (přijde v sezoně v přepočtu na více než 5000 korun).

* Velmi dobré podmínky pro bežkaře.

* Itálie má výbornou kuchyni.

* Ceny v restauracích nejsou astronomické, například pizza stojí sedm euro.

* Není to až tak daleko (přibližně 700 až 800 kilometrů).

MÍNUSY

* Černých sjezdovek pro fajnšmekry je tu méně.

* Někdy nejasné dopravní značení a časté zácpy v Itálii cestu znepříjemní a protáhnou. Z centra České republiky proto počítejte asi s osmi až deseti hodinami jízdy.